Az USA és az ENSZ is támogatja a „Drogterápiás központot”
A Human Rights Watch frissen kiadott jelentésében 76 oldalon számol be a Laosz fővárosában, Vientiánban létesített, úgynevezett kezelőközpontról, ahol a rendőrség és a helyi hadsereg erőszakkal tart fogva droghasználókat, ahol a terápia leginkább testi fenyítésben és egyéb emberi jogi visszaélésekben merül ki. A központban hajléktalanok, utcai gyerekek és mentálisan sérült személyek is találhatók. A droghasználókat megfelelő eljárás nélkül tartják fogva a gyakran szögesdróttal körülvett cellákban. A korábban fogvatartottak elmondták, hogy három hónaptól egy bő évig terjedő periódusokban tartották elzárva őket, és aki meneküléssel próbálkozott, az kegyetlen rendőri verésre számíthatott.
Joe Amon, a Human Rights Watch egészségügyi és emberi jogi igazgatója elmondta, „a nemzetközi donorok egy legitim drogterápiás intézetként tartják számon a Somsanga központot. A valóság azonban az, hogy a Somsanga lakóit – akik között gyerekeket és a hajléktalanokat is találni – akaratuk ellenére tartják fogva a szögesdrótok mögött és brutális veréseket szenvednek el”. Egy korábbi fogoly elmesélte, hogy a szökni próbált társait az őrök addig rugdosták és verték fapálcákkal, amíg öntudatlan állapotba nem kerültek.
Tekintse meg a Human Rights Watch filmjét a Somsanga központról
A családjuk elszakított és emberi mivoltuktól megfosztott foglyok gyakran kísérelnek meg öngyilkosságot: a 12 volt fogvatartott interjúalany közül 5 volt szemtanúja ilyen próbálkozásnak. Az intézetbe esetenként a családon keresztül is kerülnek be drogfogyasztók, akik azt gondolják, hogy hozzátartozójuk szakszerű kezelés mellett megszabadulhat a függőségtől. A hajléktalanokat és a koldusokat leginkább a nemzeti ünnepek előtt „takarítják el” az utcákról és viszik be a Somsanga központba. A 2009-ben Vientiában rendezett 25. Dél-Ázsiai Játékok (SEA) előtt még forróvonalat is létesítettek, ahol névtelen telefonálók küldhették be a nem-kívánatosnak ítélt személyeket az intézetbe. Számukra a szabad döntés és a központ elhagyásának lehetősége fel sem merülhetett.
A Human Rights Watch álláspontja szerint a laoszi kormánynak haladéktalanul be kellene záratnia a Somsanga központot és független vizsgálatot kellene kezdeményeznie az önkényes fogva tartás és a kegyetlen, megalázó bánásmód miatt. A Somsanga helyett a kormánynak önkéntes döntésen alapuló, közösség központú ellátásokatt kellene fejlesztenie, amelyek elfogadott nemzetközi normák alapján, az emberi jogok tiszteletben tartása mellett működnek.
Tekintse meg a TASZ filmjét az ázsiai kényszer-kezelő táborokról
A drogfogyasztók számára létesített, kényszermunkát alkalmazó vietnami központokról a Human Rights Watch szeptemberben kiadott jelentésében olvashat (angol nyelven).
Kardos Tamás
Drogriporter
2011.10.12.