• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Félelem és reszketés Debrecenben

Szerző: Péter Sárosi | április 27, 2010

Tweet

A felhívásunkra jelentkezett diszkórazzia-áldozatok a hivatalos verziótól teljesen eltérő történetet meséltek el nekünk

A sajtóból értesülhettünk arról, hogy február végén a rendőrség rajtaütött egy debreceni szórakozóhelyen tartott zártkörű bulin, mivel a rendőrség közleménye szerint lakossági bejelentést kaptak arról, hogy ott “kábítószeres parti” zajlik, ahová “csak előzetes telefonos bejelentés alapján lehetett bejutni”. A helyszínen 46 szórakozó fiatalt állítottak elő, közülük szinte mindegyiknek pozitív lett a vizeletmintája kábítószer-fogyasztásra. A média által csak “drogbuliként” aposztrofált rendezvényről a mentők két embert is kórházba szállítottak – az MTI tudósítása szerint “drogtúladagolás” miatt. 


Nézd meg a TASZ filmjét a debreceni razziáról – és tégy a diszkórazziák ellen!

Eddig az esemény médiatálalása – a TASZ azonban nem elégedett meg a látszattal, hiszen tapasztatalból tudjuk, mennyire torz képet képes közvetíteni a sajtó a drogjelenségről, különösen akkor, ha még a rendőrség is érintett a dologban. Még mi sem számítottunk azonban arra, hogy a félretájékoztatás ebben az esetben milyen méreteket öltött. Felhívásunkra jelentkeztek ugyanis a diszkórazzia áldozatai, és ők a hivatalos verziótól teljesen eltérő történetet meséltek el nekünk.

Az említett szórakozóhelyen egy zártkörű születésnapi rendezvényt tartottak. Azt persze senki sem tagadja, hogy a bulin résztvevők többsége valóban fogyasztott legális és illegális drogokat – de ennyi erővel az összes hazai szórakozóhelyet be lehetne mutatni drogtanyaként. Drogterjesztés nem történt. Vasárnap reggel a szórakozóhelyet kommandósok árasztották el, akik mindenkit a földre fektettek és megbilincseltek. Aki megmozdult, azt ütötték, rúgták. Az egyik férfit egy a lábába irányított rúgás miatt kellett elszállítania a mentőknek, nem pedig drogtúladagolás miatt, ahogyan a sajtó erről korábban beszámolt. Az állítólagos másik “drogtúladagolt” ember pedig a történtek miatt sokkot kapott, neki negatív lett a vizelettesztje drogfogyasztásra. A kórház személyzete semmivel sem viselkedett kevésbé megalázóan, mint a rendőrök, és hiába mondták az áldozatok, hogy őket bántalmazták – nem voltak hajlandóak hitelt adni a “drogosok” szavának, és a sérülésekről nem készítettek feljegyzést. A rendőrök a diszkó egyik mellékhelyiségében meztelenre vetkőztették a fiatalokat és motozásnak vetették őket alá – holott a törvény erre kizárólag rendőrségi helyiségben, az ellenkező nemű rendőrök szemétől szigorúan elzárva nyújt lehetőséget. Itt azonban a férfi kommandósok a meztelen lányok között flangáltak – akik közül többen maguk alá vizeltek a félelemtől.

Levelet küldtünk a debreceni rendőrkapitányságnak, amelyben kértük, hogy tájékoztassanak bennünket arról, hogy pontosan hány ember ellen indult eljárás és milyen bűncselekmény miatt (magyarul sikerült-e terjesztőket előállítani), és vajon mennyibe került a rendőrségi akció az adófizetőknek. A rendőrség válaszából először is megtudhattuk, hogy “a jelzett napon a rendőrség Debrecenben nem tartott ’razziát’. Ezzel szemben bűncselekmény elkövetésére utaló bejelentés alapján 2010. február 27-en, szombaton délelőtt a Debreceni Rendőrkapitányság a Debrecen, Diószegi út egyik telephelyén lévő szórakozóhelyen a bűncselekmény megszakítása és a büntetőeljárás megindítása érdekében intézkedéseket foganatosított.” Egy komoly névtelen bejelentés alapján tehát ma gyakorlatilag bármelyik szórakozóhelyet lerohanhatják a kommandósok – és persze minden valószínűség szerint találni is fognak ott kábítószer-fogyasztókat, hiszen a szórakozóhelyeket látogató nagyvárosi fiatalok jelentős része fogyaszt illegális drogot. A rendőrségnek azonban diszkórazziák során eddig kizárólag fogyasztókat sikerült előállítania – és egyetlen terjesztőt sem. Ez Debrecenben sem történt másképpen. Ennyi erővel valóban kimehetnének az utcára is, kiválaszthatnák minden negyedik fiatalt és előállíthatnák a rendőrségre (lásd a TASZ kampányvideóját).

Vajon mi értelme van ennek az egésznek? És főleg, mennyibe került ez nekünk?
Sajnos az utóbbi kérdésre nem kaptunk választ, a rendőrség szerint ugyanis az “eljárás megindításával összefüggő intézkedések költségeire vonatkozóan nem áll rendelkezésre adat, azonban megállapítható, hogy jelentős nehézséget okozott az előzetesen nem ismert nagy létszámot érintően a szükséges rendőri erők összevonása, illetve a nyomozási cselekményekhez, kihallgatásokhoz a nyomozói kapacitás biztosítása”. Ez rendkívül megnyugtató: nem tudjuk, mennyibe került, de valószínűleg nagyon sokba. Álláspontunk szerint a nyilvánosságnak joga van megtudni, hogy pontosan mennyibe is kerülnek a hasonló razziák – beleértve az erre fordított rendőri munkaórákat, eszközöket és a büntetőeljárások adminisztratív költségeit. Egy korábbi eset kapcsán kiderítettük, hogy egyetlen diszkórazzia is több milliós kiadással járhat: vajon nem lenne-e ésszerűbb ezt a pénzt mondjuk olyan értelmes prevenciós programokra költeni, mint a KékPont drogambulancia által indított Egészségiskola?
 


Egészségiskola Nyíregyházán – lehet ezt gumibot és bilincs nélkül is…
(fotó: SzabolcsOnline)
 

A razziáknak azonban nem csak anyagi vonzata van: az erkölcsi, emberi károk gyakran felbecsülhetetlenek, egyeseket például a razzia nyomán kiközösített a családjuk, elfordultak tőlük az ismerőseik, elvesztették a munkájukat. A drogfogyasztás tilalma állítólag a fiatalok védelmét szolgálja: az őket ért aránytalanul nagyobb károkat azonban vajon ki veszi figyelembe?

A TASZ már régóta küzd azon gyakorlat ellen, hogy a rendőrség tömegesen vegzálja a szórakozó fiatalokat a kábítószer-ellenes harc nevében: rámutattunk, hogy törvénysértő egy adott szórakozóhelyre be- és kilépő fiatalokat válogatás nélkül rendőri intézkedéseknek alávetni. Amennyiben a rendőrség konkrét információja van arról, hogy egy adott szórakozóhelyen drogot árulnak, akkor az elkövető elfogására nem a razzia a megfelelő eszköz. Álláspontunkat osztotta az állampolgári jogok országgyűlési biztosa is, aki szerint a diszkórazzia – annak eredményéhez képest is – aránytalanul súlyos sérelmet jelent meghatározatlan számú fiatalnak. A diszkórazziákat végül 2007 decemberébe az ORFK utasításban tiltotta meg – úgy tűnik azonban, hogy egyes rendőrkapitányságok mind az ombudsmani állásfoglalásra, mind az ORFK utasításra fittyet hánynak.

Arra kérünk mindenkit, hogy legyen AKTÍV POLGÁR, és kérje számon a jogállamiság alapelveit a rendőrségen – küldj Te is levelet az országos rendőrfőkapitánynak, és kérd arra, hogy vessen véget a diszkórazziáknak!

Sárosi Péter

Kategória: Hírek, Videók Archívum: Drogpolitika, Kriminalizáció

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

Csodaszer és démondrog

március 3, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter