A Bush-kormányzat újraválasztása óta nehéz idők járnak az ártalomcsökkentő szervezetekre az Egyesült Államokban, mivel a kormány minden eddiginél intenzívebb össztüzet zúdít a tűcsereprogramokra. A Fehér Ház „drogcárja,” John Walters azonban nem elégszik meg a hazai fronton aratott sikereivel: Európa bevételére indul…
A Bush-kormányzat újraválasztása óta nehéz idők járnak az ártalomcsökkentő szervezetekre az Egyesült Államokban, mivel a kormány minden eddiginél intenzívebb össztüzet zúdít a tűcsereprogramokra. A Fehér Ház „drogcárja,” John Walters azonban nem elégszik meg a hazai fronton aratott sikereivel: Európa bevételére indul… |
A Fehér Ház kábítószerügyi irodáját (ONDCP) vezető Walters haragját valószínűleg az a levél váltotta ki, amelyet a Human Rights Watch nevű nemzetközi emberi jogi szervezet kezdeményezésére több mint 300 civil szervezet írt alá (Magyarországról az aláírók között szerepelt a TASZ, a KékPont és az Északi Támpont is). Mint ahogy korábbi cikkünkben beszámoltunk róla, a tiltakozást egy másik levél váltotta ki, amelyet az ENSZ egyik magasrangú kábítószer-hivatalnoka küldött amerikai kollégájának, és amelyben megígérte, hogy az ENSZ nem támogatja többé az ártalomcsökkentést a világon. A tiltakozásra rátettek még egy lapáttal a New York Times és a Washington Post egyidejűleg megjelentetett cikkei, amelyek élesen bírálják a Bush-kormány drogpolitikáját. A Washington Post egyenesen a kormány "halálos nemtörődömségéről" beszél.
Walters nemrégen új személyes blogján arról számolt be, hogy Európába utazik, ahol „megütközik az ún. ’ártalomcsökkentő’ irányzatokkal.” Első körben Amszterdamba látogatott el, ahol a rendőrség körbevezette a vörös lámpás negyedben is. Brüsszelben részt vett egy konferencián. A konferenciát a fejlett világ két legszigorúbb drogpolitikai nézeteit valló állama, az Egyesült Államok és Svédország kábítószerellenes ideológusai közösen szerveztek az „Amerika és Európa egyesülnek az illegális drogok, ártalomcsökkentés és legalizáció ellen” jelszó jegyében. A konferencia résztvevői állásfoglalást tettek közzé, amelyben kijelentik, hogy az ártalomcsökkentő irányzatokkal szemben a „végleges absztinencia” elérését tekintik egyetlen igaz célnak.
Az amerikai drogcár találkozik a
holland rendőrökkel: kulturális sokk (forrás: ONDCP)
A drogcár „hadjáratának” fő célpontja azonban valószínűleg az ENSZ évenként megrendezett drogpolitikai fóruma, a Kábítószerügyi Bizottság (CND) 48. ülése (Bécs, március 7-12). Ezen konferencián a világ összes országa elküldi a legmagasabb pozícióban lévő kábítószerügyi hivatalnokát (a magyar delegáció vezetője Gábor Edina, az ICSSZEM kábítószerügyi helyettes államtitkára). A rendezvény hivatott értékelni az elmúlt év drogpolitikai történéseit és az 1998-ban elfogadott akcióterv megvalósulásának sikerességét (az akcióterv célja: 2008-ig megszüntetni vagy jelentősen csökkenteni a drogfogyasztást a világon). A jelenlegi ülést az teszi különösen jelentőssé, hogy az idei téma a HIV/AIDS járvány, és ez a téma az, ami jelenleg megosztja a drogszakembereket és politikusokat, ugyanis szorosan összefügg az ártalomcsökkentő programok létjogosultságának kérdésével. Jelenleg maga az ENSZ is rendkívül megosztott a kérdésben, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az ENSZ AIDS-programja (UNAIDS) például egyértelműen támogatják a tűcserét, az ENSZ Kábítószer- és Bűnüldözési Irodája (UNODC) ugyanakkor nem. A CND üléseken fontos döntések születhetnek a költségvetési és stratégiai kérdésekben, ezért az Egyesült Államokból két kongresszusi képviselő is Bécsbe utazik, hogy befolyásolja a döntéshozást.
Az ENSZ HIV-ellenes posztere
A nemzetközi ártalomcsökkentő közösség (civil szervezetek, jogvédők, szakemberek, grassroot mozgalmak, cyberaktivisták laza, de annál hatékonyabb hálózata) szintén szép számban képviselteti magát a konferencián, köztük a TASZ munkatársai is (Dénes Balázs és Sárosi Péter). A civil szekció ülésén ezenkívül előadást tart Demetrovics Zsolt pszichológus (ELTE Pszichológiai Intézet). Bár kevés esély van arra, hogy a CND menetére érdemi befolyást gyakoroljanak, a valódi döntések ugyanis olyan zárt üléseken születnek meg, ahová a civilek képviselőit be sem engedik, jó alkalom nyílik a kapcsolatépítésre és lobbizásra. Ennek keretében a Nyílt Társadalom Intézet (OSI) a Human Rights Watch szervezettel és a brazil Nemzeti AIDS-ellenes Program fogadást szervez az ártalomcsökkentést támogató államok delegációi számára. A másik fontos célkitűzés az ENSZ bürokratikus, antidemokratikus döntéshozó mechanizmusainak átláthatóbbá tétele a médiával való együttműködés, hírszolgáltatás által – az eseményekről a drogriporter.hu első kézből fog tájékoztatni.