• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Bolívia fellázad a koka-tilalom ellen

Szerző: Péter Sárosi | február 9, 2011

Tweet

A bolíviai kormány az 50 éve elfogadott nemzetközi kábítószer-egyezményből való kilépést fontolgatja

2009-ben a bolíviai elnök, Evo Morales olyat tett a Kábítószerügyi Bizottság (CND) bécsi magas szintű kormánytalálkozóján, amit sok polgárpukkasztó punk is megirigyelt volna: koka-levelet rágcsált a kamerák kereszttüzében, a kormánydelegáltak előtt. Az elnök ezzel üzent hadat annak az 50 éve megkérdőjelezetlen politikai verdiktnek, amely az illegalitásba száműzte a dél-amerikai indiánok által több ezer éve vallásos tiszteletben részesített növényt, a koka-cserjét.

A TASZ filmje a koka-levélről, az Andok kulturális örökségéről

 

 Az 1961-es ENSZ kábítószer-egyezmény ugyanis előírta, hogy a koka-rágás több ezer éves szokását 25 év alatt ki kell irtani. Mintegy fél évszázaddal ezelőtt a koka leveléből készült üdítőitalok olyan népszerűségre tettek szert Nyugaton, hogy pápák és miniszterelnökök reklámozták őket. Elég Pemberton “titkos receptje” alapján készült Coca-Colára vagy a Vin Mariani nevű koka-borra gondolnunk. Hogyan jutott el a világ a koka korlátlan ajnározásától annak totális tilalmáig?

A koka-levél alacsony koncentrátumban tartalmaz egy alkaloidát, a kokaint, amely a stimuláns és euforizáló hatásaiért nagyban felelős. Ezt az alkaloidot a 19. század közepén izolálták német orvosok, és hamarosan felfedezték annak áldásos hatásait: akkoriban a helyi érzéstelenítésre nem volt hatékonyabb szer a kokainnál. Mint sok más az orvostudomány céljaira kifeljesztett szer esetében, a kokainnál is hamarosan kialakultak a rekreációs fogyasztás formái is. A gyógyszertárak által korlátozás nélkül árusított magas koncentrátumú kokain-készítményeket rendszeresen orron át szippantva vagy beinjekciózva kialakult az abúzus és a függőség. A társadalomban morális pánikot keltett a függőség terjedése, az ehhez társuló negatív jelenségeket gyakran a többség által megvetett kisebbségekhez társították. Végül az indiánok által rágcsált koka-levelek és az alacsony kokain-tartalmú üdítőitalok is áldozatul estek a drogtilalom buzgóságának: előbb az USA-ban, majd 1961-től az egész világon tiltólistára került a koka és a kokain.

A történelem iróniája: a fehér ember átvette az indiánoktól a koka-levelet, amelyet az indiánok évezredek óta használtak problémák nélkül. A fehér ember mértéktelen fogyasztási láztól hajtva nem volt képes a koka-levelek megfelelő használatára, és abból erősebb, potensebb drogot hozott létre, a kokaint. Mikor ennek káraival szembesült, betiltotta mind a kokaint, mind az indiánok koka-cserjéit is. Cserébe elterjesztették közöttük a fehér ember drogját, a tüzes vizet, amely számos indián közösséget nyomorított meg.

Morales maga is azoknak az Aymara indiánoknak a népéből származik, akiknek az egyik fő terménye a koka-cserje, amelyet a helyiek úgy fogyasztanak, mint mi a teát vagy a kávét. A koka-levél enyhe stimuláns hatásokkal rendelkezik, ráadásul sok vitamint is tartalmaz – így jelentősen megkönnyíti az Andok magashegyi klímáján végzett izomszakasztó földműves- és bányász-munkát. Az Egyesült Államok támogatásával a bolíviai kormány évtizedekig véred harcot folytatott a koka-ültetvények felszámolásáért – szerintük ugyanis a bolíviai kistermelők is eladtak a drogkarteleknek. Morales gyakorlatilag ezeknek a harcoknak köszönhette politikai népszerűségét: egyszerű földművelőből szakszervezeti vezető, majd ellenzéki politikus, végül elnök lett. Politikai programja: "mondj igent a koka-levélre, mondj nemet a kokainra". A kokain tiltását továbbra is fentartaná, azonban legális piacot teremtene az alacsony alkaloid-tartalmú, természetes teáknak, üdítőknek és hasonlóknak – amelyek jelentős bevételhez juttathatnák a nyomorban élő indiánokat.

Morales 2009-es performance-e több volt egyszerű színjátéknál: ezzel párhuzamosan a kormánya hivatalos javaslatot nyújtott be az ENSZ-hez az 1961-es egyezmény módosításáról. A javaslat eltörölné a koka-rágás üldözésére felszólító paragrafusokat. Idén január 31-én járt le a határideje az ellenjavaslatok benyújtásának. Összesen 17 ország kormánya nyújtott be hivatalos tiltakozást, köztük kevésbé meglepőek, mint például az USA vagy Svédország – ezek ugyanis korábban is keményvonalasok voltak a drogpolitikában. A tiltakozók között találjuk ugyanakkor Szlovákiát vagy Bulgáriát is: vajon mi baja lehet a szlovákoknak vagy a bolgároknak a koka-rágó indiánokkal? Náluk még igazán számottevő kokain-fogyasztás sincsen…

Ha Bolívia nem tágít a javaslatától, akkor a Kábítószerügyi Bizottság március végi ülésén megtárgyalja majd a szöveget – és várhatóan el fogja vetni azt, ugyanis az ENSZ döntéshozó mechanizmusai szerint elég akár egy országnak vétót emelnie ahhoz, hogy egy javaslatot megbuktassanak. Bolívia elnöke azonban bejelentette, hogy amennyiben a hivatalos úton nem sikerül módosítani az 1961-es kábítószer-egyezményt, akkor országa megfontolja az egyezmény felmondását. Erre még egyetlen esetben sem került sor az elmúlt 50 évben: lehetséges, hogy a nemzetközi drogkontroll-rendszer eddig szilárdnak tűnő falán az első végzetes repedést éppen a koka-levél fogja elindítani?

Sárosi Péter

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter