Tisztelt Szerkesztőség,
Az „A marihuanát a veszélyes kemény drogok közé sorolná Blair – Használata skizofréiát és depressziót okoz” című cikkben (2006. január 15. Délmagyarország Online) több olyan állítás is szerepel amely félreértésre ad okot a marihuána mentális betegségekben játszott szerepével kapcsolatban.
A fogalmi tévedések tisztázása végett fontos megjegyezni, hogy bár ugyanahhoz a fajhoz tartotnak, a vadkender (Cannabis Ruderalis) különbözik a magas THC tartalmú, kannabisz növényektől (Cannabis Sativa és Cannabis Indica), melyek virágzatát hívják marihuánának, gyantáját pedig hasisnak.
A cikkben említett dán kutatás [1] nem mutatta ki azt, hogy a kannabisz egészséges fiatalembereknél skizofréniát okoz. Maga a kutatás vezetője, Dr. Mikkel Arendt a BBC-nek adott interjújában is kijelentette, hogy a kutatás nem bizonyítja, hogy a kannabisz és a szkizofrénia kialakulása között oksági kapcsolat állna fenn [2].
A kutatás során a Dán Központi Pszichiátriai Nyilvántartó adatainak alapján válogattak ki olyan személyeket, akik 1994 és 1997 között kannabisz következtében fellépő mentális zavarokkal kezeltek, és korábban nem álltak kezelés alatt, majd nyomon követték a kórtörténetüket 3 éven keresztül. A központi nyilvántartó ugyanakkor nem szolgáltatott adatokat a vizsgált személyek egzisztenciális és családi hátteréről, arról, hogy fogyasztottak-e más drogokat a kannabiszon kívül, illetve hogy a kannabiszt milyen intenzitással használták, vagy voltak-e olyan lelki problémáik korábban, amelyekkel nem fordultak szakember segítségéhez, illetve genetikailag hajlamosak voltak-e a szkizofréniára. A kutatás gyakorlatilag azt igazolja, hogy a kannabisz fogyasztása siettetheti a szkizofrénia kialakulását/kiteljesedését azoknál a személyeknél, akik erre hajlamosak.
Ugyanezen kutatók egy korábbi kutatásából [3] kiderült, hogy a kannabisszal kapcsolatos pszichotikus zavarok elsősorban marginalizált (szegénységben élő vagy hajléktalan) fiataloknál jelentkeztek, akik a rendkívül intenzív kannabiszhasználat mellett egyéb drogokat is használtak. Ezen tényezők mindegyike komoly szerepet játszhat a szkizofrénia kialakulásában.
A statisztikák szerint továbbá a szkizofrénia nem fordult elő gyakrabban azokban a történelmi korokban amelyekben a marihuánafogyasztás elterjedtebb volt [4]. Az elmúlt harminc évben a kannabisz-használat ugrásszerű növekedéséhez képest a szkizofrénia előfordulása enyhén csökkenő tendenciát mutat [5].
A cikk állításával szöges ellentétben, a brit szakértők nem ellenezték a kannabisz enyhébb (C) kategóriába történő átsorolását, sőt a politikai nyomás ellenére is kiálltak mellette. A brit kormány tudományos tanácsadó testületének (ACMD) 2006. január végén publikussá vált javaslatára [6] Charles Clarke brit belügyminiszter úgy döntött, nem sorolja vissza a kannabiszt a veszélyesebb drogok osztályába. Az ACMD jelentése szerint nagyon csekély a kockázat, hogy valaki a kannabiszhasználat következtében válik szkizofrénné, általánosan pedig a kannabisz sokkal kevésbé káros szer, mint a B kategóriában szereplő anyagok (például amfetaminok, barbiturátoik és kodein). A kannabisz valós ártalmainak megelőzése érdekében a tanácsadó testület a prevenciós oktatási és információs szolgáltatások, a megfelelő és elérhető kezelési lehetőségek illetve a tudományos kutatások fejlesztését látja célravezetőnek.
Úgy gondoljuk, ha képesek vagyunk levonni a megfelelő következtetéseket a brit kormány elismert kutatókból álló tanácsadóinak javaslataiból, fel kell ismerjük, hogy a kannabisszal kapcsolatos ártalmakat a reális veszélyek bemutatásával lehet csak megelőzni, nem pedig ezek eltúlzásával.
Ez a levél a TASZ Médiamonitor programjának részeként született. További információért keresse fel a www.drogriporter.hu weboldalt. A témával kapcsolatos cikkünket ezen a címen találja.
Üdvözlettel,
Takács István Gábor
pszichológus
Társaság a Szabadságjogokért
Médiamonitor Program
Budapest, 1054, Víg utca 28,
tel./fax:+36-1-209-00-46
Források:
[2] Drug disorder schizophrenia link, 1 December 2005, BBC news
[4] Hall W. and Solowij N. Adverse effects of cannabis, Lancet 1998; 352:1611-16