A drogpolitikával kapcsolatos kutatás egyik nemzetközi hírű tudósa Magyarországon járt és rövid interjút adott a Drogriporternek.
A drogpolitikával kapcsolatos kutatás egyik nemzetközi hírű tudósa Magyarországon járt és rövid interjút adott a Drogriporternek.
Peter Reuter professzor egy kétnapos szemináriumra érkezett Budapestre, amelyet a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet, az ELTE TÁTK Drogtanulmányok Kutatóintézete és az Országos Addiktológiai Intézet szervezett „Drogpolitikai dialógus” címmel (június 8-9.). A szeminárium három részből állt: 1) drogpolitika és tudományos evidencia; 2) a drogpolitika legjobb gyakorlatai; 3) a drogpolitika gazdasági vonatkozásai. Reuter mindegyik témában előadást tartott, majd a magyar szakemberek prezentációi következtek, amelyeket a szeminárium résztvevői megvitattak. A szemináriumon előadott a TASZ drogpolitika programvezetője is, előadásában a magyar drogpolitikát helyezte európai kontextusba a tudományos evidenciák szempontjából (a Power Point prezentáció letölthető itt).
A szeminárium után egy rövid interjút készítettünk Dr. Reuterrel, amelyben arra voltunk kíváncsiak, vajon a téma egyik legelismertebb szakértőjének mi a véleménye azokról büntetőpolitikai beavatkozásokról, amelyek jelenlegi drogpolitikánk magját alkotják. Ezek a kérdések különös aktualitás nyernek ma, a Kábítószerellenes Világnapon (június 26.), amikor az ENSZ arra hívja fel a tagállamokat, hogy kötelezzék el magukat még elszántabban ezek mellett a beavatkozások mellett.
Dr. Peter Reuter a Marylandi Egyetem Kriminológiai és Büntető-igazságszolgáltatási Tanszékének professzora, korábban a RAND Corporation nevű politikai kutatóintézet Drogpoltikai Kutatóközpontjának társigazgatója volt. Szakterülete a szervezett bűnözés és a drogkereskedelem, ezek társadalmi és gazdasági hatásai. Egyik legsikeresebb művét társszerzőjével, Robert McCounnal „Drogháborús eretnekségek: tanuljunk más bűnökből, időktől és helyektől” (Drug War Heresies: Learning from Other Vices, Times and Places) címmel jelentették meg 2001-ben, ebben a nyugati drogpolitikai szabályozások különféle vonatkozásait elemzik hatalmas forrásanyagra támaszkodva. Dr. Reutert számos alkalommal szakértőként hallgatta meg az amerikai Kongresszus és más országok (pl. Ausztrália, Chile, Kolumbia, Nagy-Britannia) törvényhozó testületei.
Drogháborús eretnekségek – megrendelhető itt!
Drogriporter: Gondolja, hogy az Egyesült Államok drogpolitikája sikertörténetnek minősíthető?
Peter Reuter: Az amerikai drogpolitika egyértelműen sikertelen. Amerika rendelkezik jelenleg a legnagyobb drogproblémával, ha a problémát a költséges drogoktól való függőség elterjedtségével mérjük. Olyan drogpolitika ez, amely nagyon szigorú, különösen beavatkozik a polgárok magánéletébe és nagyon költséges is. Nem gondolom, hogy ez a politika okozza a problémákat, de úgy gondolom, hogy az Egyesült Államoknak lehetne olyan drogpolitikája, amely kevésbé tolakodó és kevésbé költséges, ezenkívül nem vezet a probléma további romlásához.
DR: Mit gondol, az illegális drogkereskedelem megakadályozására tett rendőri erőfeszítések hatékonyan csökkentik a drogok elérhetőségét Európa vagy Észak-Amerika utcáin?
PR: Úgy gondolom, ezek a rendőrségi akciók mérsékelt hatással járnak, és nagyon nehéz arra bizonyítékot találni, hogy a kereskedők elleni intenzívebb fellépés csökkentené a drogok hozzáférhetőségét. Azt mondanám, hogy érdemes az ilyen intézkedéseket egy mérsékelt szinten fenntatani, de nem látom értelmét a szigorításnak.
DR: És mi a helyzet a drognövények kiirtásával a forrásországokban? Az hatékonynak számít?
PR: Valószínűtlennek tartom, hogy a drognövények kiirtásával bármit el lehetne érni egy nagyon rövid távú hatás kivételével. Lehetséges, hogy valakinek sikerülhet hirtelen kiirtani a koka-cserjéket Kolumbiában, ennek azonban csak néhány hónapig vagy egy-két évig lenne hatása. Nem ismerek semmilyen módszert arra, hogy valaki hirtelen hajtsa ezt végre, márpedig ha nem csinálod hirtelen, akkor a rendszer alkalmazkodik, így szerintem kevés az esélye annak, hogy a drognövények irtása hatással lenne a fogyasztás vagy a drogprobléma alakulására Európában vagy az Egyesült Államokban.
DR: Mik tehát a hatékony beavatkozások és legjobb gyakorlatok a drogpolitikában?
PR: Úgy gondolom nincs kétség, hogy a kezelés alapvető különbséget jelent a droghasználattal kapcsolatos problémák alakulásában. Nem igazán úgy, hogy a droghasználatot magát csökkenti, hanem a droghasználat legártalmasabb formáit és az azokhoz kapcsolódó magatartásformákat. Gyakorlatilag semmilyen más módszer hatékonyságára nincs jelenleg empirikus bizonyítékunk. Fontosnak tartom annak a belátását, hogy a drogokkal kapcsolatos büntetőpolitika marginálisnak számít a drogproblémák alakulása szempontjából. A kezelés ismert, korlátozott hatékonyságán kívül nem sokat tudunk arról, hogy mi működne hatékonyan a drogpolitikában. Mindenesetre el kell kerülnünk azokat a drogpolitikai beavatkozásokat, amelyekről tudjuk, hogy ártalmasak is lehetnek.
DR: Hogyan érhetjük el, hogy a drogpolitika jobban építsen a tudományos bizonyítékokra?
PR: Ez egy jó kérdés. Úgy gondolom, a kutatóknak óvatosabban és tárgyilagosabban kell kommunikálniuk az eredményeiket, a kutatási projekteket pedig magukkal a politikai szabályozási rendszerekkel kapcsolatban kell kialakítaniuk.
Az interjút készítette: Sárosi Péter
1. | BlackDeath | 2006-07-16 | ||||
|
||||||
Ez az ur teljesen jol lätja a dolgot.semmi ertelme szigoritani a dolgot.Ez volt,van es lessz is.Rendörseg ide-vagy oda,a drog az egesz vilägon elterjedt szer.Es legaläbb az emberiseg 40% hasznäl-vagy hasznält mär drogot.De nem is ertem hogy miert ez ellen tiltakozni.Elvileg mindenki szabad ember vagy nem?en pl.mär 8. eve drogozom.Es elmondhatom magamrol hogy nem vagyok függö.Ez a szer egy egeszem mäs szemszögböl lätatja meg a vilägot.Aki meg nem probälta elkepzelese sincs hogy milyen lehet,csak vakon itelkezik.persze mindezt csak mertekkel,hogy tudjuk hogy hol a hatär.Aki nagyon belemerül az egy vegtelen hosszu labirintusba teved ahhonnan a kiut csak a haläl. |