• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Az alkohol és a fű egykutya?

március 28, 2012 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Még akkor sem, ha csak a krónikus fogyasztással járó hosszú távú következményeket vizsgáljuk

Gelsei Bernadett addiktológiai tanácsadó arra a gyakran felmerülő kérdésre próbál választ adni, hogy vajon az alkoholfogyasztás vagy a fűszívás károsabb. Azonban míg mások akár egy teljes könyvet szenteltek a kérdésnek, addig Gelsei igyekezett a lehető legtömörebben megválaszolni a kérdést. Ez is lett írásának a legnagyobb problémája.

Részletesen elemezni a marihuána és az alkohol fogyasztásával járó kockázatokat egy rövid cikkben nyilvánvalóan lehetetlen vállalkozás, de néhány hasznos támpontot lehet adni. A tömörség kitételének megfelelően a Harmonet cikke a kockázatok közül egy fő területre koncentrál: a krónikus fogyasztással járó rövid- és hosszú távú veszélyekre. Azzal azonban, hogy a napi többszöri használattal járó elváltozásokra helyezzük a fókuszt, máris csak a problémás fogyasztókkal foglalkozunk, ami mindkét drog esetében az összes használónak körülbelül 10%-a. Ha rájuk szűkítjük a vizsgálatot, akkor elég korlátozott információkat kapunk a használattal járó veszélyekről.

 

 

 

A szerzőnek ugyan szíve joga megválasztania elemzésének tárgyát, de azt nem kerülheti ki, hogy megfelelően alátámasztott érvekkel igazolja állításait. A marihuána rövid távú memóriát károsító hatását elemző, ellentmondásos vizsgálatokat például aligha lehet azzal feloldani, hogy „ha valaki folyamatosan be van szívva és csak pár óráig tiszta, akkor ez gyakorlatilag teljesen mindegy”, hiszen ezzel csak annyit állít, hogy nem tudja megítélni, hogy a kérdéssel kapcsolatban kinek van igaza. És visszatérve, a marihuána fogyasztóinak többsége nem rendszeres használó, de még a problémás fogyasztók közül sem mondható el mindenkiről, hogy „folyamatosan be van szívva”. Végképp nem lehet az előbbi érvet annak alátámasztására használni, hogy a marihuána „ugyanolyan roncsolást tud előidézni, mint az alkohol visszafordíthatatlan folyamata az agyban”, hiszen a két szer használata egészen különböző kognitív következményekkel járhat és ezek alapján a mértéktelen alkoholivás jóval súlyosabb veszélyeket rejt. Többek között az alkohol túladagolható, így egy masszív ivászat extrém esetben kómával, vagy akár halállal is végződhet. A fiatalkori mértéktelen alkoholfogyasztás emellett károsíthatja a prospektív memóriát, de hosszú távon idegrendszeri károsodást is okozhat, ami demenciával, a teljes emlékezőképesség elvesztéséhez és egyéb súlyos neuropszichiátriai következménnyel járhat, melyeket a krónikus marihuánafogyasztók körében nem figyeltek meg.

A cikkben a hosszú távú hatásokhoz érve is csak a problémás, mértéktelen használattal járó következményekről olvashatunk, arról viszont nem, hogy a fogyasztásra irányuló motivációk mennyiben befolyásolják ezeket a hosszútávú hatásokat. Aki számára a rendszeres marihuánafogyasztás célja a mindennapi problémáktól való időleges eltávolodás, az valóban jó eséllyel számolhat azzal, hogy idővel motiválatlanná és céltalanná válik, de azok a betegek, akik gyógyászati okokból, orvosi javaslatra kezdenek rendszeresen marihuánát fogyasztani, leginkább az életminőségük jelentős javulásáról és régen látott motiváltságról számolnak be. A két szélsőség között pedig ott van a túlnyomó többség, aki pusztán rekreációs célokra használja a marihuánát, így negatív hatásaival alig találkozik és a hosszútávon kialakuló szövődményektől sem kell tartania.

Írása végén Gelsei is kiemeli, hogy mértékletes használat mellett nem kell komoly kockázatokkal számolnunk, mégsem lehet egyetérteni a konklúzióval, mely azt mondja, hogy „bármelyiket is használja az illető, hosszú távon ugyanolyan veszélyes az egyénre nézve mindkét anyag, mértékletes használatával egyikkel sincs gond”. Az alkohol hosszú távú és mértéktelen használata ugyanis messze több szervi (szívritmuszavar, magas vérnyomás, szívinfarktus, cukorbetegség, májkárosodás stb.) és kognitív (demencia, pszichózis) károsodással járhat, mint a krónikus marihuánahasználat, amelyhez a fogyasztási mód függvényében leginkább a hörghurut kialakulása párosulhat, illetve az arra hajlamosak pszichotikus tüneteket tapasztalhatnak.
Vagyis ahogyan arra már Dr. David Nutt és kutatócsoportja is felhívta a figyelmet, a kockázatok és mellékhatások tekintetében a mérleg nyelve határozottan az alkohol irányába mutat.

Kardos Tamás
Drogriporter
2012.03.28.

 

Kategória: Hírek Témák: Depresszánsok, Marihuána, Médiamonitor, Pszichedelikus gyógyászat

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter