Az Egyesült Államok drogellenes háborújába, az nyolcvanas évektől a társadalmi célú hirdetéseket is bevonták, a nagyobb hatékonyság elérésének érdekében. Sorozatunk első részében a leghíresebb drogellenes reklámokat vesszük szemügyre.
Az Egyesült Államok modern értelemben használt drogellenes háborúja 1971-ben vette kezdetét, az akkori elnök, Richard Nixon elhíresült mondásával, mely szerint az illegális drogok „az Egyesült Államok első számú közellenségei”, noha ugyanekkor a National Commission on Marijuana and Drug Abuse a marihuána csekély mennyiségű birtoklásának és értékesítésének legalizálását javasolta. Egy évvel később a Ház 366 szavazattal, 0 ellenszavazattal jóváhagyja egy három évig tartó "szövetségi támadás a drogfüggőség ellen" 1 milliárd dolláros költségvetését. A törvényeken keresztüli tiltás nem váltotta be a remélt sikereket, ezért az 1980-as évektől a háború újabb frontokat nyitott.
1986-ban alakult meg a Társaság a Drogmentes Amerikáért (Partnership for Drug-Free America – továbbiakban PDFA) non-profit szervezet, azzal az elsődleges céllal, hogy üzeneteiket társadalmi célú hirdetéseken keresztül juttassák el az amerikai polgárokhoz.
Sorozatunk első részében a leghíresebb PDFA reklámokat vesszük szemügyre.
This is your brain on Drugs
1987
A reklám első verziójában egy férfi tükörtojás készítés közben avat be minket a PDFA szimbólum- és metaforavilágába, rövid kommentárjaival: a tojás az agyunkat, a sistergő olaj a gyilkos drogokat hivatott szimbolizálni, míg az olajban kisülő tükörtojás nem más, mint az elménk a drogok hatása alatt. (Sajnos a videót néhány napja, számomra ismeretlen okból, eltávolították a Youtuberól és máshol sem találtam rá.)
Pár évvel később elkészült egy lényegre törőbb, 10 másodperces verzió a reklámból, azok számára, akik túl bonyolultnak találták a korábbi üzenetét. Itt már nem látjuk a narrátort, a teljes fókusz a készülő tükörtojásra tevődik.
Ugyanez a verzió megtalálható egy harsányabb kommentátor tolmácsolásában is:
1997
Tíz évvel az első hirdetés után elkészült a videó egy jóval hisztérikusabb verziója Rachael Leigh Cook főszereplésével, kifejezetten a heroinra koncentrálva. Ekkora már a készítők felismerték a serpenyőben rejlő további lehetőségeket is, így az már nem csupán az agyunkra, hanem a családunkra és az egész életünkre is hatással lehet.
Az új verzió egyik legismertebb feldolgozása a Robot Chicken, paródiagyáros csapathoz fűződik
A tojásos videókat a PDFA – saját bevallása szerint – a legismertebb és legsikeresebb videóinak tartja. A youtubeon elidőzve valóban látható, hogy rengeteg embert megihletettek, de igazán szellemes feldolgozásokat nem találtam. (A nálam tehetségebb szörfözők találatait örömmel látjuk a hozzászólásokban!)
Talán még ezt a kritikus választ tudnám ajánlani a PDFA által feldobott labdára (2:30-tól).
A tojásos hirdetések hosszútávú köztudatban maradását jelzi a tavaly elkészült "The Riches" sorozat This Is Your Brain on Drugs című epizódja is.
Any questions?
Az USA drogellenes háborúja reklámokban: 2. rész