Ez a cikk eredetileg a Drogriporter blogon jelent meg a 444-en.
A díjnyertes animációs dokumentumfilmünk újra látható a Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál ráadás programjában.
Február 15 – április 30 között újra elérhető a Re:Verzió oldalán 15 olyan film amely a 2020-as Verzión sikerrel szerepelt. Köztük van a mi rajzfilmünk is, a Kosztya Proletárszkij című animációs dokumentumfilm. A harminc perces filmet három évig készítettük. Rontó Lili grafikusművész kézzel rajzolta a képkockákat, én vágtam és rendeztem a filmet, a zenéjét is ketten szereztük és vettük fel.
A film trailere:
Az animációs dokumentumfilm viszonylag ritka műfaj, mert nagyon időigényes és drága. Mi ketten a normál költségvetés töredékéért hoztuk létre ezt a filmet, részben közösségi finanszírozás segítségével. Arról, hogy hogyan készült a film, nemrég a Tilos rádió Vosztok című műsorában számoltunk be részletesen Lilivel, a verzió szervezői közül pedig Teszler Tamás beszélgetett velem a filmről.
Azért volt szükség arra, hogy rajzfilmben mondjuk el a történetet, mert főszereplője és mesélője, Kosztya Proletárszkij szentpétervári droghasználó és HIV aktivista már nincs életben.
2009-ben kaptuk meg Ánya Szarang orosz drogpolitikai aktivista barátunktól a filmünkben használt hangfelvételt, amin Kosztya elmeséli neki a börtönbéli kínzásainak történetét. 10 évet vártunk rá, mire ezt a hanganyagot rajzfilmben el tudtuk készíteni.
Pár hónappal a diktafonos hangfelvétel rögzítése után Kosztya belehalt abba, hogy a karéliai fegyenctelepen három éven át megtagadták tőle a HIV fertőzésének kezelését. Nem kapott rá semmilyen gyógyszert, az orvosok azt mondták neki azt sem tudják miről beszél. Mindezt 2006-ban.
A börtönben nem csak megtagadták a gyógyszereket a foglyoktól, hanem válogatott eszközökkel kínozták is a TBC-vel és HIV-vel egyszerre fertőzött, és emiatt úgynevezett „Turbó HIV” körletben elkülönített rabokat.
Büntetésképpen, hogy megmutassák ki a főnök, klórral kevert ammóniás vizet öntöttek szét a kis szobába összeterelt rabok lába elé, akik az így keletkező klórgázban fuldokoltak.
Egy másik alkalommal Kosztyára büntetésképpen gázmaszkot raktak, aminek a végére ammóniás üveget erősítettek, hogy ezt lélegezze sokáig a TBC-s tüdejével. Az oroszországi drog- és börtönhelyzetről, és hogy milyen károkat okoz az embertelen drogpolitikájuk, a Mércén megjelent, a közösségi finanszírozás okán írt cikkemben írtam részletesen.
A filmben Kosztya mellett az édesanyja Irina is megszólal, és arról mesél, miként vált fia heroinfüggővé, és hogyan került végül börtönbe. Vele még 2009-ben Szentpéterváson interjúztunk Sárosi Péter kollégámmal. A film narrációjára Ányát kértem fel, aki az eredeti interjút is készítette.
A történet tíz éves, de sajnos nem nagyon veszített az aktualitásából. A börtönhelyzet nem sokat javult oroszországban, a drog és HIV helyzet a teljesen elhibázott politika következtében pedig inkább romlott. A civil szervezeteket külföldi ügynöknek bélyegzik, és hatalmas bírságokat szabnak ki rájuk, ha bármit mernek kábítószerről mondani azon túl, hogy a drog rossz. Tehát minden ártalomcsökkentő információ drog propagandának minősülhet. Idén februártól már börtönbüntetéssel is súlytható Oroszországban az, aki az Interneten „drog propagandát terjeszt”.
A drogriporter 17 éve azért dolgozik, hogy ne bántsanak, büntessenek meg vagy alázzanak meg senkit aki tiltott szereket használ.
Akinek nincsen problémája a droghasználatával azt hagyják békén, akinek pedig van, az a lehető legjobb segítséget kaphassa meg. A rajzfilmünk azt mutatja be, hogy hova vezet, ha nem így tesznek, és az elsődleges válasz a drogproblémákra a börtön marad.
A filmünk jelenleg fesztiválokon szerepel világszerte. Eddig hét fesztiválon szerepelt sikerrel. A 65. Országos Függetlenfilm Fesztiválon fesztivál fődíjat, a Madridi Emberi Jogi Filmfesztiválon pedig a legjobb rövid dokumentumfilmnek járó díjat nyertük el. A filmmel kapcsolatban háttéranyagokat, beszélgetéseket, a fesztiválmegjelenések időpontjait itt találjátok.
Most április végéig bárki díjmentesen megnézheti a filmünket a Re:Verzión, csak regisztrálni kell a honlapon hozzá, itt. Ne hagyjátok ki!
A film csak Magyarországról érhető el. Ennek az az oka, hogy még nevezzük külföldi fesztiválokra, ahol a világszintű netes hozzáférés probléma lehet.
Takács István Gábor