• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Metro 2004. november 30. Nem sikerült még áttörést elérni a kábítószer-élvezet ellenében, és Európai drogjelentés: emelkedő tend

január 17, 2005 | Szerző: István Gábor Takács

Tweet
A két cikkben tévesen jelentek meg a 18 és 54 éves életkor közötti hazai lakosok drogfogyasztással kapcsolatos életprevalencia-értékeire vonatkozó adatok. A cikkekben közölt, 2003-tavaszán elvégzett vizsgálat adatai csupán a fővárosi felnőttekre vonatkoznak, melyekből nem lehet általánosításokat levonni az egész ország lakosságára nézve.

Szerző: Mittelholcz Dóra
E-mail címe:d.mittelholcz@metro.hu
Médium: Metro
Példányszám: 320000/ nap, 724000 olvasó/nap
Cím: 1106 Budapest, Fehér út 10. 21-es épület
Telefon: 431-6464
Fax: 431-6465
E-mail: szerk@metro.hu
Főszerkesztő: Izbéki Gábor  g.izbeki@metro.hu

 A két cikkben tévesen jelentek meg a 18 és 54 éves életkor közötti hazai lakosok drogfogyasztással kapcsolatos életprevalencia-értékeire vonatkozó adatok. A cikkekben közölt, 2003-tavaszán elvégzett vizsgálat adatai csupán a fővárosi felnőttekre vonatkoznak, melyekből nem lehet általánosításokat levonni az egész ország lakosságára nézve. A kutatás országos adatainak feldolgozása még folyamatban van.

A magyarországi felnőtt népesség drogérintettségéről Paksi Borbála és Elekes Zsuzsanna 2001-es reprezentatív felmérése szolgál adatokkal. Kutatási eredményeik szerint a 18-65 év közötti magyarországi felnőtt népesség 6,4%-a használt már élete során valamilyen tiltott drogot. A drogfogyasztás életprevalencia-értéke jelentős különbségeket mutat a válaszolók főbb demográfiai ismérvei mentén képzett csoportokban. A kipróbálók arányában korcsoportonként, nemenként és lakóhely szerint egyaránt szignifikáns különbségek figyelhetők meg.

A legfiatalabb, 18-24 éves válaszolók körében 20% a drogfogyasztás életprevalencia-értéke, és az életkor előrehaladtával csökken, olyannyira, hogy a 35 éves vagy annál idősebb korosztályban már csak 1,6%-ot ér el. A férfiak életprevalencia-értéke mintegy két és félszerese a nõk körében tapasztalt kipróbálási arányoknak. A felnőtt népesség drogfogyasztásában is jelentős különbségek mutatkoznak a főváros és az ország egyéb területei között, a budapesti lakosok drogfertőzöttsége közel négyszerese a vidéki lakosságénak. Összességében a fenti három dimenzió – kor, nem, lakóhely – mentén együttesen kirajzolódó leginkább és legkevésbé érintett demográfiai csoportok életprevalencia-értékei között mintegy nyolcvanszoros különbség jelenik meg. A skála két végpontját a budapesti 35 év alatti férfiak, illetve a vidéki 35 feletti nők képezik. Míg az előbbiek kétötöde fogyasztott már életében valamilyen tiltott szert, addig a vidéki 35 évesnél idősebb nők körében a valahadrogot próbálók aránya mindössze fél százalék. Ha Magyarországról beszélünk általánosságban, és nem csak Budapestről, akkor a következő adatok állnak pillanatnyilag rendelkezésünkre:A válaszolók 5,7%-a, azaz a valamilyen drogot valaha használók döntő többsége, 87,7%-a használt már életében marihuánát vagy hasist. Az összes többi szer előfordulási gyakorisága jóval kisebb a felnőtt lakosság körében. A második-negyedik helyen a különböző szintetikus drogok találhatók, melyek elterjedtsége között – figyelembe véve a becslés standard hibáját, ami ezekben az esetekben 0,5-0,6% – gyakorlatilag nincs különbség, itt találhatók  z ecstasy, illetve az amfetamin és az LSD (1,6-2%). S a legkisebb fogyasztói tábort a kokain, az opiátok (heroin és/vagy egyéb opiát) és az egyéb drogok mondhatják magukénak, e szerek kipróbálóinak aránya 1% alatti értéket vesz fel.

Forrás:

Paksi Borbála (2003): Drogok és felnőttek. A tizennyolc év feletti lakosság drogfogyasztása és droggal kapcsolatos gondolkodása az ezredfordulón, Magyarországon. Budapest. L’Harmattan.

Paksi Borbála (2003) A kábítószer-fogyasztás elterjedtsége – Epidemiológiai helyzetkép, Jelentés a Magyarországi kábítószerhelyzetről 2003, GYISM

Hozzászólások: (A régi honlapon)

1. enteogen   2005-01-23

"Kétmillió kábítószer-használó él napjainkban az EU-ban (…) Átlagban minden második drogfogyasztó intravénásan adagolja magának a szert".

A cikk alapjául szolgáló eredeti jelentés nem a kábítószer-használók számát, hanem csupán a problémás kábítószer-használók számát becsüli 1.2-2.1 millióra (EMCDDA 2004 Annual Report, Highlights).

Kategória: Hírek Témák: Médiamonitor

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter