Újabb videófilmek a bécsi globális civil fórumról
Három újabb rövidfilm készült el és került fel a YouTube videómegosztó oldalra:
1) Drogháború – az új Jim Crow?
Az amerikai börtönpopuláció az elmúlt évtizedekben drámai növekedésen ment keresztül: míg a 70-es években még 110 fogvatartott jutott 100 ezer lakosra, addig ma már 738, több mint bármely más országban a világon. Magyarország EU-viszonylatban a legnagyobb börtönnépességgel rendelkező országok közé tartozik – azonban a fogvatartottak aránya (kb. 115 fogvatartott per 100 ezer lakos) meg sem közelíti az USA hasonló adatait. A börtönipari komplexum burjánzása összefügg a drogellenes háború eszkalációjával: 1985 és 1995 között a börtönnépesség növekedésének 80%-át a drogvádak miatt leültetett emberek tették ki. Az afro-amerikaiakat és a latinokat az általános és a droghasználói népességen belüli arányukat jóval meghaladó mértékben sújtja a bebörtönzés: az összes illegális droghasználónak csupán 15%-a fekete, a kábítószer miatt bebörtönzöttek 42%-a afro-amerikai. Egyesek szerint a drogháború az új Jim Crow (a huszadik század első felében így nevezték a fehérek és színesek szegregációját előíró törvényeket). A filmben amerikai aktivistákat szólaltattunk meg pro- és kontra.
2) Az absztinencia az első?
A totális absztinencia sokak szerint mélyen benne gyökerezik a zsidó-keresztény hagyományban. Nincs teljesen igazuk. Bár egyes csoportok, így például a manicheusok és egyes gnósztikusok már a korai kereszténység időszakában is teljes önmegtartóztatás szükségességét hirdették híveiknek a bortól vagy a szexualitástól, ők a kisebbségi, eretneknek bélyegzett véleményt képviselték. A Biblia és az egyházatyák – a görög filozófusok javarészéhez hasonlóan – a mértékletesség erényét hirdette, egyaránt elvetette a mértéktelen élvhajhászást és a földi örömök szélsőséges elutasítását is. A huszadik században azonban az angolszáz “józansági mozgalom” hatására a droghasználat teljes elutasítása (a “józan társadalom” keresése) hivatalos politikává lépett elő, napjainkban a globális drogkontroll-rendszer hivatalnokai az absztinenciát tartják az egyetlen etikailag elfogadható alternatívának a droghasználók számára. Erről beszélt Mr. Antonio Maria Costa, a UNODC igazgatója is a bécsi civil fórumon, a TASZ munkatársai pedig megkérték a résztvevőket, hogy kommentálják a hallottakat. Az ártalomcsökkentés hívei elmondják, hogy a problémás droghasználók többségénél az absztinencia elérése nem tűzhető ki reális rövid távú célként: előbb arra van szükségük, hogy rendezzék az életüket, javítsák a fizikai és lelki állapotukat.
3) Iskolai drogtesztek
Az USA jelenleg nagy erőfeszítéseket tesz a nemzetközi fórumokon annak érdekében, hogy a diákok szúrópróbaszerű, tömeges drogtesztelésének gyakorlatát elterjessze más országokban is. Szerintük ugyanis a drogtesztelés hatékony módja a drogfogyasztás visszaszorításának. A TASZ megszólaltatta a drogtesztelés ellenőzit is, akik elmondják, hogy a kutatások valójában nem támasztják alá annak hatékonyságát, sőt, valójában kontraproduktív eszközről van szó. Lásd a TASZ korábbi állásfoglalását az iskolai drogtesztelésről!
Tudj meg több tényt és adatot a drogellenes háborúról:
Sárosi Péter