• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Az USA legalizációja bedönti a mexikói füvet

február 11, 2015 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

Ez a cikk eredetileg a 444-es blogunkon jelent meg.

Két állam marihuána legalizációja elég volt ahhoz, hogy negyedével csökkenjen az országba irányuló mexikói fűexport, emellett a drogkartellek vérengzése is mérséklődött. És ez még csak a kezdet.

Az Egyesült Államok gazdasága jelentős javulást mutat az elmúlt évben, egyes szektorok akár 15-20%-os növekedést könyveltek el. Egyikük sem tudta azonban még megközelíteni sem a legális marihuána-piacának robbanását. A kaliforniai székhelyű ArcView Group jelentése szerint 2014-ben a legális marihuána értékesítése 74%-kal növekedett és 2,7 milliárd dolláros új csúcsot ért el. És az alapján, hogy tavaly novemberben Alaszkában, Oregonban és Washington DC-ben is megszavazták a legalizációt, a növekedés minden bizonnyal éveken át ki fog tartani.

A növekedésnek azonban nem mindenki örülhet, kiváltképp az ország déli szomszédja nem. Mexikó évtizedek óta az USA kannabisz-piacának oroszlánrészét biztosítja, ám a határőrség jelentős visszaesést tapasztalt 2014-ben: míg 2011-ben bő 1,1 millió kg marihuánát foglaltak le, addig 2014-ben a 24%-kal kevesebbet, 860.000 kg-ot. A visszaesést a határ másik oldalán a mexikói biztonsági erők is megerősíthetik. A mexikói hatóságok 2000 óta nem foglaltak le olyan kevés marihuánát, mint 2013-ban. Alejandro Hope drogügyi szakértő szerint a mexikói marihuána-piaca az Egyesült Államokban tovább fog csökkenni. Magyarázata szerint a legális marihuána-piac logikája az, hogy leszorítsa az árakat, ez pedig komoly profitot vonhat el az illegális piactól. A pénzszerzéshez tehát nekik is vissza kell vágni a marihuána árát.

A mexikói termesztőknek azonban az ár mellett a minőséggel is versenybe kell szállniuk. Az USA legális beszállítói magas minőségű kannabiszt állítanak elő, melyet vonzó neveken értékesítenek. A boltokban feltüntetik a termék pontos THC tartalmát és az egyéb kannabinoidok arányát, valamint megkülönböztetik az Indica és a Sativa fajtákat, melyek eltérően hatnak a fogyasztóra. A mexikói fű, azaz a „mota” ezzel szemben nem változatos, nagyrészt a hatalmas hegyvidéki ültetvényeken nő és a díler csak annyi biztosat tud róla elmondani, hogy be lehet tőle tépni.

 

Csapás a drogkartellekre

A 2012-es coloradói és washingtoni legalizációs kampány egyik fontos üzenete volt, hogy a legális-piac megfosztja a mexikói kartelleket a profittól és a fű után fizetett adó az államkasszát fogja gyarapítani. Mexikó korábbi elnöke, Vicente Fox is megjegyezte, hogy az USA marihuána fogyasztói dollár milliárdokkal támogatják a kartelleket, akik ezt a pénzt hatalmuk növelésére, fegyverekre és a rendőrség lefizetésére fordítják, vagyis az Egyesült Államok droghasználata és szabályozása nagyban hozzájárul a mexikói korrupció és bűnözés elharapózásához. A drogkartellek egymással és az állammal folytatott harcai emellett komoly csapást mérnek a mexikói demokráciára. Bill Clinton volt amerikai elnök a napokban elismerte, hogy a 2006 óta több mint 120,000 áldozattal járó mexikói drogháborúért és a drogkartellek megerősödéséért részben az USA drogellenesség nevében hozott intézkedései felelősek.

A mexikói marihuána kereskedelem visszaesése a drogkartellek bevételeit is csökkenti, így az erőszakra is kevesebb pénz jut. A mexikói kormány adatai szerint az USA-ban megszavazott legalizációk előtt 2011-ben a gyilkosságok száma 22852 áldozattal rekordmagasságba szökött, majd a következő évben 15649-re esett vissza. A csökkenésben azonban szerepe lehetett annak is, hogy elfogtak, illetve megöltek néhány véreskezű droglordot, például a Zéták vezetőjét, Heriberto Lazcanót, ismertebb nevén a „Hóhért”, akit 2012-ben lőttek le. Ráadásul a marihuána nem az egyelten bevételi forrása a kartelleknek, más kábítószerek kereskedelme mellett szexuális célú emberkereskedelemmel és illegális vasbányászattal is foglalkoznak. Amennyire a lefoglalási adatokból következtetni lehet, a marihuána visszaszorulásával megnőtt a metamfetamin és a heroin kereskedelme, de a szakértők szerint a párhuzamot egyéb tényezők is befolyásolják. Sanho Tree, a washingtoni Politikatudományi Intézet Drogpolitikai Programjának igazgatója figyelmeztet, hogy a fejleményekben sok változó játszik szerepet a drogok keresleti és a kínálati oldalán egyaránt. Megjegyzi például, hogy a heroin fogyasztás emelkedésének egyik oka, hogy az orvosok túl sok ópiátot írnak fel a betegeiknek, akiknek egy része rászokik ezekre a gyógyszerekre, majd később illegális heroinhoz is nyúl.

Latin-Amerikai legalizációk

Még egy kézenfekvő mód lenne az illegális marihuána-piac visszaszorítására: ha Mexikó is legalizálna. Az országban 2009-ben dekriminalizálták a csekély mennyiségű kábítószerek – köztük a marihuána – tartását és tavaly törvénytervezet is született a gyógyászati célú marihuána engedélyezésére és a szabályozott marihuána-piacra a fővárosban. Peña Nieto elnök ugyan nem támogatja a legalizációt, de nyitott a jelenlegi szabályozás alternatíváinak megvitatására. A 2000-es évek első felében elnöklő Fox viszont nemcsak hogy lelkes támogatója a legalizációnak, de arról is beszélt, hogy az USA-t is szívesen ellátná legális marihuánával. Az olcsóbb munkaerőnek köszönhetően a legális mexikói marihuána nagyon is versenyképes lehetne az Egyesült Államokban azok között, akik nem ragaszkodnak a nemesített fajtákhoz és első osztályú minőséghez.

Kardos Tamás

Forrás:
CNBC
Fusion 

Kategória: Blog

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter