A hawai Legfelsőbb Bíróság felmentett egy nőt, akit azzal vádoltak, hogy terhesség alatti drogfogyasztásával megölte gyermekét.
A hawai Legfelsőbb Bíróság felmentett egy nőt, akit azzal vádoltak, hogy terhesség alatti drogfogyasztásával megölte gyermekét.
A 31 éves Tayshea Aiwohi gyermeke mintegy négy héttel korábban hozta világra fiát, Treysont, mint az kívánatos lett volna. A gyermek két napot élt, majd meghalt. A nő ellen ezután büntetőeljárást indítottak azza a váddal, hogy a terhesség idején történt metamfetamin fogyasztása hozzájárult a gyermek halálához. A jogszabályok szerint ugyanis ha egy gyermek élve születik, de később a terhesség idején egy harmadik személy által okozott károsodások miatt meghal, akkor a harmadik személy felelősségre vonható emberölésért. Az elsőfokú bíróság ezt ebben az esetben úgy értelmezte, hogy az anya által okozott károsodás egyenértékű a harmadik személy által okozott károsodással, így az emberölés rá is vonatkozik, így a vádlottat bűnösnek találta emberölés bűntettben
.
A nő ügyvédje, Todd Eddins ugyanakkor rámutatott arra, hogy a törvény ilyen szellemben való értelmezése egyrészt ellentmond az eddigi joggyakorlatnak, másrészt pedig veszélyes kaput nyit a különféle terhesség alatti egészségkárosító magatartások esetében az anyák büntetőjogi üldözéséhez. A tudomány jelenleg például jóval több bizonyítékot szolgáltat a legális drogok, így az alkoholfogyasztás, kávézás és dohányzás magzatkárosító hatásaira, mint a különféle illegális szerek esetében – ahol a kockázatok, bár kétségkívül vannak, még nincsenek olyan mélységben feltárva. A nő elítélése ellen lépett fel az a mintegy 60 civilszervezet is, amelyek amicus curiae levelükben (a bíróságnak szóló tanácsadólevél) azt hangsúlyozták, hogy a terhesség alatti magatartás miatt azért sem szabad büntetőeljárást indítani az anyák ellen, mivel ez elrettentheti a terhes nőket attól, hogy terhességük idején orvosi vizsgálatokra járjanak. A hawai Legfelsőbb Bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megsemmisítette, a vádlottat felmentette a vádak alól.
A bírósági perhez kétségkívül nagyban hozzájárult az Egyesült Államokban jelenleg dühöngő „metamfetaminláz”: a metamfetamin fogyasztásának utóbbi időszakban való terjedése a médiában szenzációhajhász, tudománytalan cikkek tömkelegéhez vezetett. Az újságírók torzszülőttként és drogfüggőként világra jövő „metamfetamin-bébikről” cikkeztek (a 80-as évek „kokainbébieinek” mintájára). Amerikai szakemberek nyílt levélben tiltakoztak a hasonló stigmatizáló elnevezések és leírások ellen, rámutatva arra, hogy a metamfetaminfüggő anyák gyermekei nem születnek drogfüggőnek, és nincs bizonyíték arra, hogy a metamfetamin valamiféle komplex születési rendellenesség-szindrómát okozna.
S.P.
Ajánlott olvasmány:
Marsha Rosenbaum és Kathrin Irwin: Terhesség, drogok és ártalomcsökkentés (angol)