A TASZ kérésére körlevélben utasította az országos tisztifőorvos az egészségügyi dolgozókat, hogy ne jelentsék a kábítószeres eseteket a rendőrségnek, mert ez jogsértő és káros.
Az Országos Kriminológiai Intézet (OKRI) kutatása kimutatta, hogy 2012 után jelentősen nőtt azon esetek száma, amikor az egészségügyi dolgozók jelentették a drogfogyasztó pácienseket a rendőrségnek. Az előzetes eredmények szerint a vizsgált 14 megyéből 9-ben került sor hasonlóra, összesen 22 esetben. Ebből 5 esetben fiatalkorú ellen indult büntetőeljárás az egészségügyi dolgozó feljelentése alapján. A trendnek valószínűleg köze van ahhoz, hogy a parlament 2012-ben megszavazta az új Büntető Törvénykönyvet, amely jelentősen szigorította a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények büntetéseit (lásd a TASZ összefoglalóját!).
A TASZ az országos tisztifőorvos figyelmét is felhívta erre a trendre, és rámutatott, hogy ez a gyakorlat nem csak jogsértő, de egyben káros közegészségügyi hatásokkal is jár. Az orvosi titoktartás az egyik legfontosabb betegjog. Ennek megsértésének minősül, ha az egészségügyi dolgozó a beteg vagy gondviselője írásos hozzájárulása nélkül kiadja annak egészségügyi adatait harmadik félnek. Ez alól csak az jelenthet kivételt, ha a páciens 8 napon túl gyógyuló sérülést szenvedett, ami feltehetően bűncselekmény következménye. Az adatvédelmi aggályok mellett félő, hogy a páciensek feljelentésének gyakorlata elrettenti a drogfogyasztás miatt rosszul lévő fiatalokat attól, hogy időben orvosi segítséget kérjenek, ez pedig akár halálesethez is vezethet.
Az országos tisztifőorvos, Dr. Paller Judit a TASZ megkeresése nyomán körlevelet küldött ki az Országos Mentőszolgálat és valamennyi területi mentőszolgálat, illetve valamennyi fekvőbeteg ellátást végző egészségügyi intézmény fő/igazgató orvosa részére. A levélben felhívta az egészségügyi dolgozókat arra, hogy a beteg ellátása során tudomásukra jutott személyes és egészségügyi adatokat az orvosi titoktartásnak megfelelően kezeljék. Felkérte ezenkívül őket arra is, hogy ennek megfelelően vizsgálják felül, és szükség esetén korrigálják az adatvédelmi szabályzatukat is.
A TASZ olyan esetről is tud, amikor a gyermekkórház orvosa még a drog miatt rosszul lett fiatalkorú lázlapját is kiadta az eljáró rendőrnek, ami teljesen elfogadhatatlan. Az egészségügyi dolgozók nem mindig ismerik pontosan az adatvédelmi szabályokat, ezért szeretné a TASZ, ha ez is a továbbképzésük részévé válna, így a szervezet felvette a kapcsolatot az Országos Betegjogi és Dokumentációs Központtal is.