A drogprevenciós megközelítésekről dióhéjban – ahogyan arról a választási kampány során nem hallani
A drogprevenció az utóbbi időben leginkább a kampánytémákban merül fel – egyesek a szigorítás mellett erre helyeznék a hangsúlyt és a DADA programra esküsznek, mások ugyanezt az Egyesült Államokból importált, bizonyítottan hatástalan prevenciót még a főiskolákra is kiterjesztenék.
Arról azonban kevesebb szó esik, hogy a prevenciós programok nem merülnek ki a rendőrök által tartott, elrettentéssel vegyes ismeretterjesztésben. A pusztán a drogok elutasítására irányuló nevelés mellett egyre elterjedtebbek azok a megközelítések, amelyek a valós helyzetből kiindulva nem áltatják magukat azzal, hogy ők majd kinevelik az első drogmentes korosztályt, hanem a pszichoaktív szerekhez való megfelelő hozzáállást igyekeznek felébreszteni a fiatalokban. E prevenciós irányzat számára elsődleges a hitelesség, így nem vállalkozik arra a kétes feladatra, hogy megmagyarázza, miért is veszélyesebbek az illegális szerek a legálisaknál, hanem a felelősségteljes viszonyulás felkeltésével, a mértékletesség és a megfelelő önismeret középpontba állításával kívánja mérsékelni a drogfogyasztással járó kockázatokat.
Nos, többek között erről és a prevencióhoz kapcsolódó egyéb témákról ír Gruik Zsuzsa a Képes Ifjúság hasábjain, amit ezúton ajánlunk mindenkinek olvasásra és emésztésre.
Kardos Tamás
Drogriporter
2010.03.10.