– valóban ez a megoldás kulcsa?
Előzmények: a Kábítószerügyi Koordinációs Bizottság (KKB) egy interminiszteriális testület, amelyet 1998-ban hozott létre a kormány, hogy a nemzeti drogpolitikát a különféle tárcák és szektorok között koordinálja. Egészen 2007-ig csupán a minisztériumok és a kormány által felkért szakértők vehettek részt a KKB ülésein. A Kábítószerügyi Koordinációs Bizottságról szóló 1002/2007. (I. 18.) Korm. határozat azonban lehetővé tette, hogy – a kormányzati szereplők mellett – a kábítószerügyi koordináció stratégiai területeit képviselő nem kormányzati szervezetek által delegált négy fő is részt vehessen. A jelöltek közül a civilek delegáltjai májusban egy szavazási eljárás során választották ki ezt a négy főt. Sárosi Péter, a TASZ Drogpolitikai Programvezetője és az Ártalomcsökkentők Közhasznú Egyesületének titkára is felhatalmazást kapott arra, hogy teljes jogú tagként képviselje a civil érdekeket a KKB ülésein.
Az első KKB ülésre, amelyen a civil képviselők is részt vehettek, június 28-án került sor. Az ülés napirendi pontjai között szerepelt a Fővárosi Pedagógiai Intézet drogprevenciós szakértőjének, Debreczeni Istvánnak a javaslata, amely tömeges és kötelező drogszűrést szeretett volna bevezetni a magyar középiskolákba. A TASZ munkatársa erre az alkalomra készítette el az iskolai drogszűrések hazai és nemzetközi tapasztalataival foglalkozó tanulmányát, melyet az ülés előtt eljuttatott a KKB tagjainak is. Debreczeni István a tanulmány szétküldése után néhány órával úgy döntött, hogy a javaslatát visszavonja – így jelenleg elhárult az a veszély, hogy a középiskolákban a közeljövőben kötelező jelleggel szűrnék a diákokat.
„Az iskolai drogproblémák kezelésére nem létezik univerzális panacea, amely rövidtávon megoldja a kérdést és megszünteti vagy minimalizálja a droghasználatot mint olyat. Debreczeni István javaslata a drogjelenséget egy olyan népbetegségként kezeli, mint a TBC vagy a himlő – holott a droghasználat ennél jóval komplexebb szociális jelenség. Ezért nem lehet olyan módszerekkel kezelni, mint amilyen például a tüdőszűrés. A drogokkal való kísérletezés számos embernél a tinédzserkor velejárója. Az iskola felelőssége azonban az, hogy a droghasználat kockázataira és ártalmaira figyelmeztesse a diákokat, illetve, hogy szerepet vállaljon a felmerülő problémák kezelésében.”
Töltse le a teljes tanulmányt itt