Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága hétfőn 6:3 arányban azt a döntést hozta, hogy a szövetségi kábítószerellenes hatóságok törvényesen üldözhetik azokat a gyógyíthatatlan betegségben szenvedő embereket, akik fájdalmaik és hányingerük csillapítására marihuánát szívnak. Még abban a 11 államban is, ahol a helyi törvények lehetővé teszik a gyógyászati marihuána-használatot.
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága hétfőn 6:3 arányban azt a döntést hozta, hogy a szövetségi kábítószerellenes hatóságok törvényesen üldözhetik azokat a gyógyíthatatlan betegségben szenvedő embereket, akik fájdalmaik és hányingerük csillapítására marihuánát szívnak. Még abban a 11 államban is, ahol a helyi törvények lehetővé teszik a gyógyászati marihuána-használatot.
A keresetet két kaliforniai nő nyújtotta be az igazságügyi miniszterrel, John Aschroftal szemben. Mindketten krónikus fájdalmaktól és étvágytalanságtól szenvednek, állításuk szerint állapotukon egyedül a marihuána képes tartósan javítani. Egyiküknél, Angel Raich-nál egy operálhatatlan agytumort diagnosztizáltak, másikuk, Diane Monson pedig gerincproblémákkal küszködik. Mindkettejüknek orvosok ajánlották a füvet mint olyan gyógyszert, ami az általuk addig szedett tablettákkal ellentétben gyors és hatékony enyhülést hoz. Amikor a szövetségi kábítószerellenes ügynökség (DEA) lecsapott az otthoni marihuána-ültetvényükre, a két hölgy a bírósághoz fordult. Az ügy számos fellebviteli bíróságot megjárt, végül a 9. fellebviteli bíróság úgy döntött, hogy a szövetségi hatóságoknak nincs joguk fellépni a gyógyászati marihuána-használókkal szemben. A Legfelsőbb Bíróság ezt a döntést másította meg.
Angel Raich a kórházban marihuánát vaporizál
Angel Raich és férje egy korábbi bírósági döntés után
Az amerikai alkotmány szerint a szövetségi hatóságoknak tulajdonképpen csak akkor lenne joguk beavatkozni az állami törvények által lehetővé tett marihuána-termesztéssel szemben, ha nyilvánvaló bizonyítékot nyerne, hogy az eset egyértelműen hatással van az államközi kereskedelmi viszonyokra. A többségi döntés értelmében tehát az otthon, saját célra termesztett marihuána hatással lenne az államközi drogkereskedelemre. A kisebbségi véleményt képviselő bírák szerint azonban a szövetségi hatóságok túllépték a hatáskörüket, mivel a két hölgy által termesztett marihuánát soha nem bocsátották kereskedelmi forgalomba, és arra sincs bizonyíték, hogy akár egy gramm átjutott volna Kalifornia állam határain.
A DEA ellen demonstráló betegek
A TASZ amerikai testvérszervezete, az American Civil Liberties Union (ACLU) közleményében arra szólította fel az állami jogalkalmazó hatóságokat, hogy nyújtsanak védelmet a betegeknek és érvényesítsék az állami törvényeket. Az ACLU ezenkívül kampányba kezdett a DEA ellen, mivel az rendszeresen megakadályozza a gyógyászati marihuánával kapcsolatos tudományos kísérletek folytatátást. A szövetségi törvények szerint ugyanis a marihuána „ A-osztályú drog,” amelynek hivatalosan nem létezik terápiás alkalmazása. A kormányzat által ellenőrzött Nemzeti Drogabúzus-ellenes Intézetnek (NIDA) jelenleg monopóliuma van a kutatási célra alkalmazható marihuána elosztása felett, amely ugyanakkor ritkán bírálja el pozitívan a hozzá benyújtott kérvényeket, a kutatók pedig panaszkodnak a NIDA által rendelkezésükre bocsátott kannabisz minőségére is. A marihuána legális gyógyászati alkalmazásához az Élelmiszer- és Gyógyszerügynökség (FDA) engedélye szükséges, az FDA azonban csak akkor ad ki engedélyt, ha megfelelő kutatási eredmények támasztják alá egy bizonyos anyag gyógyászati hatékonyságát. A kísérletek lefolytatását azonban a kormányzat megakadályozza, mivel a marihuána illegális drog: az ördögi kör bezárul.
Rick Doblin, a MAPS elnöke
A Multidiszciplináris Pszichedelikus Tanulmányok Egyesülete (MAPS) számos kutatási terve maradt papíron emiatt. A legutóbb dr. Lyle Craker, a Massachusettsi Egyetem professzorának kérvényét utasították vissza, aki marihuánát szeretett volna termeszteni abból a célból, hogy egy széleskörű terápiás használatra alkalmas gyógyszert fejlesszen ki. A MAPS a Legfelsőbb Bírósághoz is eljutatta amicus curiae levelét (szakértői tanácsadó levél), amelyben rámutattak a gyógyászati marihuána-kutatás lehetetlen helyzetére. „Fel vagyunk háborodva a DEA aktatológató magatartásán és szövetségi kormány keménykezű politikáján, ami megfolytja a kutatásainkat,” jelentette ki Rick Doblin, a MAPS elnöke. A szervezet magánadományokból próbálja pótolni a hiányzó szövetségi forrásokat a pszichedelikus szerek gyógyászati alkalmazásának kutatására.