Ez a cikk eredetileg a Drogriporter blogon jelent meg a 444-en.
A mexikói Legfelsőbb Bíróság egy szerdai történelmi döntése gyakorlatilag legálissá tette a kannabisz növény fogyasztását az USA déli szomszédjában.
Alig két hete számoltunk be arról, hogy az USA északi szomszédja, Kanada legálissá tette a kannabisz fogyasztását, termesztését és kereskedelmét, most hasonló változásoknak néz elébe Mexikó is. A Legfelsőbb Bíróság egy régóta húzódó vita végére tett pontot, amikor kimondta: az egyén alapvető joga, hogy a saját tudatát módosítsa. Bár ez a jog nem abszolút, de a kannabisz hatásai a bíróság szerint nem igazolják, hogy a fogyasztás tilalom alá essen. Szerdán gyakorlatilag két ügyben is ítélet született, miután három korábbi ügyben szintén hasonló felmentő ítéletet hozott a testület, így a mexikói törvények értelmében ez most már olyan precedensnek számít, amit az összes mexikói bíróságnak követnie kell.
Primera Sala reiteró inconstitucionalidad de la prohibición absoluta del consumo recreativo de marihuana. Lo que permitió integrar jurisprudencia sobre el tema. pic.twitter.com/1p9stESEYn
— Suprema Corte (@SCJN) November 1, 2018
Ez tehát nem jelenti azt, hogy a kannabisz fogyasztása automatikusan legálissá válik és a tiltó törvények hatályon kívül kerülnek, ugyanakkor az összes bíróság elé kerülő ügyben a Legfelsőbb Bíróság precedense alapján kell döntenie a bíráknak. A törvény értelmében a kormánynak most 90 napja van, hogy megreformálja az ország kannabisszal kapcsolatos, alkotmányellenesnek minősített jogszabályait.
Hogy a termesztés és a kereskedelem szabályozása miként fog történni, az még a jövő zenéje. A mexikói elnök, Andrés Manuel López Obrador azonban már korábban bejelentette, hogy kormánya párbeszédbe kezd a kanadai kormánnyal a kannabisz legalizáció lehetséges módjairól. Mexikó rengeteget szenvedett az USA-ba irányuló illegális kannabisz kereskedelem ártalmaitól, az erőszakos bűncselekmények, a katonaság és a kartellek harcai következtében ártatlan polgárok tízezrei vesztették életüket. Ha a kannabiszt legális termékként szabályozzák, azzal jelentős profittól fosztják meg a bűnszervezeteket, bár megsemmisíteni ettől még nem lehet őket.
A reformfolyamatban nagy szerepet játszottak azok a mexikói aktivisták, akik a Drogriporter filmes csapatát 2013-ban meghívták, hogy a drogháborúról forgassanak az országban – olvasd el akkori beszámolónkat és nézd meg a filmünket!
Sárosi Péter