Amerikai kutatók szerint a magyar rendőrségnél is rendszeresített nyáltesztek alkalmatlanok a droghasználat megbízható kimutatására.
Amerikai kutatók szerint a magyar rendőrségnél is rendszeresített nyáltesztek alkalmatlanok a droghasználat megbízható kimutatására.
A Journal of Analytical Toxicology c. szakfolyóirat január-februári számában közölt cikk egy olyan kutatásról számol be, amelynek során tíz különböző drogteszt hatékonyságát vizsgálták. A forgalmazók szerint a tesztek képesek arra, hogy nyálminta (saliva) alapján kimutassák különféle drogok aktív hatóanyagait illetve azok bomlástermékeit. A marylandi Bethesda központtal működő The Walsh Group kutatói a tíz eszköz tesztelése során hat esetben vagy hamis negatív vagy hamis pozitív eredményt kaptak a fű aktív hatóanyaga, a THC esetében, öt eszköz pedig hamis pozitív eredményt mutatott a THC inaktív hatóanyaga (THC-COOH) esetében.
A kutatók szerint bár a nyáltesztek hatékonysága fejlődő tendenciát mutat, jelenleg mégsem lehet megbízni a nyáltesztek eredményében, különösen nem a munkahelyi vagy közúti ellenőrzések során. Ezzel gyakorlatilag megerősítették egy korábbi belga kutatás eredményeit, amelyben Dr. Nele Samyn és csapata szintén arra mutatott rá, hogy a jelenlegi nyáltesztek még nem képesek hatékonyan kiszűrni a közúti forgalomból azokat a sofőröket, akik illegális drogok hatása alatt, bódult állapotban vezetnek. A magyar rendőrség jelenleg már használ nyálteszteket a közúti ellenőrzések során, ezek eredményeit azonban vizelet- vagy vérvizsgálattal kell megerősíteni a kapitányságon. A nyáltesztek ezenkívül akár az egy napnál régebbi fogyasztást is kimutathatják, tehát nem képesek az aktuális bódultsági állapot mérésére.