Lecsapott a mefedronra a bulvársajtó, a tőle megszokott színvonalon
Ritka bulvárosra sikerült a címe annak a Daily Mailről átvett cikknek, mely egy 18 éves fiú haláláról és egy 28 éves nő rosszullétéről számol be, akik (egyebek mellett) mefedront fogyasztottak. Hogy a halált pontosan mi okozta arról a Daily Mail nem bocsátkozott találgatásokba, de a Bors jó 1500km távolságból, a toxikológiai jelentés nyilvánosságra kerülését megelőzően is kiszimatolta, hogy az bizony a mefedrontól következett be. Sőt, a cikk tanúsága szerint korábban még fotót is készített az áldozatról, ami a Daily Mailre is kikerült…
Aki interneten próbálja beszerezni a mefedront, az jó eséllyel emberi fogyasztásra alkalmatlan „növényi táplálék” formában fog találkozni vele, annak ellenére, hogy műtrágyaként semmilyen ismert előnye nincs , tehát bármily hangzatos, teljesen félrevezető a „műtrágyával drogozó tini” cím. Angliában a növényi tápszer álca nem újdonság, legutóbb a BZP esetében találkozhattunk vele, amelyet az egyik márka a következőképpen reklámozott: "ne adjon belőle kettőt a növényének".
Hogy a Daily Mail egy decemberi, szintén a mefedronnal foglalkozó cikkéből idézzünk:
"Soha nem használták olyan termékben, amelyekkel az emberek műtrágyázzák a növényeket" – mondta el az Európai Műtrágyagyártók Szövetségének egyik szóvivője. Vagyis mefedron címszóval akár kokaint és heroint is adhatnál a növényeidnek.
A brit lap által felsorolt mellékhatások, a Borson már úgy jelennek meg, mint amiket a hírben szereplő fiatalok éltek át, mondván „a mámor után jelentkeztek a kellemetlen tünetek”. A „hirtelen hangulatváltások, bőrlilulás, amely néhány hétig is látható marad” az elhunyt fiú esetében különösen morbidnak hat, érthetetlen, mi járhatott a szerzők fejében, amikor e sorokat írták.
Sajnos a Daily Mailen szereplő tucatnyi idézetből sem sikerült a legjobbat megtalálni: bár az áldozat 16 éves barátja az angol lap szerint is azt állította, hogy a mefedron a heroin legális alternatívája, de ezt ne higgyük el neki: a hatások és a használók tekintetében nincs semmi közös a két szerben. A mefedront a fogyasztók rendszerint a speedhez, a kokainhoz és az ecstasyhoz szokták hasonlítani. Érdemesebb lett volna inkább az angol kormány drogügyi tudományos tanácsadó testületének (ACMD) álláspontjából idézni, de az vélhetőleg nem bizonyult elég botrányszagúnak.
Kardos Tamás
Drogriporter
2010.01.26.