• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Eretnek gondolatok a drogellenes napon

Szerző: Kardos Tamás | június 27, 2006

Tweet

A drogpolitikával kapcsolatos kutatás egyik nemzetközi hírű tudósa Magyarországon járt és rövid interjút adott a Drogriporternek.

A drogpolitikával kapcsolatos kutatás egyik nemzetközi hírű tudósa Magyarországon járt és rövid interjút adott a Drogriporternek.
 

Peter Reuter professzor egy kétnapos szemináriumra érkezett Budapestre, amelyet a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet, az ELTE TÁTK Drogtanulmányok Kutatóintézete és az Országos Addiktológiai Intézet szervezett „Drogpolitikai dialógus” címmel (június 8-9.). A szeminárium három részből állt: 1) drogpolitika és tudományos evidencia; 2) a drogpolitika legjobb gyakorlatai; 3) a drogpolitika gazdasági vonatkozásai. Reuter mindegyik témában előadást tartott, majd a magyar szakemberek prezentációi következtek, amelyeket a szeminárium résztvevői megvitattak. A szemináriumon előadott a TASZ drogpolitika programvezetője is, előadásában a magyar drogpolitikát helyezte európai kontextusba a tudományos evidenciák szempontjából (a Power Point prezentáció letölthető itt).

 

A szeminárium után egy rövid interjút készítettünk Dr. Reuterrel, amelyben arra voltunk kíváncsiak, vajon a téma egyik legelismertebb szakértőjének mi a véleménye azokról büntetőpolitikai beavatkozásokról, amelyek jelenlegi drogpolitikánk magját alkotják. Ezek a kérdések különös aktualitás nyernek ma, a Kábítószerellenes Világnapon (június 26.), amikor az ENSZ arra hívja fel a tagállamokat, hogy kötelezzék el magukat még elszántabban ezek mellett a beavatkozások mellett.

 

 

Dr. Peter Reuter a Marylandi Egyetem Kriminológiai és Büntető-igazságszolgáltatási Tanszékének professzora, korábban a RAND Corporation nevű politikai kutatóintézet Drogpoltikai Kutatóközpontjának társigazgatója volt. Szakterülete a szervezett bűnözés és a drogkereskedelem, ezek társadalmi és gazdasági hatásai. Egyik legsikeresebb művét társszerzőjével, Robert McCounnal „Drogháborús eretnekségek: tanuljunk más bűnökből, időktől és helyektől” (Drug War Heresies: Learning from Other Vices, Times and Places) címmel jelentették meg 2001-ben, ebben a nyugati drogpolitikai szabályozások különféle vonatkozásait elemzik hatalmas forrásanyagra támaszkodva. Dr. Reutert számos alkalommal szakértőként hallgatta meg az amerikai Kongresszus és más országok (pl. Ausztrália, Chile, Kolumbia, Nagy-Britannia) törvényhozó testületei.  

 

Drogháborús eretnekségek – megrendelhető itt!

 

 

Drogriporter: Gondolja, hogy az Egyesült Államok drogpolitikája sikertörténetnek minősíthető?

 

Peter Reuter: Az amerikai drogpolitika egyértelműen sikertelen. Amerika rendelkezik jelenleg a legnagyobb drogproblémával, ha a problémát a költséges drogoktól való függőség elterjedtségével mérjük. Olyan drogpolitika ez, amely nagyon szigorú, különösen  beavatkozik a polgárok magánéletébe és nagyon költséges is. Nem gondolom, hogy ez a politika okozza a problémákat, de úgy gondolom, hogy az Egyesült Államoknak lehetne olyan drogpolitikája, amely kevésbé tolakodó és kevésbé költséges, ezenkívül nem vezet a probléma további romlásához.

 

DR: Mit gondol, az illegális drogkereskedelem megakadályozására tett rendőri erőfeszítések hatékonyan csökkentik a drogok elérhetőségét Európa vagy Észak-Amerika utcáin?

 

PR: Úgy gondolom, ezek a rendőrségi akciók mérsékelt hatással járnak, és nagyon nehéz arra bizonyítékot találni, hogy a kereskedők elleni intenzívebb fellépés csökkentené a drogok hozzáférhetőségét. Azt mondanám, hogy érdemes az ilyen intézkedéseket egy mérsékelt szinten fenntatani, de nem látom értelmét a szigorításnak.

 

DR: És mi a helyzet a drognövények kiirtásával a forrásországokban? Az hatékonynak számít?

 

PR: Valószínűtlennek tartom, hogy a drognövények kiirtásával bármit el lehetne érni egy nagyon rövid távú hatás kivételével. Lehetséges, hogy valakinek sikerülhet hirtelen kiirtani a koka-cserjéket Kolumbiában, ennek azonban csak néhány hónapig vagy egy-két évig lenne hatása. Nem ismerek semmilyen módszert arra, hogy valaki hirtelen hajtsa ezt végre, márpedig ha nem csinálod hirtelen, akkor a rendszer alkalmazkodik, így szerintem kevés az esélye annak, hogy a drognövények irtása hatással lenne a fogyasztás vagy a drogprobléma alakulására Európában vagy az Egyesült Államokban.

 

DR: Mik tehát a hatékony beavatkozások és legjobb gyakorlatok a drogpolitikában?

 

PR: Úgy gondolom nincs kétség, hogy a kezelés alapvető különbséget jelent a droghasználattal kapcsolatos problémák alakulásában. Nem igazán úgy, hogy a droghasználatot magát csökkenti, hanem a droghasználat legártalmasabb formáit és az azokhoz kapcsolódó magatartásformákat. Gyakorlatilag semmilyen más módszer hatékonyságára nincs jelenleg empirikus bizonyítékunk. Fontosnak tartom annak a belátását, hogy a drogokkal kapcsolatos büntetőpolitika marginálisnak számít a drogproblémák alakulása szempontjából. A kezelés ismert, korlátozott hatékonyságán kívül nem sokat tudunk arról, hogy mi működne hatékonyan a drogpolitikában. Mindenesetre el kell kerülnünk azokat a drogpolitikai beavatkozásokat, amelyekről tudjuk, hogy ártalmasak is lehetnek.

 

DR: Hogyan érhetjük el, hogy a drogpolitika jobban építsen a tudományos bizonyítékokra?

 

PR: Ez egy jó kérdés. Úgy gondolom, a kutatóknak óvatosabban és tárgyilagosabban kell kommunikálniuk az eredményeiket, a kutatási projekteket pedig magukkal a politikai szabályozási rendszerekkel kapcsolatban kell kialakítaniuk.

 

Az interjút készítette: Sárosi Péter

 

1. BlackDeath   2006-07-16
Ez az ur teljesen jol lätja a dolgot.semmi ertelme szigoritani a dolgot.Ez volt,van es lessz is.Rendörseg ide-vagy oda,a drog az egesz vilägon elterjedt szer.Es legaläbb az emberiseg 40% hasznäl-vagy hasznält mär drogot.De nem is ertem hogy miert ez ellen tiltakozni.Elvileg mindenki szabad ember vagy nem?en pl.mär 8. eve drogozom.Es elmondhatom magamrol hogy nem vagyok függö.Ez a szer egy egeszem mäs szemszögböl lätatja meg a vilägot.Aki meg nem probälta elkepzelese sincs hogy milyen lehet,csak vakon itelkezik.persze mindezt csak mertekkel,hogy tudjuk hogy hol a hatär.Aki nagyon belemerül az egy vegtelen hosszu labirintusba teved ahhonnan a kiut csak a haläl.

Kategória: Hírek Drogok: Pszichedelikus drogok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter