„És ne igazodjatok e világhoz, hanem változzatok meg értelmetek megújulásával,” mondja Pál apostol (Róm. 12:2).
Ebben a mondásban minden egyes szó egy új világot nyit meg – minden egyes kifejezés mögött évezredek bölcsessége rejlik. Amit egymástól függetlenül több kultúra is felfedezett magának. És ami azoknak is fontos tanulságokkal szolgálhat, akik egyébként nem hívő keresztények – de fontos átalakulás előtt állnak.
A világ – görögül: aión.
A hellenisztikus korban a ciklikus idő, az egymásra következő világkorszakok istenségeként tisztelték, akit egy kör közepén álló ifjúként ábrázoltak. A Bibliában az aión gyakran negatív jelentéstartalmat kapott: a romlott, pogány világot és annak hatalmait (arkhónok) jelképezte – a mai ember számára végső soron a véges időhöz kötött, öncélú emberi életet jelenti.
Igazodni – görögül: szüszkhematizo.
Ebben a kifejezésben benne van a mi (görög eredetű) séma szavunk. A séma forma, minta, vázlat. Aki „sematikusan” gondolkodik, az sablonokat követ, közhelyeket szajkózik. Paradox módon a Pál apostolt követő keresztények jelentős része ide tartozik: hiszen a templomban gépiesen ismételget a nyájjal együtt olyan sémákat, amiket valójában nem ért meg igazán. A latin nyelvű Bibliában (Vulgata) ezt a conformare szóval fordították le, amiből a mi konformista szavunk származik. Pál apostol tehát itt arra figyelmeztet, hogy ne legyünk konformisták, ne kövessük gépiesen azokat a sémákat, amik felé kényelmesen terelgetnek minket.
Hanem „változzunk meg az értelmünk megújulásával”.
Átváltozás – görögül: metamorphoszisz.
A biológiában a metamorfózis az élet egy új ciklusához tartozó átalakulást jelent. Például az ebihal átváltozását békává, a hernyóét pillangóvá. A görög mitológiában metamorfózisként tartották számon, ha egy ember állattá, fává, csillagképpé változott (Franz Kafka regényének is ez a címe). Vallási kontextusban nem csak felületes, de lényegi átváltozást jelent: avagy a valódi lényeg megmutatkozását. Mint amikor a Tábor hegyen Jézus megmutatta a valódi lényegét a tanítványainak (Krisztus színeváltozása).
Megújulás – görögül: anakainószisz.
A görögöknek két szavuk is volt arra, hogy „új”: a neosz és a kainosz. Az előbbi egy újonnan létrehozott, született dolgot jelent. A kainosz viszont valami olyat, ami megújult, és ami a korábbi formájával ellentétes, új formát vett fel. A megújulás itt tehát a régi létezési forma levetését jelenti, hogy az átadja a helyét valami alapvetően másnak.
Értelem – görögül: núsz.
A kereszténység a görög filozófusoktól kölcsönözte ezt a fogalmat, ami gyakorlatilag az elménket jelenti: a nagy vetítővásznat, ahol megjelennek a gondolataink, érzelmeink. A színpad, ahol a döntéseink meghozásának drámája zajlik. Latinul: intellectus. Ebből származik az intellektuális szavunk.
Az átalakulás, amiről Pál beszél, nem pusztán racionális belátást jelent.
Először az egész elménket kell átalakítanunk, megújítanunk: azt a módot, ahogyan a világra reflektálunk. Ahogyan érzünk, ahogyan gondolkodunk, ahogyan és amilyen jelentést tulajdonítunk a minket körülvevő valóságnak és benne saját magunknak. És ahogyan ezek a reflexiók reakciókat váltanak ki belőlünk: ahogyan cselekszünk.
És bár az átalakulást az értelemnek, az elmének kell elindítania – de ez a metamorfózis nem légüres térben történik. Nem egyszerűen absztrakt gondolkodás szintjén megy végbe: érinti a testünket, a fizikai valónkat is. Ami, Descartes dualizmusával szemben, nem választható el a szellemi létezésünktől.
Hogy az elme mennyire megtestesült elme, hogy működésében ez a megtestesültség mennyire jelentős szerepet játszik – azt a neuropszichológiai kutatások is egyre inkább alátámasztják. Akárcsak a meditációs gyakorlatok emberformáló, sorsfordító hatásait alátámasztó empirikus bizonyítékok.
Az üzenet tehát dióhéjban: ne gondolkodj, cselekedj konformistán, sematikusan, ahogy a világ elvárja tőled! Ne félj kilépni a szokások automatizmusának börtönéből! Ne félj kikapcsolni a robotpilótát! Ne félj kíváncsian, gyermeki elmével odafordulni a világ csodájához! Fedezd fel a létezésed egy új, szabadabb formáját, amelyben hitelesebben kapcsolódsz önmagadhoz – és megtalálhatod a jelentést az életedben!