Az Obama-kormány döntései az ártalomcsökkentés támogatásáról és a drogfogyasztókra irányuló enyhébb intézkedésekről
Ahogyan az a hivatalba lépés első napjaitól lenni szokott, a választók számon kérik az új elnöktől a kampány során tett ígéreteit és további javaslatokkal ostromolják. Barack Obama a választások során jelentős támogatottságot élvezett a drogreform hívei részéről, azonban sokan elvesztették benne a bizalmukat, miután azt a Joe Bident jelölte alelnökének, aki már az 1980-as évektől szélsőséges intézkedésekkel támogatta a drogellenes háborút. A reformerek most feszülten figyelik az Obama-kormány intézkedéseit.
Bár Obama a választási kampány idején még ellentmondásos álláspontokra helyezkedett a marihuána dekriminalizációjával kapcsolatosan (és mereven elzárkózott a legalizációtól), a tavaly júliusi, Rolling Stone magazinnak adott interjújában – az amerikai lakossággal egyetértésben – egyértelművé tette, hogy a jelenlegi drogellenes háború paradigmája változásokra szorul és a büntetőjogi szemléletmódtól az egészségügyi megközelítés irányába kellene elmozdulni.
Ethan Nadelmann (DPA) decemberben még bizonytalanságát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy megreformálja-e az USA drogtörvényeit, Obama az egyik legégetőbb kérdésben máris fontos lépést tett: ígéretének megfelelően visszavonta az AIDS visszaszorítását szolgáló tűcsere programok támogatására kivetett szövetségi tilalmat, ezzel nyitva az ártalomcsökkentés és a már említett egészségügyi paradigma irányába.
A Fehér Ház megújult honlapján a polgárjogi fejezetben olvashatjuk, hogy Obama elnökségének első évében megkezdi a HIV/AIDS stratégiájának kialakítását, amely a HIV további terjedését és a betegséggel járó ártalmak csökkentését tűzi ki céljául. Megközelítésében, a kornak megfelelő szexuális oktatás mellett, helyet kap a tűcsere programok támogatása is, melyekkel – a szöveg szerint – drasztikusan csökkenthető a fertőzés terjedése az intravénás droghasználók körében. Nem lehet kellőképpen hangsúlyozni a döntés fontosságát abban az Amerikában, ahol a Bush kormányzat alatt az ártalomcsökkentés John Walters, a Fehér Ház drogügyi iroda (ONDCP) vezetője számára gyakorlatilag egyet jelentett a legalizációval, egy olyan nem kívánatos megközelítéssel, amely a totális drogellenes háború sikerét fenyegeti. Jól látható, hogy az Obama kormány stratégiája közelít az ártalomcsökkentés nemzetközileg elterjedt gyakorlatához, amely a 2009. márciusi ENSZ Kábítószerügyi Bizottságának (CND) ülésén is fontos tényező lehet, az ENSZ 10 éves drogpolitikai célkitűzéseinek felülvizsgálata során.
Más elemzők szintén a Fehér Ház honlapján szereplő stratégiát böngészve egészen eltérő konklúziókat vontak le. A Nemzeti Egyesület a Marihuána-Törvények Reformjáért (NORML) honlapján például azt nehezményezik, hogy a „marihuána”, a „kannabisz”, vagy akár „drogok” kifejezések még csak nem is szerepelnek Obama programjában, csupán az olvasható, hogy első vétség és nem erőszakos elkövetés esetén az előállítottaknak lehetőségük lesz rehabilitációs programban részt venni, amely bizonyítottan hatékonyabban működik a rossz magatartás megváltoztatásában, mint a börtön. A kritikusoknak természetesen a „megváltoztatandó rossz magatartás” szúrja a szemét, amely nem ismeri el, hogy a drogfogyasztás nem feltétlenül rosszabb vagy ártalmasabb időtöltési forma, mint például az alkoholivás. Ráadásul a fogyasztók így továbbra is kriminalizálva vannak, és amennyiben másodszor is a rendőrség látóterébe kerülnek, börtönbüntetésre számíthatnak. Úgy tűnik, újra az obamai dekriminalizációs ambivalenciával állunk szemben.
Obama álláspontját a Change.org – az új kormányt javaslataival segíteni kívánó civil kezdeményezés – szavazásának végeredménye tükrében is érdemes megvizsgálni. Nem kis meglepetésre ugyanis, a Change.org-on közzétett közel 8000 javaslat közül, a marihuána dekriminalizációja gyógyászati és szabadidős használatra végzett az első helyen kb. 20000 szavazattal, ezzel közel 5000 vokssal megelőzve a második helyezettet. Bár húszezer szavazat alapján nem érdemes túl messzire menő következtetéseket levonni, de ha figyelembe vesszük Obama ellentmondó álláspontjait a dekriminalizációról, valamint az ártalomcsökkentés terén meghozott intézkedéseit, továbbá a civil törekvéseket is számításba vesszük, akkor talán ezen a fronton is számíthatunk idővel további enyhülésekre.
Kardos Tamás
Drogriporter
2009.01.22.