Nemrég meghallgattam egy rádióadást arról, hogyan kell lebeszélni a fesztiválozó fiatalokat a droghasználatról. Arról volt szó, hogyan nevelheti a gyerekét a szülő arra, hogy mondjon nemet, ha felkínálnak neki egy spanglit. Mint mondták, el kell neki magyarázni, hogy milyen „veszélyes a kábítószer,” hiszen míg „az alkohol 40 év alatt épít le, a kábítószer másfél hónap alatt is leépíthet”.
Nos, a szándék bizonyára jó, és ezek az üzenetek kétségtelenül népszerűek lehetnek olyan szülők körében, akik tele vannak (részben jogos) aggodalommal és félelemmel, amikor a gyerekük először elmegy egy fesztiválra. Szeretnék hinni, hogy a gyereket lehet úgy nevelni, hogy mondjon teljesen nemet mindenre, ami illegális. Hiszik, hogy elrettentéssel elérhetik ezt. És lehet, hogy ez működik egyeseknél – főleg olyan fiataloknál, akik eleve kevésbé érdeklődnek szerek iránt.
De az igazság az, hogy a fiatalok jelentős részénél – és közéjük tartoznak a legsérülékenyebbek – ez nem működik. És ez nem a szülői nevelés kudarca. Teljesen egészséges, jó nevelésben részesült gyerekek is kipróbálnak illegális szereket. És a túlnyomó többségük nem is jut tovább az alkalmi használatnál. A kannabisz nem veszélytelen szer, de az olyan riogatások, hogy már egyetlen spanglitól is „megkattannak” emberek, messze eltúlzottak.
Az alkoholfogyasztás veszélyeit ezzel szemben sokan bagatelizálják: pedig az alkohol nem csak hosszú távú, de rövid távú hatásait tekintve is az egyik legveszélyesebb szer. Ennek tükrében mindig elképedek, hogy mennyire elterjedt az a gondolkodás, hogy „az még oké, ha piál a gyerek, csak ne drogozzon”…
Ha megkérdezed bármelyik fesztiválon dolgozó partiszervízes segítőt, biztonsági őrt vagy mentőst, hogy melyik szerrel van a legtöbb probléma, hát garantálom, hogy a túlnyomó többségük kapásból az alkoholt fogja rávágni. Agresszív viselkedés, közlekedési balesetek, rosszullét és eszméletvesztés, nemi erőszak: az ittas állapotban lévő elkövetők és áldozatok messze a leggyakoribbak.
Mind a legális, mind az illegális szerek esetében az a fontos, hogy azok, akik már eldöntötték, hogy kipróbálják ezeket, felkészülten és tájékozottan tegyék ezt. Mert a kockázatokat megszüntetni nem, de jelentősen csökkenteni lehet. A fesztiválokon a legtöbb rosszullétet, túladagolást, mérgezést, balesetet el lehetett volna kerülni, ha a fogyasztó betartott volna néhány egyébként egyszerű ártalomcsökkentő szabályt. És ha időben megfelelő tájékoztatást, támogatást kapott volna.
Ezért is készítettem el a Drogriporter Tudástár fesztiválozóknak szóló kalauzát, amiben közérthetően, pragmatikusan, valódi megélt tapasztalatokra építve próbáltam körüljárni a legfontosabb kockázatokat és ártalomcsökkentő tippeket. Hasznos szülőknek és hasznos fesztiválozó fiataloknak is: olvassátok, terjesszétek!