A kannabisz ilyetén megnevezésével eddig még nem találkoztunk
A hír maga átlagosnak mondható: a rendőrség rajtaütött egy miskolci kendertermesztőn. A helyszín és a védelmi módszer valamivel érdekesebb: a 31 éves férfi palántáit egy présházban termesztette, az ezt elzáró fémajtóba pedig áramot vezetett. Ötletességben ugyan meg sem közelíti azt a kanadai kertészt, aki tizennégy medvével őriztette a terményét, vagy azokat az olasz drogkereskedőket, akik albínó pitonnal védették a kokainjukat, de a cikknek – némi újságírói leleménnyel – mégis sikerült felkelteni az érdeklődésünket. A hírben ugyanis a következő mondat szerepel:
„Később a gyanúsított borházát is átvizsgálták, ahol 35 tő kanabiszt, közismertebb nevén indiai vadkendert, valamint a termesztésükhöz szükséges berendezéseket találtak a rendőrök” [kiemelés – BOON].
Számtalanszor találkoztunk már vadkendernek titulált marihuánával, sőt a rejtélyes Cannabis Activia fajta is felütötte a fejét a magyar sajtóban, de indiai vadkenderhez eleddig még nem volt szerencsénk (egy korábbi cikkünkben már tisztába tettük az különböző kenderfajták elnevezését és jellemzőit). Rövid keresés után azonban kiderült, hogy a rendőrség már máskor is le indiai vadkenderezte a nemesített kenderfajtákat, de a legnagyobb meglepetést mégis egy 2004-es Mindentudás Egyeteme írás okozta, ahol a legkevésbé sem feltételeztük a különös szóösszetétel megjelenését. Talán ekkor került be a köztudatba az úgynevezett indiai vadkender, amely láthatóan még most is felbukkan olykor.
Ismétlés a tudás anyja, tehát még egyszer röviden:
Vadkendernek, gyomkendernek, vagy ipari kendernek nevezik azt az alacsony THC tartalmú fajtát (Cannabis sativa subsp spontanea), amely szinte bárhol megterem, tudatmódosítóként való fogyasztásra azonban alkalmatlan.
Az indiaiként vagy nemesítettként emlegetett kendernek (Cannabis Indica, Cannabis Sativa) már jelentősebb a THC tartalma, ezért a termesztőket a kereskedőket és a fogyasztókat is ezek a fajták érdeklik.
Bár az iparidkender Indiában is fellelhető, valószínűtlen, hogy bárki e fajta termesztésébe fogna itthon, noha a BOON hírében szereplő gyanúsított házában „vadkender termesztésről szóló folyóiratot foglaltak le a nyomozók” [kiemelés ismét csak a BOON-tól]…
Kardos Tamás
Drogriporter
2010.10.12.