• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

LSD és más „csodaszerek” – recenzió Szummer Csaba könyvéről

április 6, 2017 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

Ez a cikk eredetileg a 444-es blogunkon jelent meg.

Szummer Csaba pszichológus, a Károli Gáspár Református Egyetem oktatója és a Multidiszciplináris Társaság a Pszichedelikumok Kutatásáért szervezet alapítója az eddigi legizgalmasabb magyar nyelvű művet jelentette meg a köznyelvben hallucinogén drogoknak nevezett anyagokról a HVG Könyvek gondozásában.

Aki a magyarul még igencsak töredékes irodalomból próbálja összeszedni ismereteit a területről, annak nagyon értékes lesz ez az átfogó mű, amely történelmi és kulturális kontextusba helyezve, számos tudományág lencséjén keresztül tekint a pszichedelikumokra és fogyasztóira, érthető és olvasmányos módon. Biztos vagyok abban is, hogy a könyv a témában tájékozottabbak számára is bőven tartogat újdonságokat és egyedi megközelítéseket. Szummer műve ugyanis messze túlmutat az ismeretek és történetek puszta gyűjteményén. A szerző tudományos alaposságának és szerteágazó érdeklődési körének köszönhetően mélyreható elemzéseket olvashatunk a pszichedelikus szerhasználat pszichológiára és filozófiára gyakorolt hatásáról, valamint rendkívül izgalmas fejtegetéseket találhatunk a fogyasztáskor átélt (kvázi)misztikus élmények valóságtartalmának értelmezéséről a korabeli tudományos vitákon keresztül.

A mű egyik erőssége, hogy Szummer meg sem próbál a pártatlan krónikás szerepébe helyezkedni. Már a mű elején számot ad saját érdeklődésének miértjéről, mikor elmondja:

„Meggyőződésem, hogy ezek az intenzív hatású pszichoaktív hatású anyagok értékes ismeretekhez juttathatnak bennünket fajunk egyik legnagyszerűbb képességével, a képzelőerővel és általában az emberi elme működésével kapcsolatban, és ami még lényegesebb: fontos terápiás lehetőséget tartogatnak számunkra. Ezenkívül érdekes lehetőségekkel kecsegtet a spirituális-vallási, valamint önismereti célú felhasználásuk is.”

A bensőségességet fokozva a pszichológus saját, nyolcvanas években átélt pszichedelikus élményeibe is betekintést nyújt, mely hozzásegít látásmódja értelmezéséhez. Pozíciója ismeretében érthető, hogy Szummer szerint komoly hiba egy lapon említeni a rekreációs felhasználást a tudományos kutatásokkal, és a tilalmat kiterjeszteni a spirituális, önismereti célzatú vagy éppen terápiás használatra. Bár a szerző maga is hangsúlyozza a felelőtlen szerhasználat veszélyeit és egyetért a tömeges rekreációs használat korlátozásával, álláspontja szerint kellő odafigyeléssel és megfelelő törvényi szabályozással a kockázatok minimálisra csökkenthetők. Éppen ezért érthetetlennek tartja a kutatások megnehezítését és azt, hogy még a megfelelő szakképzettséggel rendelkező terapeuták számára sincs lehetőség terápiás célú alkalmazásra. Befejezésként a tudományos eredményeken alapú drogpolitika mellett szólal fel, melyet a pszichedelikumok esetében is követni kellene:

„Eljött az ideje egy értelmes társadalmi vitának, amelyben természetesen nem a politikusoknak, hanem a drogszakembereknek kell vinniük a prímet.” „A kutatásoknak kell meghatározniuk a jogi környezetet, s nem fordítva”.

Szummer Csaba: LSD és más „csodaszerek” – A pszichedelikumok tündöklése, bukása és feltámadása a nyugati kultúrában (2016)

Kardos Tamás
TASZ, Drogpolitikai Programvezető

Kategória: Blog

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter