• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Drogtanya (Kritika – Hír TV)

Szerző: Kardos Tamás | április 6, 2013

Tweet

Csúsztatások és irreleváns érvek a szigorú drogpolitika mellett

A Hír TV Célpont című riportműsora a szigorú, büntetésközpontú drogpolitika és a dekriminalizáció irányzatai között próbál választást nyújtani. Érdekes módon utóbbival kapcsolatban annak ellenére is csak negatív érveket talál, hogy a dekriminalizáció Európa uralkodó drogpolitikai megközelítésévé kezd válni. A csatorna vélhetően a felvonultatott érveket kevésnek ítélte, ezért néhány csúsztatást is alkalmaz, hogy igazolja a büntetőjogi megközelítés létjogosultságát.

A műsor körülbelül felerészben egy elhagyatott csepeli ingatlan rendezetlen helyzetéről szól, ahova időközben hajléktalanok és drogfüggők költöztek be. Minthogy ez nem kapcsolódik szervesen a drogszabályozási vitához, fókuszunkat a műsor másik felére helyezzük.

Először a segítőként dolgozó felépült függő, Orsolics Zénó beszél a kábítószerekről, aki a riport szerint a következőt állítja: „Nem igaz, hogy a spangli veszélytelen, az esetek többségében nincs megállás a füves cigi után”. A kapudrog elmélet a szakértők körében mára elavultnak számít, cáfolatára elég megnézni a kipróbálási statisztikákat: míg 2011-ben a 16 éves korosztály 19,4%-a próbálta ki a marihuánát, az amfetaminokat már csak 5,6%, az Ecstasyt 4,4%, a kokaint 2,5% és végül a heroint 1,6%. A felnőttkori kipróbálási életprevalencia értékeket nézve is hasonló arányokat találunk, így nem tudunk törvényszerű kapcsolatot felállítani a marihuána és más kábítószerek kipróbálása között.

Politikai vizekre érve a műsor felemlegeti azt a hét évvel ezelőtti esetet, melyben Juhász Péter egy kendernövénnyel jelent meg a bíróságon. A Célpont szerint Juhász ezzel „azt akarta jelezni, hogy az úgynevezett könnyűdrogok fogyasztása nem veszélyes senkire”. Ez teljes tévedés. Juhász az önfeljelentő akciójával nem a kábítószer-fogyasztásának ártalmatlan vagy ártalmas voltára kívánta felhívni a figyelmet, hanem arra, hogy a saját célra termesztett marihuána otthoni elfogyasztása nem veszélyes a társadalomra, és ezért nem ért egyet annak büntetőjogi tiltásával. Ítéletében azt a bíróság is elismerte, hogy egy személy magatartása önmagában még nem veszélyezteti súlyosan a közösséget, Juhász esetében azonban a sajtóvisszhang ráirányította a figyelmet a kábítószer-fogyasztásra, ezért járt a pénzbírság.

Az LMP volt kábítószerügyi szakértője, Szilágyi László arról beszél, hogy önmagában a kábítószer helyzet büntetőjogi kezelése nem célravezető, hiszen egy alapvetően szociális kérdésről van szó. Emellett felhívja a figyelmet, hogy a kormányzati kommunikáció ellenére a prevencióba fektetés helyett egyelőre csak a forráskivonás látszik. A dekriminalizáció irányába mutató érvelésből a Hír TV számára a Kendermag állásfoglalása köszön vissza, amivel a kérdést lezártnak is tekinti, pedig érdemes lenne több figyelmet fordítania a határon túli folyamatokra. A dekriminalizáció ugyanis az utóbbi évtizedben olyannyira uralkodó trenddé kezd válni Európában, hogy a kezdeti holland és portugál kezdeményezések után olyan országok is alkalmazzák a megközelítést, mint Csehország, Horvátország, Lengyelország, de pár éve már Szlovákia is kacérkodik a dekriminalizáció gondolatával.

A dekriminalizációra adott válaszaként az Ifjúsági Ügyekért Felelős Államtitkár elmondja, hogy lám-lám, a jelenlegi holland kormány is szigorít. Ez sem egészen igaz. Egyfelelől Hollandiában fel sem merült, hogy a visszavonnák a fogyasztás dekriminalizációját. Mégcsak az sincs napirenden, hogy bezárják az összes coffee shopot. A vita arról szól, hogy mit kezdjenek a szomszédos országokból érkező drogturistákkal, akik minden hétvégén közlekedési dugókat okoznak a határmenti városokban. Ezért egyes városokban bevezették a klubtagsági igazolványt a coffee shopokban, amit csak holland állampolgár válthat ki, illetve sok coffee shopot bezártak. Másfelől Kiss Norbert nem mondja el, hogy Hollandiában nem vált be a coffee shopokat érintő szigorítás, ugyanis növelte az utcai bűnözést. Miután Amszterdam polgármestere kiharcolta, hogy a fővárosba ne vezessék be a regisztrációhoz kötött coffee shop látogatást, a vita már arról folyik, hogy a jelenlegi kvázi-legalizáció helyett dolgozzák ki a feltételeit a marihuána legális termesztésének.

A hazai szabályozás irányaira térve a riport szerint azért nem készült el mostanáig a Drogstratégia, „mert az egy komplex, több tárca munkáját érintő feladat volt – elég arra gondolni, hogy büntetőeljárás indult a drogtanyaként elhíresült diszkók üzemeltetőivel szemben és a kerületi önkormányzatok is sorra záratják be az ajándékboltnak álcázott drogárusító üzleteket”. Hogy ez miként indokolja az egészségügyi szolgáltató szervezetek számára iránymutató dokumentum létrehozását, azt már a fejlettebb fantáziával rendelkező olvasóinkra bízzuk.

Kardos Tamás
Drogriporter
2013.04.06.

Kategória: Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis)Archívum: Drogpolitika

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

Csodaszer és démondrog

március 3, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter