• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Délmagyarország Online 2006. január 15 A marihuanát a veszélyes kemény drogok közé sorolná Blair

Szerző: Péter Sárosi | február 1, 2006

Tweet

Tisztelt Szerkesztőség,

 

Az „A marihuanát a veszélyes kemény drogok közé sorolná Blair – Használata skizofréiát és depressziót okoz” című cikkben (2006. január 15. Délmagyarország Online) több olyan állítás is szerepel amely félreértésre ad okot a marihuána mentális betegségekben játszott szerepével kapcsolatban.

 

A fogalmi tévedések tisztázása végett fontos megjegyezni, hogy bár ugyanahhoz a fajhoz tartotnak, a vadkender (Cannabis Ruderalis) különbözik a magas THC tartalmú, kannabisz növényektől (Cannabis Sativa és Cannabis Indica), melyek virágzatát hívják marihuánának, gyantáját pedig hasisnak.

 

A cikkben említett dán kutatás [1] nem mutatta ki azt, hogy a kannabisz egészséges fiatalembereknél skizofréniát okoz. Maga a kutatás vezetője, Dr. Mikkel Arendt a BBC-nek adott interjújában is kijelentette, hogy a kutatás nem bizonyítja, hogy a kannabisz és a szkizofrénia kialakulása között oksági kapcsolat állna fenn [2].

 

A kutatás során a Dán Központi Pszichiátriai Nyilvántartó adatainak alapján válogattak ki olyan személyeket, akik 1994 és 1997 között kannabisz következtében fellépő mentális zavarokkal kezeltek, és korábban nem álltak kezelés alatt, majd nyomon követték a kórtörténetüket 3 éven keresztül. A központi nyilvántartó ugyanakkor nem szolgáltatott adatokat a vizsgált személyek egzisztenciális és családi hátteréről, arról, hogy fogyasztottak-e más drogokat a kannabiszon kívül, illetve hogy a kannabiszt milyen intenzitással használták, vagy voltak-e olyan lelki problémáik korábban, amelyekkel nem fordultak szakember segítségéhez, illetve genetikailag hajlamosak voltak-e a szkizofréniára. A kutatás gyakorlatilag azt igazolja, hogy a kannabisz fogyasztása siettetheti a szkizofrénia kialakulását/kiteljesedését azoknál a személyeknél, akik erre hajlamosak.

 

Ugyanezen kutatók egy korábbi kutatásából [3] kiderült, hogy a kannabisszal kapcsolatos pszichotikus zavarok elsősorban marginalizált (szegénységben élő vagy hajléktalan) fiataloknál jelentkeztek, akik a rendkívül intenzív kannabiszhasználat mellett egyéb drogokat is használtak. Ezen tényezők mindegyike komoly szerepet játszhat a szkizofrénia kialakulásában.

 

A statisztikák szerint továbbá a szkizofrénia nem fordult elő gyakrabban azokban a történelmi korokban amelyekben a marihuánafogyasztás elterjedtebb volt [4]. Az elmúlt harminc évben a kannabisz-használat ugrásszerű növekedéséhez képest a szkizofrénia előfordulása enyhén csökkenő tendenciát mutat [5].

 

A cikk állításával szöges ellentétben, a brit szakértők nem ellenezték a kannabisz enyhébb (C) kategóriába történő átsorolását, sőt a politikai nyomás ellenére is kiálltak mellette. A brit kormány tudományos tanácsadó testületének (ACMD) 2006. január végén publikussá vált javaslatára [6] Charles Clarke brit belügyminiszter úgy döntött, nem sorolja vissza a kannabiszt a veszélyesebb drogok osztályába. Az ACMD jelentése szerint nagyon csekély a kockázat, hogy valaki a kannabiszhasználat következtében válik szkizofrénné, általánosan pedig a kannabisz sokkal kevésbé káros szer, mint a B kategóriában szereplő anyagok (például amfetaminok, barbiturátoik és kodein). A kannabisz valós ártalmainak megelőzése érdekében a tanácsadó testület a prevenciós oktatási és információs szolgáltatások, a megfelelő és elérhető kezelési lehetőségek illetve a tudományos kutatások fejlesztését látja célravezetőnek.

 

Úgy gondoljuk, ha képesek vagyunk levonni a megfelelő következtetéseket a brit kormány elismert kutatókból álló tanácsadóinak javaslataiból, fel kell ismerjük, hogy a kannabisszal kapcsolatos ártalmakat a reális veszélyek bemutatásával lehet csak megelőzni, nem pedig ezek eltúlzásával.

 

Ez a levél a TASZ Médiamonitor programjának részeként született. További információért keresse fel a www.drogriporter.hu weboldalt. A témával kapcsolatos cikkünket ezen a címen találja.

 

Üdvözlettel,

 

Takács István Gábor

pszichológus

Társaság a Szabadságjogokért

Médiamonitor Program

Budapest, 1054, Víg utca 28,

tel./fax:+36-1-209-00-46

www.drogriporter.hu

takacsistvan@tasz.hu

 

Források:

 

[1] Mikkel Arendt et al., „Cannabis-induced psychosis and subsequent schizophrenia-spectrum disorders: follow-up study of 535 incident cases,” British Journal of Psychiatry 187 (2005): 510-515.

 

[2] Drug disorder schizophrenia link, 1 December 2005, BBC news

 

[3] Arendt M. és Munk-Jorgensen P., „Heavy cannabis users seeking treatment- prevalence of psychiatric disorders,” Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology 2 (2004):97-105.

 

[4] Hall W. and Solowij N. Adverse effects of cannabis, Lancet 1998; 352:1611-16  

 

[5] Macleod J, Oakes R, Copello A, Crome I, Egger M, Hickman M, Oppenkowski T, Stokes-Lampard H, Davey Smith G. (2004) Psychological and social sequelae of cannabis and other illicit drug use by young people: a systematic review of longitudinal, general population studies. Lancet. 2004 Május 15;363(9421):1579-88. 

 

[6] The Advisory Council’s Report – Further consideration of the classification of cannabis under the Misuse of Drugs Act 1971.(2005)

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter