• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Egy francia közgazdász legalizálná a füvet

Szerző: Péter Sárosi | augusztus 17, 2011

Tweet

Pierre Kopp szerint több mint 1 milliárd eurós többletbevételhez juthatna a francia állam

Pierre Kopp, a Párizsi Egyetem professzora a közgazdász szemszögéből vizsgálta meg a francia drogpolitika hatékonyságát, és arra a következtetésre jutott, hogy alapvető paradigmaváltásra lenne szükség: a szigorú tiltás helyett legális termékként kellene szabályozni a marihuánát és hasist. Kopp kimutatta, hogy a francia állam évente 420 millió dollárt fordít a fűszívás elleni harcra, és akkor még nem is számolta a bíróságok költségeit. A jelentős kiadások ellenére a fűfogyasztást nem sikerült visszaszorítani, a lakosság jelentős része rendszeres kannabisz-fogyasztó. Kopp szerint 1,4 millió dollár plusszbevételre tehetne szert a kannabiszra kivetett adókból, ennek a pénznek egy részét vissza lehetne forgatni a prevenciós és terápiás intézmények finanszírozásába, illetve az igazán veszélyes bűncselekmények elleni küzdelembe. A Guardian interjút készített a közgazdásszal, ezt most magyar fordításban is közöljük. A keretes szöveg (szintén a Guardian-ból) pedig egy svájci fűtermesztő fiatalról szól – aki a jelenlegi magyarországi törvények szerint hosszú-hosszú évekre börtönbüntetést érdemelne. Döntse el az olvasó, hogy vajon valóban így van-e! A kannabisz-kereskedelem szereplői mindenesetre nem mindig gonosz szervezett bűnözők, hanem gyakran egyszerű diákok, akik a diáktársaiknak adják tovább a termést.

The Guardian: Egyetért ön azokkal, akik szerint a kannabisz legalizációja a fogyasztás növekedéséhez vezetne?

Pierre Kopp közgazdász: A drog legalizációja nem vezetne a fogyasztás hirtelen megugrásához, feltéve, ha az állam biztosítaná, hogy megmaradjon a termék jelenlegi ára (ez kb. 5,5 Euro per gramm). Az ár itt a kulcsváltozó: ha túl magas, akkor a feketekereskedelmet ösztönzi, ha túl alacsony, akkor a fogyasztás szabadulhat el. Valójában az árnak a jelenleginél egy kicsit magasabbnak kellene lennie ahhoz, hogy kompenzálja a vásárlással együttjáró kockázatok (pl. a becsapós díler vagy a rendőrségi előállítás) megszűnését.

A második tényező a tájékoztatás. Meg kell előzni a fogyasztás kockázatos formáit azzal, hogy figyelmeztetjük a potenciális fogyasztókat a mértéktelen fogyasztás, vagy a bódult állapotban történő autóvezetés veszélyeire.

Mennyibe kerül jelenleg a kannabisz-fogyasztás a társadalom számára?

A fogyasztás hatásainak megállapításához a tényezők egész sorát figyelembe kell vennünk: a rendészeti és egészségügyi kiadások költségvetésre gyakorolt hatását, de ugyanakkor azt is, hogy a halálesetek miatt csökkennek a nyugdíjra fordított kiadások, a fogyasztó élvezetéből fakadó előnyöket, a szervezett bűnözés profitját és más tényezőket. Tudjuk, hogy egészében véve az illegális drogok (kannabisz, heroin, kokain stb.) negatív hatást gyakorolnak a társadalomra, ezt a kárt a közgazdászok 900 millió euróra becslik. Más szavakkal, olyan erőforrások elveszítéséhez vezetnek, amelyeket jobban fel lehetett volna használni.

Nehéz megállapítani az egyes drogok hatásait, de azt tudjuk, hogy a büntető-igazságszolgáltatás elsősorban a kannabiszra összpontosít. Becsléseim szerint az illegális drogokhoz köthető társadalmi károk harmada a kannabiszhoz köthető.

Mit nyernénk a legalizációval?

Az állam 300 millió eurót nyerne a rendőrségi előállítások számának csökkenésével, és még többet, ha hozzávesszük az őrizetbe vétel, a bíróságok vagy a büntetések végrehajtásának költségeit. Az állam ezenkívül több mint egymilliárd eurós többletbevételhez jutna. A felszabaduló munkaerőt és pénzt vissza lehetne forgatni a prevencióba vagy a más drogok kereskedelme elleni harcba.

Hogyan értékeli a jelenlegi kannabisszal kapcsolatos politikát?

A közgazdászok úgy vélik, hogy a jó közpolitikák minimalizálják a társadalmi kiadásokat, magyarul alacsonyabb költséggel nagyobb jóléthez vezetnek. A kannabisszal kapcsolatos jelenlegi politika túl drága és a jótékony hatásai kétségesek.

1995 után Franciaország felülvizsgálta a heroinnal kapcsolatos politikáját, engedélyezte a gyógyszeres helyettesítő kezelést a függőknek, és ezáltal csökkentek a túladagolásos halálesetek. A kannabisszal kapcsolatos jelenlegi politika értelmetlen: az állam minden évben 300 milló eurót költ arra, hogy 80 ezer embert állítson elő a rendőrség, és ennek semmiféle mérhető hatása sincs a fogyasztásra, ami magas szinten maradt. Azonban úgy sokkal kevesebb költséggel el lehetne érni eredményt, ha a tájékoztatásra és a kezelésre összpontosítanánk.

Más országok depenalizálták a drogfogyasztást. Ez vajon megoldás lehet?

Egyértelműnek tűnik a számomra, hogy véget kell vetnünk a fogyasztók büntetőjogi üldözésének. Azonban közgazdászként sokkal inkább szeretném látni a piac legális ellenőrzését, ahol az állam felügyeli a termelést és az elosztást. Ezáltal lehetővé válna az árak kontrollja és a kannabisz problémás fogyasztásával is hatékonyabban lehetne foglalkozni. A represszív politikák túlterhelik a bíróságokat és aránytalanul sok időt vonnak el a rendőrségtől, emellett az ingatlanpiacon is feszültségekhez vezetnek.

A termesztő
Julien (ez nem a valódi neve) 24 éves svájci egyetemista Genfből. “Nagyon élvezem a kannabisz-termesztést, olyan ez nekem, mint egy hobbi. És ráadásul sok pénzt keresek vele,” mondja. “Szüretenként 25-30 ezer eurót.” Ha egy évben csupán három növényt termeszt, máris jóval többet keres, mint ha a McDonalds-ban dolgozna. Julien szerint sok fiatal négy-öt növénnyel kezdi a termesztést, ő azonban jóval nagyobb ambíciókkal rendelkezett: rögtön 100 palántát ültetett el. Az ültetvény beindításának költsége 6 ezer euró volt, ehhez egy korábbi munkatársától kapott hitelt, a későbbi első szüret áráért cserébe. Két sátrat vásárolt, mindkettő 50 palánta nevelésére alkalmas. A termesztési szakboltokban minden szükséges technikai eszközt és tanácsot meg tudott szerezni. A palánták 10 hét alatt megnőnek, ezalatt nem igényelnek sokat: fényre és vízre van szükségük, illetve tápanyagokra. A szüret jóval időigényesebb, kb. 48 óráig tart, amíg levágja a bugákat és megtisztítja őket az apró levelektől. A termést közvetlenül az ismerőseinek adja el, tehát díler közvetítése nélkül – legalább 100 vásárlót lát el így. “Mindenek előtt növényeket termesztek, nem tartom magam dílernek,” mondja Julien. “Amint befejezem a sulit, becsületes polgárként fogok dolgozni.

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis)Archívum: Drogpolitika, Európai Unió

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

Csodaszer és démondrog

március 3, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter