• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Ecstasy és víz: se túl sokat, se túl keveset!

július 23, 2016 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

Ez a cikk eredetileg a 444-es blogunkon jelent meg.

A BalatonSound fesztiválon meghalt egy lány. Pedig nem kellett volna meghalnia, ha tisztában van azzal, hogy a túl kevés vagy a túl sok víz jóval veszélyesebb, mint az Ecstasy maga. Kevesebb víz és egy kis sós ropi megmenthette volna az életét.

Az Ecstasy hatóanyaga, az MDMA nem különösebben mérgező anyag. A szakirodalom szerint a szokásos fogyasztói dózis sokszorosát (kb. 2000 mg) kellene elfogyasztani ahhoz, hogy végezzen egy egészséges felnőtt emberrel. Nagyon ritka, hogy valaki Ecstasy-mérgezéstől haljon meg. Ennél azonban jóval gyakoribb (bár statisztikailag még mindig nagyon ritka), hogy valaki a feketepiac kiszámíthatatlansága (nem MDMA van a tablettában), illetve a tudatlanság vagy a gondatlanság következtében lesz rosszul vagy hal meg. Sokan tisztában vannak például azzal, hogy az Ecstasy hatása alatt az ember hajlamos túl sokat táncolni anélkül, hogy pihenne vagy elég folyadékot juttatna a szervezetébe. Ez túlhevüléshez és kiszáradáshoz vezethet, különösen egy forró nyári fesztiválon. Ezért aztán a fogyasztók ezt a veszélyt azzal kompenzálják, hogy sok vizet próbálnak inni, még akkor is, ha egyébként nem érzik szomjasnak magukat.

És itt jön a probléma. Ugyanis a legtöbben azzal már nincsenek tisztában, hogy a rövid idő alatt elfogyasztott nagy mennyiségű víz bizony mérgező lehet az ember számára. A túl sok víz hatására felborul a szervezet ionegyensúlya, a vérplazmában lecsökken a nátriumkoncentráció, és kialakul az ún. vízmérgezés (hiponatremia). Tünetei: szédülés, hányás, kimerültség, izomgyengeség. Szélsőséges esetben az áldozat kómába eshet és meg is halhat. Az is előfordul, hogy a tüneteket tapasztalva az illető még több vizet iszik, vagy még több vizet itatnak vele, mert azt hiszi(k), hogy ezzel segít(enek) rajta. Pedig nem.

Hogyan is lehet megelőzni az ilyen haláleseteket? “Nem kell drogozni oszt nem halsz meg!” Mondhatja a köznépi bölcsesség. Ebben az esetben azonban ez a bölcsesség sekélyes, hiszen a fiatalok a bulikban és a fesztiválokon kísérleteznek különféle szerekkel, és ha már így tesznek, akkor jó, ha legalább tisztában vannak azzal, hogyan kerülhetik el a baleseteket. Az élet és egészség megőrzése jóval fontosabb, mint a moralizáló ítélkezés!

Néhány egyszerű tipp (nem csak) Ecstasy-t fogyasztó fiataloknak a fesztiválokon:

– Ne igyál se több, se kevesebb vizet (nem alkoholt) mint fél liter egy óránként!
– Ha teheted, vegyél izotóniás sportitalt!
– A kevesebb több: hiába tolsz túl sok ekit, attól nem lesz jobb az élmény!  
– Vigyél magaddal sós rágcsát, ropit vagy perecet, és időnként egyél belőle még akkor is, ha nem vagy éhes!
– Ne táncolj túl sokat egy huzamban, pihenj!
– Ne keverd a drogokat (beleérte az alkoholt is)!

És persze a legfontosabb tanács: figyeljetek magatokra és egymásra! A parti- és fesztiválszervezők pedig jobban teszik, ha beengedik az olyan szervezeteket, amelyek segítik a partizókat a biztonságosabb szórakozásban, mint amilyen például a DÁT2! 

Részletesebben az Ecstasy-ról itt!

 

Kategória: Blog

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter