• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A tudósok Ritalinnal stimulálják az elméjüket

Szerző: Kardos Tamás | április 15, 2008

Tweet

A Nature folyóirat online felmérése szerint a tudomány képviselőinek ötöde használ stimulánsokat szellemi tevékenysége fokozására.

A világ egyik elsőszámú tudományos folyóirata, a Nature olvasói között végzett online felmérés meglepő eredménnyel zárult: az olvasók – akik elsősorban korunk tudományos életének szereplői – ötöde használ stimulánsokat a szellemi teljesítményük növelésének érdekében. A legnépszerűbb drogok a gyógyszer formájában kapható Ritalin, a Provigil és az Inderal.

 

A serkentők használata a tudósok, az írók és a gondolkodók körében már a 19. században sem volt ritka. Közismert például Freud kokainhasználata az 1880-as években, amikor a szer még legális volt és a veszélyeit nem ismerték a kutatók. Freud elsősorban az euforizáló hatása miatt használta a kokaint, mely segített depressziója legyőzésében és ekkoriban még lelkesen ajánlotta számos rendellenesség kezelésére a betegei és barátai számára is.

A 20. századból számos hírességet tudunk említeni, aki amfetaminnal fokozta teljesítményét.

A század talán legismertebb francia filozófusa, Jean-Paul Sartre művei jelentős hányadának születését speeddel sürgette meg. Élettársa, Simone De Beauvoir állítása szerint Sartre 20 éven keresztül használt amfetamint.

Erdős Pál, a talán legnagyobb nemzetközi elismertségnek örvendő matematikus rendszeresen használt stimulánsokat. Ahogyan egyszer nyilatkozta: „A matematikus egy olyan készülék, amely a kávét elméleti tételekké alakítja.” Élete utolsó 25 évében napi rendszerességgel használt amfetamint és Ritalint.

Philip K. Dick, a valóság(ok) természetét egész életpályáján keresztül kitartóan kutató amerikai sci-fi szerző, egy 1975-ben a Rolling Stone magazinnak adott interjújában azt nyilatkozta, hogy 1953-tól közel 20 éven keresztül minden regénye megírásához speedet használt. Ezek a művek – melyek egészen új megvilágításba helyezték a műfajt – rendszerint egy pár hónapos tervezési fázis utáni néhány hetes felpörgetett munkafolyam során készültek el. A Kamera által homályosan – melyet sokan egy drogellenes kirohanásként értelmeznek – volt állítása szerint az első műve, melyet amfetamin nélkül vetett papírra.

 

 

A közel 1500 voksoló kétharmada állította, hogy az ismeretségi körükben fogyasztanak kognitív funkciókat serkentő drogokat és nagy részük szintén kipróbálná őket, ha csak enyhe mellékhatásai lennének. Azonban a fogyasztók többsége a mellékhatásokat egy 1-től 5-ig tartó skálán 3-4 körül határozta meg.

 

 

 

A fogyasztási gyakoriság tekintetében nagyjából egyenlően oszlik el a napi, heti, havi és ennél ritkább rendszerességgel használók aránya.
A felmérésben részvevők 86%-a szerint nem szabadna engedélyezni ezeknek a drogoknak a használatát 16 éves kor alatt, azonban egyharmadukra mégis nyomást gyakorolna, ha megtudná, hogy az iskolában más gyerekek is használnak serkentőket. 

 

 

 

                                   

A tudósok által leginkább preferált Ritalin tabletta (az említett egyötöd 61%-a ezt használja) betegtájékoztatóján a következőket olvashatjuk:

 

„A Ritalin a metilfenidát hatóanyagú készítmény védjegyzett neve, ami egy központi idegrendszeri működést fokozó készítmény. A készítményt a figyelemhiányos, hiperaktivitás-betegségként (ADHD) ismert magatartási zavar kezelésére használják. […]A Ritalin 10mg tablettát felnőttek esetében a narkolepszia – egy bizonyos alvászavar – kezelésére is használják. […] A Ritalin tablettát kizárólag orvos írhatja fel Önnek vagy gyermekének. […]A Ritalin hamis pozitív laboratóriumi amfetamin tesztet okozhat. […] Kizárólag az orvos utasítása szerint kell szedni a gyógyszert. Ne szedjen többet, gyakrabban, illetve hosszabb ideig, mint ahogy azt kezelőorvosa rendelte. A helytelen alkalmazás (nagyobb adagok szedése vagy a hosszabban tartó kezelés) kóros megszokáshoz vezethet.”

A tájékoztatón feltűntetett mellékhatások gyakorlatilag megegyeznek azzal, mint amit az amfetamin hatásaiként szokás felsorolni, épp csak a fogcsikorgatást és a bolti lopásokat nem sorolták fel. Nem mellesleg az amfetamin a gyermekkori hiperaktivitás tüneteinek enyhítésében szintén használatos.

Mielőtt elkezdenénk haragudni a hiperaktivitás kezelésében megosztott népszerűségű Ritalinra és a gyógyszeripari biznisz speedjének kiáltanánk ki (aminek kétségtelenül van alapja), azt azért vegyük figyelembe, hogy a metilfenidát a fogyasztóra és a társadalomra gyakorolt veszélyességét tekintve – meglepő módon – alulmarad az amfetaminhoz, az LSD-hez és a kannabiszhoz képest is.

 

Kardos Tamás
Drogriporter
2008.04.15.

 

Kategória: Hírek Drogok: Pszichedelikus drogok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter