Az Országgyűlés elfogadta a nemzeti drogstratégiát
Amikor a bíborosok megválasztják a pápát, a rangidős bíboros diakónus a hagyomány szerint a Szent Péter bazilika loggia-ján jelenti be: "Habemus Papam" – van pápánk. A pápaválasztást kísérő intrikákhoz hasonló nehézségek árán, de hétfőtől mi is kijelenthetjük: "Habemus Strategiam", van stratégiánk. A parlament ugyanis december 14-én 198 igen, 146 nem és 4 tartózkodó szavazat mellett elfogadta a kormány által benyújtott általános indítványt az új nemzeti drogstratégiáról. Formálisan az országgyűlési határozat csak azután lép hatályba, miután az Országgyűlés elnöke aláírta – erre két cigiszünet között valószínűleg hamarosan sor fog kerülni. Aki ugyanis elfelejtette volna, parlamentünk elnöke maga is szenvedélybeteg: ő Béla, a nikotinfüggő, aki szerint a dohányosok jót tesznek a környezetükkel. “A kábítószer-probléma kezelése érdekében készített nemzeti stratégiai programról” c. tervezetet az ellenzék a közelmúltban élesen támadta, mivel szerintük nem képviseli elég szilárdan a drogmentes értékrendet. A TASZ álláspontja szerint azonban alapvetően helyes irányt követ az új stratégiánk – amennyiben megvalósítják.
Azonban míg a 2000-es nemzeti drogstratégiát a parlament teljes konszenzussal fogadta el, ezúttal legfeljebb a szakmai támogatás az, ami szinte egyöntetű (pl. az Addiktológiai Szakkolégium és a Magyar Addiktológiai Társaság kiállt a stratégia mellett). Az Országházban élesen kirajzolódtak a pártpolitikai kontúrvonalak: az MSZP és az SZDSZ képviselők egy kivételével (Varjú László MSZP-s képviselő) igennel, a FIDESZ és KDNP képviselők egyöntetűen nemmel szavaztak. Sokak számára meglepő lehet, de Pettkó András független képviselő végül igennel szavazott a stratégiára – holott a parlamenti vita során keményen kritizálta azt, és 19 módosító indítványt nyújtott be a szöveghez. A képviselő azonban végül kiegyezett a kormánypárti többséggel, amely elfogadott néhányat a kevésbé jelentős módosító javaslatai közül a támogatásáért cserébe. Pettkó András egyéb, tartalmi szempontból jelentős javaslatait a Tisztelt Ház kíméletlenül leszavazta.
Részlet az ülésnap jegyzőkönyvéből:
“Most soron következik a kábítószer-probléma kezelése érdekében készített nemzeti stratégiai programról szóló határozati javaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Az elõterjesztést H/11084. számon, a bizottságok együttes ajánlásait pedig H/11084/31. és 33. számokon kapták kézhez. Tájékoztatom képviselõtársaimat, és egyben emlékeztetem õket, hogy az elõterjesztõi zárszó már elhangzott, így tehát a határozathozatalok következnek. Az ehhez készült fõtitkári tájékoztató H/11084/34. számon a honlapon elérhetõ.
Most elõször az elõterjesztõ által támogatott módosító javaslatokról határozunk. Kérdezem a tisztelt Országgyûlést, elfogadja-e a tájékoztatóban felsorolt – a frakciók számára elõzetesen kiadott -, az elõterjesztõ által támogatott módosító javaslatokat. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Az Országgyûlés a támogatott módosító javaslatokat 193 igen szavazattal, 2 nem szavazattal, 153 tartózkodás mellett elfogadta. Most a további, még szavazható módosító javaslatokról döntünk. Ezek mindegyike az alapajánlásban szerepel. Az 1. és 5. pontokban Pettkó András javaslata következik. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Az Országgyûlés a módosító javaslatot 163 igen szavazattal, 191 nem szavazattal, tartózkodás nélkül nem fogadta el. A 8. pontban Pettkó András javaslata következik. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Az Országgyûlés a módosító javaslatot 162 igen szavazattal, 192 nem szavazattal, tartózkodás nélkül nem fogadta el. A 17. pontban Pettkó András javaslata következik. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Az Országgyûlés a módosító javaslatot 156 igen szavazattal, 189 nem szavazattal, tartózkodás nélkül nem fogadta el. A 18. pontban Pettkó András javaslata következik. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Az Országgyûlés a módosító javaslatot 173 igen szavazattal, 179 nem szavazattal, 1 tartózkodás mellett nem fogadta el. Határozathozatalunk végére értünk. Megkérdezem, van-e valakinek tudomása olyan módosító javaslatról, amelyrõl kellett volna döntenünk, de ezt nem tettük. (Senki sem jelentkezik.) Jelzést nem látok. Tájékoztatom a tisztelt Országgyûlést, hogy a zárószavazásra a jövõ heti ülésünkön kerül sor.” Pettkó András módosító javaslatainak részletes megismeréséhez kérjük töltsd le ezt a dokumentumot! |
Sokan kérdezik, hogy most akkor mi változik attól, hogy új drogstratégiánk van? Egy illúziót el kell oszlatnunk: a drogstratégia elfogadása semmilyen változást nem jelent a büntetőjogi szabályozásban. A drogstratégiát országgyűlési határozatként hirdetik ki, a Büntető Törvénykönyv ennél magasabb szintű jogszabály. Szerencsés esetben a hatás ott jelentkezhet, hogy amikor a parlament legközelebb hozzányúl a Btk. kábítószeres szakaszaihoz, akkor figyelembe veszi a drogstratégia szellemiségét és megszünteti a drogfogyasztás büntetőjogi fenyegetettségét. Erre azonban a drogstratégia nem kötelezi – csupán a józan ész követelné meg, hogy a büntetőpolitika összhangban álljon a nemzeti drogpolitika szemléletével. Nem tudjuk azt sem, hogy vajon a következő kormány mennyire kötelezi majd el magát egy olyan drogstratégia megvalósítása mellett, amelyet anno leszavazott. Az előző drogstratégiát teljes konszenzussal elfogadta a parlament – mégsem valósult meg számos célkitűzése. A stratégia mégis fontos hivatkozási alapot, iránytűt nyújt a szakmai és egyéb, drogpolitikában érdekelt szervezetek számára, hozzájárul a drogpolitika számonkérhetőségéhez. Hiszen ha nem lennének stratégiai célok, akkor nem lenne mivel szembesíteni a döntéshozókat.
Sárosi Péter