• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

MTV1 Kékfény, 2007. október 8. “Bevállalós voltam!”

Szerző: Péter Sárosi | október 15, 2007

Tweet

Tisztelt Kékfény Szerkesztőség!

 

A 2007. október 8.-i adás a terhesség alatti kábítószer-használat fontos kérdésével foglalkozott, sajnos véleményünk szerint olyan módon, amely inkább árt a terhesen pszichoaktív szert használó anyák és gyermekeik ügyének.

 

A műsor úgy mutatta be a jelenséget, mintha a leggyakoribb probléma az lenne, hogy kábítószer – és legfőképp opiát – okozta születési rendellenességekkel születnek gyermekek. Még ha szerencsére egyáltalán nem gyakori ez a jelenség, természetesen fontos vele foglalkozni, de nem lehet úgy, hogy közben említésre sem kerül, hogy a világon és valószínűleg hazánkban is a születési rendellenesség leggyakoribb oka a terhesség alatti túlzott alkoholfogyasztás, mert a nézőben a probléma nagyságáról és minőségéről teljesen téves képzet alakul ki. Rövid internetes keresés alatt nagyon sok információ található a magzati alkohol szindrómáról. A magzati alkohol szindróma a fejlett országokban vezető okként szerepel az újszülötteket érintő károsodások között. Jellemző rá az alacsony születési súly,  visszamaradt testi fejlődés, jellegzetes arc  (rövid szemrések, keskeny felső ajak, lelapult arcközép stb.) koponya- és agyvelő-rendellenességek, értelmi zavarok, viselkedészavarok, jellegzetesen elálló fülek, ritkábban  rövid 4. és 5. kézközépcsontok, agyhártya-agyvelősérv (meningomyelokele), vízfejűség (hidrokefalusz), fogrendellenességek stb.[1] Az elterjedtségről ez olvasható a cikkben: „Magyarországon a születéskori gyakoriságot 30/10 000 összes születésre becsülhetjük. Ez évente 300 beteg csecsemő megszületését jelenti. Ha durván 70 évnek vesszük a hazánkban születéskor várható átlag életkort, Magyarországon 21 000 magzati alkohol szindrómás létét feltételezhetjük. Megjegyzendő azonban, hogy az eseteknek csak csekély hányadát ismerik föl valójában, így csak annyit mondhatunk, hogy a méhen belül elszenvedett alkoholos károsodással sújtott egyének, vélhetően egy magyar viszonylatban közepes város lakosságát tennék ki.”

 

A műsor sajnos nem csak aránytalanságokat, de teljesen téves információkat is tartalmazott. Magyarországon nem vesz részt évente 15000 ember kábítószer-elvonókúrán. A hivatalos kábítószer-jelentés adatai szerint 2005-ben egészségügyi intézményben 14793 „kábítószer-használót kezeltek”, de ebből 5574 embert legális szerek miatt (nyugtató, altató stb.), 3574-embert pedig a büntetőjogi felelősségre vonás alóli mentesülésként „kezeltek” mint „eltereltet” – marad tehát 5645 ember aki önszántából keresett fel egészségügyi intézményt, de azt sem feltétlenül elvonás miatt.[2]

 

A bemutatott esettel kapcsolatban érthetetlen, hogy miért állítják az interjú elején, hogy „elvonást csökkentő szereket is kap Kristóf,” amikor az interjúból kiderül, hogy a kisfiú egészségesen született, édesanyja pedig nem fogyasztott olyan szereket és olyan mennyiségben amelyektől a babának elvonása lenne. Az interjúból világos viszont, hogy az orvosok milyen mértékű tudáshiánnyal és előítéletességgel álltak az anyához. Ez az a terület amivel a műsornak érdemes lenne foglalkoznia.

 

Dr. Czeizel Endre szerint a „drogos csecsemők 85%-ának biztosan rámegy az egészsége az anyja szenvedélyére.” Nem derül ki viszont, hogy milyen drogról van szó, milyen intenzitású fogyasztásnál, és e nélkül az állítás nem igaz. A mennyiség és a drog típusa ugyanis nagyban befolyásolja a kimenetelt, például 1246 nő alkalomszerű kannabisz használata nem járt több születési rendellenességgel, mint a nem használó nők esetében, ugyanakkor más kutatások ennek a drognak a nagy mennyiségű használata esetén korai szülést és alacsony születési súlyt valószínűsítenek.[3]  

A műsor állításaival szemben a heroinfüggő anyák gyermekei nem születnek kezek nélkül, de valóban születnek elvonással, és az injekciós használat miatt a HIV és hepatitisz fertőzésének vannak kitéve, amit érdemes lett volna a műsorban megemlíteni.

A műsorban hiányolt büntetés ugyanakkor semmit nem segítene ezeken az anyákon, sem pedig gyermekeiken. A kábítószer- és alkohol használattal kapcsolatos problémákon megfelelő információval, szociális és egészségügyi hálóval lehet segíteni, a problémás életet élő anyákat támogatva abban, hogy gyermeküket képesek legyenek felnevelni.

A terhesség alatti pszichoaktív szer használat kérdése nagyon fontos, műsort készíteni róla hasznos lehet, de akkor nem, ha célja a figyelemfelhívás helyett csúsztatásokon és félinformációkon alapuló hisztériakeltés.

 

További sok sikert a munkájához,

Takács István Gábor

pszichológus

Társaság a Szabadságjogokért

Médiamonitor Program

Budapest, 1054, Víg utca 28,

tel./fax:+36-1-209-00-46

www.drogriporter.hu

 

A Médiamonitor program SozialMArie díjjal kitüntetett szociális program.



[1] Magzati alkohol-szindróma – A leggyakoribb teratogén ártalom www.hazipatika.hu  URL:

http://href.hu/x/3p9a

[2] 2006-os ÉVES JELENTÉS az EMCDDA számára – “MAGYARORSZÁG” Új fejlemények, trendek és részletes információk a kiemelt témákról, Nemzeti Drog Fókuszpont, 2006, Budapest URL: www.drogfokuszpont.hu

[3] Marijuana and Pregnancy www.OTISpregnancy.org URL: http://otispregnancy.org/pdf/marijuana.pdf

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter