• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Hírek
  • Filmek
  • Médiamonitor
  • angol
  • orosz

Kannabisz és IQ

szeptember 3, 2012 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

A fűszívás valószínűleg nem tesz jót a tinédzserek mentális képességeinek, a felnőttekét nem károsítja – mi következik ebből?

A londoni Kings College Pszichiátrai Intézetének kutatói 1000 új-zélandi fiatalt követtek nyomon hosszú távon (13 és 38 éves koruk között), akiknél megvizsgálták a kannabisz-fogyasztás pszichológiai ártalmait is, többek között IQ tesztet töltettek ki velük. A vizsgált serdülők mintegy 5%-a legalább heti rendszerességgel fogyasztott kannabiszt, az ő IQ tesztjeik jelentős (8 pontos) romlást mutattak, ugyanakkor azoknál, akik 18 éves koruk után kezdtek el szívni, hasonló károsodást nem tapasztaltak. Ami érdekes, hogy a tizenéveseknél nem számított, hogy később abbahagyták a fűszívást – a kipróbálás időpontja viszont nagyon is.
 

Ez egy annyira különleges kutatás, hogy meglehetős biztonsággal kijelenthetem: a kannabisz biztonságos a 18 éven felülieknek, de kockázatos a 18 éven aluliaknak,” nyilatozta a kutatás vezetője, Terrie Moffitt professzor. Bár a 100 pontos IQ teszten 8 pontos veszteség nem tűnik soknak, a statisztikák szerint ennek komoly következményei lehetnek a munkavállalásnál, ami kihat az egészségre és az várható élettartamra is.

Kritikusok rámutatnak ugyanakkor arra is, hogy a korreláció nem feltétlenül jelent kauzációt  – tehát a serdülőkori fűszívás és a későbbi IQ-romlás között nem feltétlenül oksági kapcsolat van. Így például az IQ pontszám összefügg a testmagassággal is, az alacsony emberek jobban teljesítenek az IQ teszteken, ugyanakkor nem lehet arra következtetni, hogy a nagyobb testmagasság butaságot okoz. Lehetséges, hogy a kutatók nem vettek figyelembe egy olyan tényezőt, ami a korai kannabisz-kipróbálókban közös volt a fűszíváson kívül, esetleg egy olyan problémát, aminek a következménye a korai serdülőkorban való fűkipróbálás.

Mindenesetre a kutatás eredményeit fontos kontextusba helyezni – semmiképpen nem jelenti például azt, hogy valamiféle szigorúbb szabályozáshoz jelentene ideológiai muníciót. Danny Kushlick, a Transform drogpolitikai alapítvány munkatársa a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy a kutatás éppen a legális szabályozás fontosságára mutat rá, ugyanis csak így lehetne korhatár alapján korlátozni a forgalmazást. Hasonlóan érvel Mark Thompson a blogján. 

Sárosi Péter

Kategória: Hírek

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter