• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Az AB szerint is bizonytalan, hogy mi számít kábítószernek

Szerző: Péter Sárosi | december 14, 2021

Tweet

Ez a cikk eredetileg a Drogriporter blogon jelent meg a 444-en.

Az Alkotmánybíróság legújabb határozata szerint alkotmányellenes és a jogbiztonságot veszélyezteti az a helyzet, hogy a törvényekből nem lehet egyértelműen megállapítani, mi a kábítószer, és mi nem az.

2017 februárjában egy díler találkozott egy potenciális vásárlójával, aki egy ADB-FUBINACA nevű szert akart tőle vásárolni. Az ADB-FUBINACA egy szintetikus kannabinoid, tehát a természetes kannabisz növény hatóanyagához, a THC-hez hasonló szer, amelyet ugyanakkor szintetikusan állítanak elő. Ezt a szert fehér por formájában rendelik meg Kínából és Indiából a hazai forgalmazók, majd a viszonteladók feloldják és dohányra spriccelve „herbál” vagy „bió” néven adják tovább a fogyasztóknak.

A potenciális vásárló végül nem vásárolt – ugyanakkor egy korábbi tartozás fejében eltulajdonított 33 gramm ADB-FUBINACA-t. Ezzel kapcsolták le a rendőrök, amiből aztán büntetőeljárás indult, ami eljutott a Fővárosi Törvényszékig. A bíróságnak pedig azzal a problémával kellett szembesülnie, hogy nem is olyan könnyű megállapítani, hogy ebben a konkrét ügyben a lefoglalt anyag vajon kábítószernek minősül-e. A bíróság ezért az Alkotmánybírósághoz fordult (ebben cikkben megnézhetitek a Drogriporter Szabadegyetem rendezvényén az AB beadványt készítő bíróval folytatott beszélgetést).

Az ADB-FUBINACA 2015 és 2016 között ún. új pszichoaktív anyagnak minősült, tehát felkerült egy ideiglenes tiltólistára, amíg a kockázatértékelése meg nem történik. 2016. július 17-én aztán felkerült a kábítószerek listájára, így a bűncselekmény elkövetése idején éppen a Gyógyszertörvény 2. melléklet A) jegyzékén szereplő kábítószernek minősült. 2020-ban aztán az ENSZ felvette a Pszichotróp Egyezmény II. jegyzékére, tehát a besorolása ismét módosult – azonban azóta sem került fel az Országgyűlés által kihirdetett törvényi jegyzékre.

Bonyolult? Elvesztetted a fonalat? Nem csoda, a bírók is. Pont ez a probléma. Jelenleg ugyanis a dizájner drogok megjelenése, a drogok folyamatos cserélődése hihetetlenül összetetté és bonyolulttá tette a kábítószerügyi jogi szabályozást. A jogalkotó fut a való élet után.

A Fővárosi Törvényszék az indítványában sérelmezte, hogy a Btk. összesen hat jegyzékre hivatkozik, amelyeken a tiltott szerek jegyzékei találhatók – de ha valaki a jegyzékek teljes tartalmát akarja megismerni, akkor ahhoz további hét (!) törvény ismerete is szükséges. A Btk. például hivatkozik a Gyógyszertörvényre – ami ugyanakkor nem tartalmazza az új pszichoaktív szerek pontos listáját, csak egy általános definíciót. A pontos jegyzéket miniszteri rendeletekből lehet kibogarászni.

Az indítvány szerint „a kábítószerlisták módosítása és a módosítások hatálybaléptetése nem észszerű rendben történik, a módosítások nem egyértelműek és a legkevésbé sem áttekinthetők. Ez azt eredményezi, hogy a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények törvényi tényállásával összefüggő, az elkövetési tárgyat meghatározó jogszabályok a jogrendszerben szétszórva lelhetők csak fel.”

Márpedig az AB korábbi drogdöntésében (54/2004) egyszer már alkotmányellenesnek találta, hogy az Országgyűlés nem hirdette ki törvényben a kábítószerek hatályos jegyzékét. Kimondta, hogy „a jog megismerhetőségét kizárja, ha az egyes törvényi tényállásokkal összefüggő szabályok a jogrendszerben szétszórva, más magatartásokra vonatkozó szabályozási területekkel oly mértékig keveredve lelhetők csak fel, hogy a normatartalom megállapítása a jogi rendszert kezelni tudó szűk kisebbség részére is a végletekig bonyolulttá, mindenki más számára pedig elérhetetlenné válik.”

Az Alkotmánybíróság egyetértett az indítványozóval abban, hogy ez a helyzet alkotmánysértő, de abban nem, hogy semmisítse meg a vitatott jogszabályi rendelkezést. Ehelyett arra kérte fel az Országgyűlést, hogy szüntesse meg a mulasztásos jogsértést, és 2022. szeptember 30. napjáig tegye rendbe a kábítószerek meghatározására szolgáló jogi szabályozást.

Ez a jelenlegi ügy igazából csak a felszínt karcolgatja abban az értelemben, hogy nem foglalkozik a kábítószerügyi büntetőjogi szabályozás rendszerének alkotmányos megalapozottságával. Hogy az ún. kockázatelemzés, amely alapján szereket tiltólistára vesznek fel, valóban megalapozza-e a tiltást, mint egyedül üdvözítő opciót? Vagy azzal, hogy vajon milyen indoklással kerülnek egyáltalán fel bizonyos szerek a tiltólistára, míg mások (pl. alkohol) lemaradnak róla?

És hogy az olyan klasszikus kábítószerek, mint például a kannabisz, valóban veszélyesebbek-e a legális drogoknál? És hogy vajon szükséges és arányos-e a végső eszköznek (ultima ratio) tartott büntetőjog eszközét alkalmazni egy olyan cselekedet elkövetőjével szemben, mint például egy kannabisszal töltött cigaretta elszívója?

Aki legfeljebb a saját egészségét veszélyezteti közvetlenül, és azt is kevésbé, mint mondjuk egy pálinka-ivó. És hogy ha betiltjuk a kannabiszt, akkor vajon nem pont azzal járulunk-e hozzá az olyan veszélyesebb szerek terjedéséhez, mint amilyen az ADB-FUBINACA? És hogy vajon a jelenlegi rendszer nem fogja-e újratermelni az olyan ártalmakat, mint amilyenek például a 4F-MDMB-BICA által okozott sorozatos túladagolásos halálesetek? Nem csoda, hogy egyre több európai ország jogalkotói döntenek úgy, hogy alapvető reformokat hajtanak végre a drogjogi szabályozásukban. Sajnos erre Magyarországon még várni kell.

Ha fontosnak tartod a drogokkal kapcsolatos hiteles tájékoztatást, akkor támogasd Te is a Drogriportert!

Kategória: Blog, Hírek Archívum: Drogpolitika

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

Csodaszer és démondrog

március 3, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter