• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Metamfetamin-pánik Ausztráliában

Szerző: Kardos Tamás | május 26, 2015

Tweet

Egy kellően zaftos történet is elég lehet ahhoz, hogy a hisztériakeltés világ másik végéig elérjen

Több magyar honlap is visszhangozta egy ausztrál parlamenti képviselőnő brutális történetét a saját szemét megevő droghasználóról, ami azt hivatott bizonyítani, hogy a metamfetamin (meth, kristálymet) nevű drognak nem létezik rekreációs használata. A szélsőséges riogatás hátterében Ausztrália növekvő metamfetamin használata áll. A szigetország lakossága már az elmúlt években is a világ egyik legnagyobb arányú meth fogyasztójának számított, ám az ország Nemzeti Drog és Alkohol Kutatóközpontjának adatai szerint az elmúlt évben a droghasználók 75%-a fogyasztott metamfetamint, ami 20%-os növekedést jelent a megelőző évhez képest. 
 
Az efféle aggasztó trendek esetén szinte borítékolható reakció a pánikkeltés, aminek legzajosabb, hazánkig is eljutó formáját ezúttal a Liberális Párt egy képviselőnője prezentálta. Karen McNamara egy kábítószer-ellenes konferencián tartott előadásában osztotta meg a történetet, miszerint egy fiatal férfi, meth hatása alatt kivájta, majd megette a saját szemeit. „Ezeket a történeteket kell eljuttatnunk a fiatalokhoz – ez nem egy rekreációs drog” – vonta le a tanulságot a képviselőnő. Bár a magyar híradásokban ez a részlet nem szerepel, a McNamara történetében említett kórház szóvivője nem talált ilyen esetet a közelmúltban. Bő tíz évvel ezelőtt történt ugyan hasonló, ám a titoktartás miatt nem tudja megerősíteni, hogy az incidens metamfetamin használatához köthető-e. Vagyis a Föld másik végéről indított, pánikkeltő történetről annyit tudhatunk, hogy régen volt, talán igaz sem volt. A sztori azonban annyira beleillik az utóbbi évek pánikkeltő beszámolóiba – lásd „kannibál drog”, „vetkőztető drog” mely nevekről rendre kiderült, hogy számos különböző szert takarhatnak – hogy a média hathatós közreműködésének eredményeként a metamfetamin új neve „szemkivájós drog” lehet. 

 
 

Az eseményről beszámoló The Australian lap egy videót is közöl, ahol a sokak által ismert „ilyen volt, ilyen lett” típusú, sokkoló képeket mutat feltételezett meth használókról és kijelenti: „egyetlen slukk elég a függővé váláshoz”. Ezt nyomatékosítva bemutatja a Montana Meth metamfetamin-ellenes kampány egyik félperces spotját, amin egy tinédzser fiú már a hatás megjelenése előtt függővé válik. Mennyire kifizetődő ez az üzenet?

Elrettentő kampány vs. Tudomány
 
Az USA droghasználatával kapcsolatos vizsgálatokat végző Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA) adatai szerint a metamfetamint valaha kipróbálóknak alig 10%-a fogyasztott a szerből a vizsgálatot megelőző évben és kevesebb, mint 3%-uk a vizsgálatot megelőző hónapban. Ez homlokegyenest ellentmond a tíz éve indult Montana Meth kampánynak, melynek fő üzenete, hogy a szer egyszeri fogyasztása is függőséghez vezet (Meth – Not even once). Már egy évvel a kampány indulása után is figyelmeztettek a szakértők, hogy bár a kipróbálás megelőzését célzó üzenet megfelelő, a tudomány eredményeivel és a tapasztalattal ellenkező állítások, valamint a szélsőséges ábrázolásmód lerombolja a projekt szavahihetőségét. 
A pszichológus és pszichiáter Dr. Carl Hart munkatársaival egy közérthető kísérlettel kérdőjelezte meg a metamfetamin kimagaslónak mondott függőségi potenciálját. A vizsgálatba bevont metamfetamin-függőket a következő választás elé állították: vagy egy erős meth adagot kapnak vagy 5 dollárt. Az alanyok körülbelül fele a pénz mellett döntött. Amikor pedig az összeget 20 dollárra emelték, szinte senki sem választotta a drogot. Hart konklúziója szerint a metamfetamin függőségi potenciálja nem kimagasló és még a függők is képesek racionális döntést hozni és lemondani az azonnali használatról.

 
 

Mindez azt jelenti, hogy a metamfetamin használata relatíve biztonságos lenne? Egyáltalán nem, hiszen rendszeresen használva a metamfetamin súlyos egészségügyi következményekkel járhat és rendszeres használata függőséghez vezethet. Azonban az eltúlzott beszámolók nem csak a közlő szavahihetőségét vonják kétségbe, de növelik a problémás droghasználók megbélyegzettségét is, akik emiatt kevésbé mernek szakszerű segítségért fordulni, nehezebben törnek ki a szerhasználó közegből, ez pedig jelentősen csökkenti a leállás esélyét. Ráadásul az online média elrettentő szalagcímei és a drogok iránti kereslet együttes vizsgálataiból az is leszűrhető, hogy a hisztériakeltés nemcsak a sajtónak generálja a nézettséget, de az adott szerre irányuló érdeklődést is növeli.

Kardos Tamás
Drogriporter
2015.05.26.
 

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter