Dr. Gladys McGarey egy amerikai orvos, aki idén töltötte be a 103. életévét.
McGarey a holisztikus gyógyászat híve: ami az ember testét, lelkét és szellemét egységként kezeli. A II. világháború idején lépett először orvosi szolgálatba, amikor a betegséget kizárólag biológiai jelenségnek tartották, és ez a szemlélet még szokatlannak számított. Olyannyira, hogy a főnöke többször pszichiáterhez küldte, hátha nem épelméjű. Ő azonban kitartott az elképzelései mellett, és 1973-ban ő alapította meg férjével az Amerikai Holisztikus Gyógyászati Egyesületet (AHMA). Hat gyermeket nevelt fel, és mind a mai napig aktív életet él, praktizáló orvosoknak segít tanácsadóként.
Vajon mi a titka annak, hogy valaki ilyen idősen is ennyire energikus maradjon? Nos, Dr. McGarey elárulja ezt a titkot a tavaly megjelent könyvében, aminek a címe: „A jól megélt élet” (The Well-Lived Life). Aki arra számítana, hogy különféle tanácsokat ad majd arról, hogy mit együnk, milyen sportot végezzünk vagy milyen dolgokat szerezzünk meg a boldogsághoz, hát csalódnia kell. Bár nagyban különbözünk abban, hogy ki milyen lehetőségeket, képességeket kapott az élettől, de valójában szerinte az örömteli élet kulcsa nem kis részben abban van, hogy mit kezdünk azzal, ami adatott. A jóval és a rosszal. Ehhez ad 6 tippet az olvasónak.
1. Okkal vagy ezen a világon – találd meg, ami éltet
Ha hosszú és elégedett életre vágysz, akkor keresd meg, hogy mi az, amiben igazán ki tudsz teljesedni – mi az, mi egyfajta üzemanyagként (juice) folyamatosan lendületbe hoz. Számára ez a gyógyítás. „Mindannyian azért vagyunk itt, hogy kapcsolatba lépjünk a saját egyedi adottságainkkal,” írja. „Ez az, ami mozgásba hozza bennünk a vágyat, hogy éljünk. És itt most nem is a megvalósításon van a hangsúly szükségszerűen. A keresés sokkal többet számít.”
2. Az élet folyamatosan mozgásban van
Mindannyian átéltük már egyszer-kétszer, hogy úgy érezzük, megrekedtünk az életünkben. Letaglóz minket a félelem vagy a fájdalom, amit valami rossz dolog váltott ki – és bénultan nézzük, hogyan megy el mellettünk az élet. Ilyen krízis előfordulhat fiatalon és idősen is – McGarey 70 éves volt, amikor a férje 46 éves házasság után bejelentette, elválik tőle. De mégis talpra tudott állni és újrateremtette az életét. Amikor megrekedünk, akkor valójában nem az élet áll meg – hanem mi fagyunk le, mert próbáljuk megállítani az életet. Megakadásunk oka, hogy rettegünk a fájdalomtól, és görcsösen próbáljuk elkerülni – pedig az utunk valójában nem a fájdalommal szemben, hanem a fájdalmon keresztül vezet. Az élet örökké mozgásban van – és akkor élünk örömteli életet, ha együtt mozgunk vele.
3. A szeretet a leghatalmasabb gyógyszer
A szeretet az, ami az életet passzív állapotból (életben vagy) aktív folyamattá (igazi élés) teszi, írja. Az életenergiánkat csak szeretet segítségével aktiválhatjuk. A szeretet mindent átalakít, amihez csak hozzáér. A munkából így lesz kínszenvedés helyett örömforrás, a nevetésből gúnyolódás helyett vidámság. A félelem blokkolja a szeretetet, ugyanakkor a szeretet a félelem ellenszere. Az utóbbi mindig erősebb, hiszen ahogy a testünk lélegzésre van teremtve, éppúgy szeretetre születtünk.
4. Soha nem vagy igazán egyedül
„Az élet kötődésből ered és kötődést teremt,” írja. A közösséghez való kapcsolódásunk felerősíti az egyéni életerőnket. Ehhez viszont az kell, hogy olyan közösséget találjunk, amihez valóban képesek vagyunk kapcsolódni – és ami elfogad bennünket. „Rettenetesen könnyű elkeseredni és feladni dolgokat, ha teljesen olyan emberek vesznek körül, akik nem értenek meg,” írja. A megfelelő kötődéshez fontos az is, hogy meghúzzuk az egészséges határainkat: ne engedjük, hogy bántsanak. És fontos az is, hogy megtanuljunk valóban meghallgatni másokat – aki ezt a művészetet elsajátítja, az soha nem lesz igazán egyedül és találhat kapcsolatokat, mondja.
5. Mindenben tanítást találhatsz
Mindenben, ami velünk történik az életben, van valami tanítás. És ha így tekintjük, ami történik velünk, akár jó, akár rossz, azzal sok szenvedést megspórolunk. Ez nem holmi mérgező pozitivitás, ami mindenben csak a jót akarja meglátni, figyelmeztet. Épp ellenkezőleg, a rossz dolgokat sem kell szőnyeg alá söpörni. Orvostársai közül sokan nevetségesnek tartják, de szerinte minden betegségnek is van valamiféle üzenete, amit meg kell fejtenünk és értenünk. És ha igazán megértjük a tanítást, akkor képesek leszünk félelem helyett kíváncsisággal fordulni a világ felé, és hálásnak lenni azért, ami van.
6. Használd vadul az energiádat
Ha az előző 5 tanácsot megfogadja valaki, akkor gyakorlatilag kifogyhatatlan életenergia-forráshoz jut hozzá az ember. A „használd vadul” (use wildly) alatt azt érti, hogy meg kell találnunk magunkban a saját vad, természetes, ösztönös bölcsességünket, ami útba igazít, hogy mire érdemes a figyelmünket, energiánkat fordítani, és mire nem. Nem érdemes olyan dolgokra fordítani az energiáinkat, amik nem hoznak tartós boldogságot – azokra a dolgokra, amiknek a halmozása, birtoklása valójában csak a saját belső félelmünket próbálja ellensúlyozni sikertelenül (vajon elég vagyok?). Például mit teszel, amikor pihensz, amikor kikapcsolódsz: tényleg azt csinálod, ami építő, feltöltő hatással van rád?
Köszönjük az életbölcsességet, Dr. McGarey!