A dél-afrikai nagymama csak kannabisz termesztésével tud gondoskodni az unokáiról
A cím alapján azt gondolhatnánk, hogy a cikk a kannabisz gyógyászati alkalmazásába nyújt betekintést, ám a The New York Times oldaláról átvett írás egy dél-afrikai országba kalauzol, ahol sokak megélhetését jelenleg csak a kannabisz termesztése biztosítja.
Sokak számára ismert, hogy az észak-afrikai Marokkó több tartományában a marihuána termesztése és a hasis előállítása biztosítja az egyedüli megélhetési forrást és bár a kormány próbálkozott az ültetvények kiirtásával és a földművesek számára egyéb alternatíva nyújtásával, a törekvések egyelőre nem jártak sikerrel. Kevésbé ismert azonban, hogy a marihuána-termesztés, mint egyetlen kézzelfogható jövedelemszerzés jelensége Dél-Afrikában is megfigyelhető.
Az MTI által fordított cikk a legkisebb dél-afrikai ország, a mélyszegénységgel és AIDS járvánnyal sújtott Szváziföld mindennapjaiba nyújt betekintést olyan nagymamák példáján keresztül, aki elhunyt lányaik után rájuk maradt unokáikról próbálnak gondoskodni az ott „Szvázi Aranynak” nevezett kannabiszfajta termesztésével. Történetükből kiderül, hogy más növények termesztésével kudarcot vallottak és a marihuána értékesítésével sem tudnak valamire való jövedelemre szert tenni, épp csak annyira, hogy enni tudnak adni az unokáinak, miközben folyamatosan a fejük fölött lebeg a törvény pallosa.
Elfogulatlan és érzékletes írás egy megrendítő élethelyzetről.
Kardos Tamás
Drogriporter
2012.10.30.
Fotók: Jonathan Torgovnik a The New York Times számára