• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Az USA szomszédai nem büntetnék a fogyasztókat

Szerző: Kardos Tamás | június 22, 2009

Tweet

Kanadában és Mexikóban egyaránt terítéken a dekriminalizáció – északon a bal-, délen a jobboldalról érkezett a javaslat

Keith Martin, a kanadai liberális párt tagja a dekriminalizáció védelmében írt cikket a The Mark oldalára, mellyel szerinte elejét lehetne venni a Vancouver utcáin tomboló erőszaknak.

Felipe Calderón, a drogkartellek felszámolásáért küzdő mexikói elnök szintén a dekriminalizálná a csekély mennyiség birtoklását.

Kanada

A kanadai politikus érvelése szerint a Vancouver utcáin folyó halálos tűzpárbajoknak, a mexikói gyilkosságok meghökkentően magas számának és az afganisztáni lázadásoknak közös eleme az illegális drogkereskedelem, melyet az USA-ból importált elhibázott prohibíciós megközelítés tart fenn.
 


Keith Martin
 

A drogellenes háború sem a bűnözést, sem az ártalmakat, sem a fogyasztást nem csökkenti. Míg a szervezett bűnözői csoportok lefölözik a hatalmas hasznot, addig az árat a társadalomnak, a katonáknak és a legszegényebb országoknak kell megfizetnie. Keith Martin ezért úgy gondolja, hogy a kanadai kormánynak paradigmaváltásra van szüksége és a problémás szerhasználatot nem jogi, hanem egészségügyi jelenségként kell kezelnie. Ahhoz, hogy az illegális drogkereskedelmet és a vele járó szervezett bűnözés beszivárgását megfékezzék, a saját határaikon belül kell rendezniük a drogok iránti kereslet ügyét.

A fő cél a bűnözői csoportok és a szerhasználók kapcsolatának megszűntetése. Erre házon belül kitűnő példát nyújt a vancouveri NAOMI program, amely az opiátfüggők kemény magját orvosi receptre felírt heroinnal kezeli orvosi felügyelet alatt. Ily módon a kezelt nem szorul rá az utcai beszerzésre és bűncselekmények elkövetésére, hogy kielégítse a függőségét. Ezzel nem csak maguk a bűnözői csoportok gyengülnek, hanem az olyan emberekkel fennálló kapcsolataik is, akik segítségével az illegális drogokat Kanadába csempészik. A függők e program keretében kiszakadnak a megszokott körforgásból és olyan komplex kezelésbe jutnak, amely segíti új alapokra helyezni az életüket.

Keith Martin szerint a kanadai törvényt tovább lehetne fejleszteni azzal, hogy a csekély mennyiségű (30 gramm) marihuánát birtokló és a maximum két tő növényt termesztőket csak pénzbírságban részesítenék és nem tennék ki őket költséges bírósági eljárásnak, mely végül bűnözőnek nyilvánítja, esetleg börtönbe is juttatja őket. Az így felszabadult pénzt pedig a prevenciós programokba és a fenntartó kezelésekbe lehetne fordítani.

Az Illegális Drogokat Vizsgáló Szenátusi Bizottság 2002-ben a dekriminalizáció mellett foglalt állást, melyhez olyan neves szervezetek csatlakoztak, mint például a Kanadai Orvosi Társaság. Az orvosi szakma alapelve, hogy ne okozzon ártalmakat. Ezt a jelenlegi drogpolitika nem tudja teljesíteni, viszont a dekriminalizációval mérsékelhetők lennének az ártalmak, a költségek és a bűnözői csoportok tevékenységei. Az USA több államában és Európa számos országában ez megtörtént. Martin szerint Kanadának is erre az útra kell lépnie.

Mexikó

Felipe Calderón, akinek 2006-os elnökké választása óta mintegy 11000 életet követelt a mexikói drogháború, szintén a drogpolitika új irányaiban gondolkodik . Már ő is belátja, hogy a büntetőjogi szankciók tekintetében indokolt az egyszeri fogyasztó és a nagy tételekkel kereskedő dílerek megkülönböztetése, és az ő harcuknak az utóbbiakra kell koncentrálnia. A mexikói Büntetőjogi Tudományok Nemzeti Intézményének főtitkára is megfogalmazta a dekriminalizáció alapelvét: „a (problémás) drogfogyasztás nem büntetőjogi, hanem közegészségügyi probléma.” A törvénymódosítással kapcsolatos egyeztetéseket a nyilvánosság bevonása nélkül, zárt ajtók mögött végezték, miközben a média figyelmét a sertésinfluenza kötötte le. Az indítvány már csak Calderón aláírására vár.

 


Felipe Calderón

A mexikói dekriminalizáció a kanadainál kisebb mennyiségű marihuána (5 gramm) birtoklása felett hunyna szemet, viszont más kábítószerek csekély birtoklását sem szankcionálná, így a maximum 500 milligramm kokain, 40 milligramm metamfetamin, illetve 50 milligramm heroin tulajdonosai, a bíróság helyett egészségügyi kezelőprogramba kerülnének.

2006 májusában Calderón elődje, a szintén jobboldali Vincente Fox elnök már majdnem végrehajtotta a dekriminalizációt, a fentiekhez hasonló számokkal, ám pár nappal a bejelentés után, az Egyesült Államok nyomására végül nem írta alá a törvényjavaslatot. Most Calderónon a világ szeme: vajon ő véghez viszi-e elődje drogpolitikai reformtervét?

Egy 2007-es tanulmány szerint az elmúlt 5 évben megkétszereződött a latin-amerikai ország drogfüggőinek száma, de a kezelőhelyek közel sem nőttek ilyen ütemben. A problémát súlyosbítja, hogy a drogkartellek gyakran kokainnal fizetnek az embereiknek.

A kritikusok szerint a törvénymódosítás még több fogyasztót és drogturistát fog eredményezni. Nekik érdemes megismerkedni a portugál dekriminalizáció eredményeivel, ahol az ellenzők félelmeivel szemben csökkent a drogfogyasztás (még a fiatalabb korosztályban is!) és az azzal összefüggő betegségek száma, továbba az ország sem vált a drogturisták paradicsomává.

Calderón indítványa kedvező fogadtatásra talált az ellenzéki Szociáldemokrata Párt részéről, melynek alelnöke, Luciano Pascoe a törvénymódosítást a stigmatizáció-mérséklés első fontos lépésének tartja. Ő és pártja a következő hónapok választásain az összes drog legalizációjával kampányol, mely megvalósulásával a jelenleg virágzó drogkereskedelem jóval kevesebb haszonnal kecsegtetne.

Kardos Tamás
Drogriporter
2009.06.22.

 

Kategória: Hírek Archívum: Drogpolitika

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

Abortusz-tabletták: új front az amerikai drogellenes háborúban

december 15, 2022 - Péter Sárosi

Fókuszban a környezet: a megelőzés és ártalomcsökkentés jó gyakorlatai nagyvárosokban

december 5, 2022 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter