• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Hogyan legalizálta Colorado a marihuánát

Szerző: Péter Sárosi | november 20, 2013

Tweet

Ez a cikk eredetileg a Drogriporter blogon jelent meg a 444-en.

Amikor 1997-ben a Nirvana című sci-fiben láthattuk, hogy Christofer Lambert folyékony marihuánát vásárol, amit az orrába spriccel, még nagyon hajmeresztőnek tűnt a gondolat. Az akkori science-fiction ma mintha valóssággá válna, legalábbis Colorado államban mindenképp. Az okostelefonodon válogathatsz a különféle fajtájú, hatóanyagtartalmú, elpárologtatható, csepegtethető, megehető vagy megiható kannabisz-készítmények között, mindezt legálisan. Januártól már nem csak gyógyászati, de rekreációs célból is lehet vásárolni a fűboltokban. A Drogriporter filmes csapata Denverben járt.

Aki azt hitte, hogy a tavaly novemberi sikeres népszavazással Colorado-ban lezárult a marihuána-szabályozás körüli vita, az téved. Csupán új szakaszba lépett. Eddig arról folyt a vita, hogy kell-e legalizálni a kannabiszt, ma pedig már arról, hogyan. A részletes szabályok kidolgozása számos kérdést vet fel: ki termeszthessen kannabiszt? Ki nyithasson boltot? Mennyi adót fizessenek utána? Mire költsék az adót? Mennyi füvet lehessen vásárolni? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ, amikor Denverbe utaztunk, hogy filmet forgassunk a kannabisz legális szabályozásáról.

A legalizációs vonat országos szinten is nagyon beindult. A Gallup közvéleménykutató cég szerint tíz amerikaiból hatan legális termékké tennék a marihuánát – tíz év alatt megduplázódott a számuk. Az utóbbi hetekben további városok és megyék követték Colorado példáját. Idén ősszel Maine államban Portland-ben, illetve Michigan állam három városában sikeres népszavazást tartottak a marihuána rekreációs használatának legálissá tételéről. A szövetségi kormány az események után kullog: az Igazságügyi Minisztérium augusztusi közleményében gyakorlatilag zöld utat adott a legalizáló államoknak.

Vajon mivel magyarázható az amerikai közvélemény pálfordulása? Hiszen az amerikaiak többsége ma sem szív füvet, ostoba az a magyarázat, ami szerint aki a legalizációt pártolja, az “csak szívni akar”. Szívni ráadásul most is csak az nem szív, aki nem akar: egyes felmérések szerint a fiatalok könnyebben hozzáférnek az illegális marihuánához, mint a legális dohánytermékekhez. 

A 40 éve több trillió dollárt felemésztő drogellenes háború látványos kudarcot vallott. Bár az USA lakossága a világ népességének csak 5%-át teszi ki, itt van bebörtönözve a világ börtönnépességének egynegyede. 100 ezerből 7 amerikai börtönben ül, jelentős részük a drogellenes háború miatt. Európában ugyanez az arány átlagosan 100 ezerből 1 ember. A 80-as évektől az amerikai iskolákat ellepték az elrettentő drogellenes előadásokat tartó rendőrök. Ennek ellenére az USA-ban mégis több fiatal szív marihuánát, mint Európa nagy részén. A tilalomból ráadásul a drogterjesztő bűnszervezetek tetemes haszonra tesznek szert, a mexikói drogkartellek bevételeinek több mint fele az USA-ba irányuló fűkereskedelemből származik. Amikor 1933-ban feloldották az alkoholtilalmat, az sem azért történt, mert rájöttek, hogy az alkoholt nem kell szigorúan szabályozni – éppen ellenkezőleg, arra jöttek rá, hogy az alkohol-mentes társadalom soha nem jön el, a tilalom miatt viszont a kontroll a bűnözők kezébe került. A legtöbb amerikai nem úgy fogja fel a fűlegalizációt sem, mint a kender “szabadon engedését” – éppen ellenkezőleg, felismerte, hogy a drogmentes társadalom illúzió, és okosabb a fűpiacot szabályozni, mint a homokba dugni a fejünket. A piac legális szabályozása ad lehetőséget arra, hogy a termesztést, a forgalmazást különféle korlátok közé lehessen szorítani.

És persze vannak gazdasági érvek is. A marihuána-piac jelenleg a leggyorsabban növekedő gazdasági ágazat az USA-ban – ez derül ki a marihuána-piac helyzetéről szóló jelentésből, amit Steve Berg, a Wells Fargo Bank korábbi igazgatója szerkesztett. Miután számos kannabisz-termesztőt, feldolgozót és forgalmazót interjúvoltak meg, arra a következtetésre jutottak, hogy 2013-ban 1,43 milliárd dollár értékben fognak legális kannabiszt eladni. A szakértők becslése szerint ez az összeg 2014-re 64%-al, 2,34 milliárd dollárra fog nőni. Nincs még egy piac, ami ilyen gyorsan növekedne, még az okostelefonok piaca is „csak” 7,3%-os növekedést mutatott. A recesszióból kilábalni próbáló gazdasági szereplők számára igen nagy vonzerőt jelent a marihuána-ipar, folyamatosan jelentkeznek az újabb befektetők. A jelentés azzal számol, hogy a következő öt évben akár 14 állam is legálissá teheti a rekreációs célú kannabisz-fogyasztást, ez pedig 10,2 milliárd dolláros legális marihuána piacot teremt az USA-ban. A feketepiaccal ellentétben viszont a legális cégek adót fognak fizetni (nem is keveset), az állam pedig minden növényt a termesztéstől egészen az elfogyasztásig nyomon tud követni, és be tud avatkozni, ha szükséges. Valószínűleg a colorado-i szabályozás gyermekbetegségeiből sokat tanulhat majd az egész világ. 

Sárosi Péter

Video: Takács István Gábor, Sárosi Péter

Kategória: Blog, Hírek, Videók Drogok: Kannabisz (fű/hasis)Archívum: Dekriminalizáció, Drogpolitika, Gyógyászati kannabisz, Kriminalizáció, Legalizáció, Tanároknak

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

Drogriporter Szabadegyetem – Ayahuasca

december 22, 2022 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter