Egy brit vizsgálat cáfolja azokat a híreszteléseket, miszerint napjainkban a fű szupererőssé vált volna
A brit kormány drogügyi tanácsadó testülete (ACMD) a Belügyminisztérium megbízására végzett vizsgálatának január 18-án közzé tett eredményei szerint nőtt a hazai eredetű, fejlett beltéri (indoor) technológiákkal termesztett marihuána részesedése a brit kannabisz-piacon. 2002-ben a rendőrség által lefoglalt kannabisznak csupán 30%-a tartozott ebbe a kategóriába, míg 2005-re aránya 55%-ra emelkedett. A bizottság 23 brit rendőrkapitányság által lefoglalt 2921 drogminta elemzési eredményeit tekintette át, ezek 80,8%-a volt marihuána, 15,3%-a pedig hasis, míg 3,9%-a nem kannabisz. Azt a bizottság is megjegyzi, hogy ezek a minták nem reprezentatívak az egész kannabisz-piacra, hiszen a rendőrségi lefoglalások gyakran esetlegesek. A minták kb. kétharmadának mikroszkópos vizsgálata során kiderült, hogy azok túlnyomó többségben indoor technológiával felszerelt, kizárólag nőnemű egyedeket tartalmazó ültetvényekről származnak (az ilyen füvet hívják sinsemillának, avagy sensi-nek).
Bár a sinsemilla-minták kétségkívül potensebbek (azaz több THC-t tartalmaznak), mint a hagyományos importált marihuána és hasis, az utóbbi években nem volt tapasztalható olyan drámai potencia-növekedés, mint azt a kormány és a bulvármédia állítja (a “szupererős fű” mítosza, ami elmebeteggé teszi a fogyasztókat). A sinsemilla-minták átlagos THC-tartalma nem változott az elmúlt években (15% körül maradt), az importált fűé 9%, az importált hasisé pedig 5%. Tehát annyi történt, hogy a már több évtizede hozzáférhető magasabb potenciájú marihuána fokozatosan kiszorította a piacról a gyengébb minőségű importált kannabiszt. Bár vannak különösen erős kannabisz-minták is a piacon (a legpotensebb bevizsgált fűminta 46%-os THC tartalommal bírt), ezek ritkák, és előfordulnak igen alacsony potenciájú (4,1%) sinsemilla-minták is, így az átlagérték nem változott.
A brit kannabisz-aktivisták site-ja, az UKCIA szerint a vizsgálat eredményei azt tükrözik, mennyire kiszámíthatatlan a feketepiac, és mennyire nem tudják a vásárlók, hogy mit is kapnak a pénzükért. Bár a jelenlegi rendszerben a tiltott drogokat “kontrollált” szereknek nevezi a törvény, valójában nincs szó valódi ellenőrzésről. “Természetesen ha a kannabisz legális lenne és megfelelően szabályoznák, egy termékről tudnánk, hogy mit tartalmaz, honnan származik és minden egyebet. Kontrollált drogok? Nevetnem kell”, fogalmaz a cikk szerzője. A feketepiac bizonytalanságai miatt ma már Magyarországon is számos fogyasztó dönt úgy, hogy inkább otthon termeszti meg a magának a füvet – ezt az igényt pedig számos termesztési technológiát árusító üzlet próbálja kiszolgálni.
Sárosi Péter