• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Agyunk: a gyönyörök kertje

március 7, 2020 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

Ez a cikk eredetileg a 444-es blogunkon jelent meg.

Az elménk olyan, mint egy kert. Ha jól gondozott, akkor ellenállóbb a kockázatos ingerekkel szemben. Ha nem, akkor viszont ugyanazok a gyönyörök akár pusztítókká válhatnak számára, amelyek egy másik elmére csupán ösztönzően hatnak.

Hieronymus Bosch az egyik kedvenc festőművészem. A gyönyörök kertje című festménye már kamaszkoromban megigézett. Egyrészt a képzelőerejének szuggesztív ereje, ami fantasztikus részletgazdagsággal ábrázol álomszerű lényeket és jeleneteket. Másrészt az allegórikus jelentések rétegei, amelyeket hagymahéjjaként hánthatunk le a képeiről. Mert ugye ez a festmény például ábrázolhat biblikus jeleneteket, a világegyetemet mint makrokozmoszt, de ábrázolhatja az emberi lelket is, és annak mikrokozmikus, tudatos és tudattalan történéseit. Mind a külső, mind a belső világunkban benne rejlik a lehetőség, hogy álom legyen – vagy rémálom. A földi gyönyörök és élvezetek ambivalenciája (ellentmondásossága) mennyei vagy pokoli élményeket idézhet elő.      

Az agyunk is kerthez hasonlít. Optimális esetben ezt a kertet a születésedtől fogva alaposan gondozzák. A szülőkhöz való egészséges kötődés olyan mély gyökereket ereszt a termőföldjébe, mint egy sudár, lombos fa. Ezek a szilárd gyökerek fellazítják, egyben összetartják a termőföldet, kölcsönösségen alapuló ökoszisztémiát alakítanak ki. Gyömölcseik: a tudás, a tanulás során érlelődnek meg. A kertben színes, illatos virágként pompáznak a minket érő tápláló ingerek: a figyelem, a törődés, a szeretet, amelyeket rendszeresen locsolnak kompetens és gondoskodó felnőttek. Egyben kigyomlálják a fenyegető dudvákat és mérgező növényeket, amelyek félelembe, szorongásba fojtanák a virágokat. Az agyunk elektromos és kémiai ingerületek útján működik, és jó esetben olyan szinaptikus kerti ösvények, ereszcsatornák alakulnak ki benne, amelyek megfelelő mederbe terelik a viselkedésünket és levezetik a felesleges stresszt.

Ha egy ilyen jól gondozott kerthez hasonlító elmét érnek új, csábító ingerek és érzéki élmények (ez a fiatalkor sajátossága), akkor ezek kockázatosak lehetnek – de nem feltétlenül válnak pusztítóvá vagy dominánssá (bár lehetséges akkor, ha éppen egy nehéz időszakon van túl). A jól gondozott kert képes elvezetni az esővizet a csatornáiban, felszívni a fák gyökereivel. Maga a kert is elég színes és ingergazdag.

Ha viszont egy olyan kertet ér az eső, amelyet nem gondoztak eléggé, amelyben a fák kiszáradtak, a virágok elhervadtak, akkor az eső elmoshatja és fellazíthatja a termőtalajt, és nagy pusztítást végezhet. Legfeljebb mérgező dudvák fognak burjánzani benne, de mivel a kertben korábban legfeljebb száraz kórók kókadoztak, ezek is üdítő változásnak tűnnek majd a számára. Talaja köves, meddő és száraz, nem alakultak ki benne azok a szinaptikus ösvények, amelyek a túléléshez szükséges közösségi együttélést megalapozhatnák. Hiányoznak az egészséges emberi kötődések gyökerei, amelyek felszívják a vizet: pocsolyákba gyűlik a stressz, de a kert szomjúsága paradox módon csak nő. És ezért mohón szürcsöli magába az esővizet, nem törődve a következményekkel. Úgy érzi, hogy végre legalább megkapja azt az élményt, amire hiába várt születésétől fogva. Ez a mohó fuldoklás: a függőség.

Mielőtt bárkire bármit rátukmálnál: gondolj erre! Mielőtt bárkit túl könnyen megítélnél, mert “gyenge”, mert “hiányzik belőle az önkontroll,” gondolj rá, hogy az ő kertje nem feltétlenül a te kerted! Nem tudhatod, hogy más kertjét milyen behatások érték. És ne bízd el magad túlságosan: téged is érhetnek olyan hatások, amik különösen veszélyeztetetté tehetnek a függőségre. Ami az egyik embernek mennyország, az a másik embernek pokol – és ami mennyországként indul, az is válhat pokollá. 

Sárosi Péter

Kategória: Blog

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter