• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Az LMP bevállalta a dekriminalizációt

Szerző: Péter Sárosi | március 26, 2010

Tweet

Mit ígérnek a pártok a drogpolitika terén?

Míg a 90-es évek végén a drog még kedvelt választási kampánytéma volt, ma ez már nincs így. Ez egyrészt szerencsés, mivel visszaszorult a demagógia, másrészt viszont sajnálatos, mert nem ad lehetőséget a drogpolitikáról folytatott értelmes és józan párbeszédre sem. Az MDF választási programjában a téma egyszer sem kerül említésre. Hasonló a helyzet a Fidesz programjával is, amelyben nem olvashatunk a Spiák Ibolya által beígért büntetőjogi szigorításról, sem a prevencióról vagy a kezelésről. A büntetőjogi szabályozással kapcsolatos általános tervekből (pl. “három csapás”) azonban arra következtethetünk, hogy a Fidesz-kormány a zéró-tolerancia megközelítését fogja alkalmazni a drogpolitika terén. A Jobbik programja (lásd korábbi elemzésünket a Drogriporteren) a szigorú rendőri fellépésben és önfenntartó börtönök építésében látja a megoldást, hisznek ugyanis “a szigorú büntetés és a hosszú börtönévek elrettentő hatásában”, és úgy gondolják, hogy “a jognak a társadalom morális értékítéletét is tükröznie kell”. Az MSZP választási programjában szerepelnek ugyan szóvirágok arról, hogy a “szenvedélybeteg-ellátás jelenlegi színvonalának fenntartása nélkülözhetetlen”, illetve fejlesztéseket kell “előkészíteni”, azonban elég nehéz eltekinteni attól a ténytől, hogy a jelenlegi kormánynak lett volna lehetősége a drogpolitika reformjára, mind a büntetőjog, mind az egészségügy terén, de ezt nem tette meg.

A TASZ kampányfilmjében vezető szakértők beszélnek a dekriminalizáció mellett

A Lehet Más a Politika (LMP) programja azonban kellemes meglepetést tartogat azok számára, akik szerint a fűszívás nem analóg az ördöggel való cimborálással. A dokumentum szerint “dekriminalizálni kell a kannabisz származékokat fogyasztókat, mivel ha bűnözőként bánik velük a társadalom, azzal nem tudjuk a problémát a gyökerénél megoldani. A könnyűdrog fogyasztás szabálysértési kategóriába kell, hogy kerüljön. A problémás esetekkel ifjúságsegítők és a szociális munkások foglalkozzanak, ne rendőrök és orvosok.” Az LMP a prevencióra és a kezelésre helyezné a hangsúlyt: “Nem üldözni kell a kannabiszfogyasztást, hanem alternatívát kell nyújtani!” A TASZ álláspontja szerint a könnyű- és keménydrogok megkülönböztetésének legfeljebb a kereskedelem terén van értelme (holland mintára a piacok szétválasztása), és a heroinfogyasztót sem kell büntetni. Ahhoz képest azonban, hogy korábban még arról kellett írnunk a Drogriporteren ("Nem lehet más a drogpolitika?"), hogy az LMP a nyugat-európai zöld pártokkal ellentétben agyonhallgatja ezt a kérdést, ez a program jelentős előrelépést jelent.

Milyen lenne a világ a drogtilalom után? – megtudhatod a TASZ filmjéből (magyar felirattal)

De nem az egyetlen olyan pártról van szó, amely támogatja a TASZ által indított “Józan drogpolitikát!” kampány célkitűzését, a drogok személyes használat céljából történő tartásának dekriminalizálását. Egy másik párt, a Seres Mária által vezetett Civil Mozgalom programja szintén a “könnyűdrogok” dekriminalizációjáról beszél (úgy látszik, így könnyebb eladni népnek), de eközben szigorúbb fellépést ígér “az államilag eddig megtűrt – vagy inkább támogatott – drogbűnözőkkel szemben”. Ez az elképzelés elég homályos ahhoz, hogy értelmezhetjük úgy is: a CM szeretne leszámolni a Pálinka Lovagrendjével és dohányipari lobbival. És ha már itt tartunk, meglehetősen elszomorító, hogy kizárólag a kis pártok foglalkoznak az alkoholizmus és a dohányfüggőség problémájával a konkrétumok szintjén, pedig ez ma Magyarországon az elsőszámú közegészségügyi problémák közé tartozik. A Fidesz például az otthoni pálinkafőzés legalizálásáról beszél, azonban programjában egy szót sem szól az alkoholizmusról.   

Minden józan számítás szerint erős jobboldali kormányzással számolhatunk az elkövetkező években – és ez nem túl sok jóval kecsegtet sem a büntetőjogi szabályozás alakulásával, sem az ártalomcsökkentés ügyével kapcsolatban. Ugyanakkor nem mindegy, hogy vajon az új kis pártok bejutnak-e a parlamentbe és milyen befolyást tudnak gyakorolni a drogpolitika alakulására. Mint ahogy az sem, hogy a civil társadalom elég erősnek bizonyul-e ahhoz, hogy visszatartsa a kormányt egy komolyabb szigorítástól. Az idő nekünk dolgozik: a jobboldali szavazóbázis jelentős része olyan fiatalokból áll, akik maguk is próbálták már a füvet, vagy van olyan ismerősük, aki fogyasztja, így tudják, hogy a marihuána egyáltalán nem az ördögtől való. És így elég érdekes kognitív disszonanciákat élhetnek át – elég csak a nemrég lemondott Király András Jobbikos szóvivő esetére gondolnunk, akiről, horribile dictu, kiderült, hogy füvet szívott és még melegparádén is megfordult. Vajon meddig tudják még elkerülni a jobboldali pártok, hogy a saját szavazóbázisuk számára is nyilvánvalóvá váljon: az erős nemzeti identitás meg a fűszívás nem zárja ki egymást? Mindenesetre csak hálásak lehetünk Bandinak, hogy elindította ezt a folyamatot.

Sárosi Péter

 

Kategória: Hírek Drogok: Heroin (opiátok), Kannabisz (fű/hasis)Archívum: Ártalomcsökkentés

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

Fókuszban a környezet: a megelőzés és ártalomcsökkentés jó gyakorlatai nagyvárosokban

december 5, 2022 - Péter Sárosi

Suboxone: hiánycikk a helyettesítő gyógyszer a hazai patikákban

szeptember 8, 2022 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter