• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Drogháború közgazdász szemmel

május 8, 2014 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

Ez a cikk eredetileg a 444-es blogunkon jelent meg.

Öt Nobel-díjas közgazdász és további tizenhat szakértő állt ki a drogellenes háború lezárása mellett. Az eset ráadásul még újszerűnek sem nevezhető.

Aki fél szemmel követi a Nixon által elindított drogellenes háború történetét, annak nincs miért meglepődnie azon, hogy komoly szaktekintélynek örvendő tudósok, igazságügyi szakértők, exrendőrök és közgazdászok évtizedek óta meggyőző érveket sorakoztatnak fel a drogháború elhibázottsága, illetve a dekriminalizáció és a legalizáció előnyei mellett. Akár 1972-ig is visszamehetünk az időben, amikor is Milton Friedman közgazdász már a Nixon-féle drogellenes küzdelem első évében kimondta, hogy nem a droghasználó az, aki erkölcstelen, hanem az állam, amely üldözi a droghasználót. Jóslata, mely szerint a drogkereskedők ellen bevezetett szigorúbb szankciók eredményeként a feketepiac egyre nagyobbra fog duzzadni, helytállónak bizonyult. Azt azonban talán még Friedman sem merte volna feltételezni, hogy a 2010-es évekre az USA fog rendelkezni a világ legnagyobb börtönpopulációjával, melynek többsége nem-erőszakos drogfogyasztókból és csekély mennyiséggel kereskedő dílerekből tevődik össze.

2005-ben Dr. Jeffrey Miron, a Harvard Egyetem közgazdaságtan-professzora összegezte a marihuána-tilalom költségeit és arra jutott, hogy a legalizáció sokkal költséghatékonyabb megoldást jelentene az országnak a jelenlegi tiltó politikánál. Érvelése szerint az intézkedéssel a bűnszervezetek bevételei és befolyása csökkenne, a rendőrségnek jelentős forrásai szabadulnának fel. Emellett az adóban befolyt összeget prevencióra és terápiára lehetne fordítani, a problémás fogyasztók pedig könnyebben kerülhetnének hatékony kezelésbe. Röviddel a publikáció megjelenését követően több mint 500 közgazdász – köztük Friedman és a Nobel-díjas George Akerlof – írta alá Miron kezdeményezését, mely a marihuána legalizációját követelte. Miron érvei mára klasszikussá váltak és mit sem veszítettek aktualitásukból. Az idei év új helyzetet teremtett – január óta a gyakorlatban követhetjük figyelemmel, hogyan teljesít a világ első marihuána legalizációja Coloradóban. A leglátványosabb tapasztalatok elsősorban gazdasági jellegűek és hatalmas adóbevételekről számolnak be, így nem csoda, hogy a közgazdászok ismét elérkezettnek látták az időt, hogy emlékeztessenek az amerikai prohibicionista drogpolitika elhibázottságára.

„A drogháború befejezése” címmel jelent meg a London School of Economics IDEAS központja által publikált, tíz tanulmányt tartalmazó jelentés, melyet 21 olyan közgazdász jegyez, akik közül ötnek Nobel-díjjal jutalmazták munkásságát. A bő 80 oldalas dokumentum különböző szemszögekből világít rá, hogy a drogmentes világ utópiája nemcsak elérhetetlen álom, de egy fenntarthatatlan és kártékony ideológia is. A kutatást koordináló John Collins rámutat, hogy az a drogpolitika, mely represszív intézkedésekkel próbálja megteremteni a drogmentességet, elképesztő emberi jogi és gazdasági károkhoz vezetett, melyeket mind több közegészségügyi, biztonsági, emberi jogi szakember és közgazdász hangoztat. A militarizált drogháború okozta károk közül a tanulmány kiemeli a tömeges bebörtönzéseket az Egyesült Államokban, az erősen elnyomó politikát az ázsiai térségben, a korrupciót és a destabilizációt Afganisztánban és Nyugat-Afrikában, a mérhetetlen erőszakot Latin-Amerikában, valamint a HIV járványt Oroszországban. Emlékeztet arra is, hogy a tilalom a fájdalomcsillapító gyógyszerek hiányához is vezetett a fejlődő államokban, míg a tilalmi megközelítés eredményeként világszerte szisztematikusan sértik meg az alapvető emberi jogokat. A szerzők figyelmeztetnek, hogy a drogellenes ideológiát nem a szándékai, hanem az eredményei alapján kell megítélni, ezek pedig – ha a társadalmi, közegészségügyi, közbiztonsági, gazdasági, emberi jogi és alkotmányos áldozatok felől nézzük – siralmasak. A jelentés ezért arra szólítja fel a világ országait, hogy gondolják újra drogpolitikájukat és a börtönbüntetések helyett a hatékony kezelésre és ártalomcsökkentésre helyezzék a hangsúlyt. A tanulmány egyben előretekint az 2016-os ENSZ közgyűlésre, amely rendkívüli ülést fog tartani az egyesült nemzetek drogpolitikájáról. A szerzők azt remélik, hogy a közgyűlés kimondja a globális megközelítés kudarcát és lehetővé teszi, hogy az országok maguk számára dolgozzák ki a drogpolitikáikat. A tanulmány utolsó fejezete azt javasolja az USA-nak, hogy engedje kibontakozni a legalizációs kísérletet, hogy mindenki okulhasson az új megközelítés előnyeiről és hátrányairól.

Kardos Tamás

Kategória: Blog

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter