• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Mégsem lesz tavasszal új drogstratégia

Szerző: Péter Sárosi | február 29, 2012

Tweet

Még heteket kell várni a C lista hatályba lépésére is. A KKB ülésén szó esett szigorításról, költségvetésről, dizájner drogokról és ártalomcsökkentésről – 

Idén először ülésezett szerdán a Kábítószerügyi Koordinációs Bizottság (KKB), a kormány drogügyi tanácsadó és döntéselőkészítő szerve. Számos izgalmas téma került napirendre. A nemzeti drogkoordinátor, Müller Éva főosztályvezető-helyettes rögtön bele is vágott a közepébe: ismertette a költségvetés helyzetét. A Drogriporter többször is megírta már, hogy az elmúlt hónapokban drasztikus csökkenést tapasztalhattak a megelőzéssel és ártalomcsökkentéssel foglalkozó civil szervezetek. Ezzel kapcsolatban a főosztályvezető-helyettes asszony kijelentette, hogy a tárca megpróbálja plussz forrásokhoz juttatni a nehéz helyzetbe jutott civileket, és azt ígérte, hogy hamarosan újabb pályázatokat fognak kiírni, kimondottan az alacsonyküszöbő szolgáltatásokra.

Az ülésen a kormány képviselői azt is bejelentették, hogy mégsem terjesztik az Országgyűlés elé márciusban az új drogstratégiáról szóló országgyűlési határozat-javaslatot, ugyanis egy olyan döntés született az igazságügyi tárca részéről, hogy az összes nemzeti stratégiát azonos formátumban és kritériumok mentén kell elkészíteni. Például költség-hatékonysági elemzést is kell hozzá készíteni. Így a szöveget most átírják és utána még egy soron egyeztetik a szakmai szervezetekkel, a pontos elfogadási idő pedig a bizonytalan jövőbe csúszik. Grezsa Ferenc, a Nemzeti Drogmegelőzési Iroda vezetője és a drogstratégiát kidolgozó munkacsoport vezetője sérelmezte a döntést, szerinte az új drogstratégia tervezete egy nagyon jó szakmai színvonalú anyag, és a további késlekedés miatt az ország évekre nemzeti drogstratégia nélkül marad (gyakorlatilag már most két éve nincs működő drogstratégia).

Az Ártalomcsökkentők Országos Közhasznú Egyesülete nevében Sárosi Péter, a TASZ Drogpolitikai Programvezetője ismertette a bizottsággal a november 28-án Budapesten megrendezett III. Magyarországi Ártalomcsökkentő Konferencia munkacsoportjainak javaslatait. Az ártalomcsökkentésnek vannak krónikusan visszatérő, kormányokon átívelő problémái – ilyen például az alacsony lefedettség illetve a bizonytalan jogi háttér. Az utóbbi időben azonban olyan akut problémák jelentkeztek, amelyek megszűnéssel fenyegetnek számos programot. A javaslatok között szerepelt egy központi tű-depot létrehozása azért, hogy a hiányos eszközkészletű tűcsere programokat egy központi raktárból lehessen kiesegíteni. A kormány nyitottnak mutatkozott a javaslat elfogadására, Téglásy Kristóf főosztályvezető egyenesen arról beszélt, hogy szerinte az összes tűcsere programot egy központi intézménynek kellene injektorokkal ellátni – ezzel kapcsolatban viszont a szakemberek megjegyezték, hogy erre csakis úgy kerülhet sor, ha a szolgáltatók szabhatnák meg, milyen minőségű és mennyiségű eszközöket igényelnek. A tűk és fecskendők mellett pedig a tűcsere programoknak más költségei is vannak, tehát pusztán az eszközök biztosítása nem elegendő. Egy másik javaslat volt az anonim drogbevizsgálás rendszerének létrehozása, ehhez a kormány elvileg már biztosított többletforrásokat a Bűnügyi Szakértői és Kutatóintézet (BSZKI) számára, azonban az intézet humán erőforrás-hiánnyal küzd.

A bizottsági tagok tájékoztatót kaptak a dizájner drogokkal kapcsolatos szabályozásról, amelyet a kormány megpróbált minél gyorsabban átvinni a jogalkotáson: a 69 oldalas tervezet véleményezésére például mindössze egy napot adtak. Ezért a tárca képviselője elnézést kért, és megígérte, hogy írásban válaszolni fognak a TASZ véleményére. Az ülésen többen sérelmezték például, hogy az új szerek kockázatértékelésének elvégzésével az Addiktológiai Centrumot bízza meg a tervezet, amelynek ugyanakkor erre nincsen kapacitása. A C-lista, amely az új pszichoaktív szereket sorolja fel, még nem lépett hatályba március 1-én, mivel az Európai Bizottságnak hitelesítenie kell a jogszabályt – így egy-két hetet csúszik az is.

A legnagyobb vitát természetesen a Büntető Törvénykönyv szigorítása váltotta ki. Az igazságügyi tárca részéről bemutatták a tervezett normaszöveget, majd a tagok lehetőséget kaptak a kommentekre – amelyek nagy többségében kritikusak voltak. A tárca nyitottnak mutatkozik arra, hogy bizonyos pontokon enyhítsen a túlzottan szigorú büntetési tételeken, magát a szigorítást azonban szükségesnek tartják. A civil képviselők szerint a szigorítás szakmailag nem indokolt, nem osztják a KIM azon álláspontját, hogy az elterelés nem látta el hatékonyan a feladatát, hiszen annak a feladata nem az elrettentés volt, hanem az, hogy a fogyasztók kriminalizációját enyhítse. Többen nehezményezték a függőséggel kapcsolatos speciális jogszabályok megszüntetétését is, hiszen a jelenlegi tervezet a drogfüggők bebörtönzéséhez vezethet.

Sárosi Péter
 

Kategória: Hírek Archívum: Ártalomcsökkentés

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

Fókuszban a környezet: a megelőzés és ártalomcsökkentés jó gyakorlatai nagyvárosokban

december 5, 2022 - Péter Sárosi

Suboxone: hiánycikk a helyettesítő gyógyszer a hazai patikákban

szeptember 8, 2022 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter