• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Peer2Peer – A sorstárs segítés fontossága

Szerző: István Gábor Takács | augusztus 10, 2021

Tweet

Kik a sorstársak (peer-ek)? Miért fontos a sorstás segítők bevonása a droghasználóknak létrehozott szolgáltatásokba? Ez a kisfilmünk amszterdami és antwerpeni példákkal mutatja be a sorstárs segítés fontosságát.

2019 végén, épp mielőtt a Covid-19 beütött volna, a Peer2Peer Európai Uniós projekt résztvevői látogatást tettek amszterdami és antwerpeni modellprogramokba. Azért mentek oda, hogy lássák, hogyan lehet a droghasználók számára létrehozott programok és a sorstársak közötti együttműködést szorosabbra fűzni, és ezzel az új tudással gazdagítsák a Litván, Lengyel és Görög szolgáltatásokat.

A drogriporter a Peer2Peer projekt kommunikációs partnereként kisfilmet készített a látogatásról, amit magyar felirattal itt lehet megnézni:

A felirat automatikusan elindul, ha mégsem, akkor a jobb also sarokban a kis CC gombra kattintva indítható el.

“A sorstárs olyan ember, akinek megélt tapasztalatai vannak egy adott közösségből. Ezt a tapasztalatot pedig tiszteletben kell tartani,

és jó ha meg lehet osztani másokkal, mert láthattuk, hogy az ártalomcsökkentő szolgáltatások hatékonyabbá váltak, ha sorstársakat is alkalmaztak, főleg fizetett sorstársakat. A sorstársak hidat képeznek, összekötik a szolgáltatásokat, a kórházakat az utcával és ettől sokkal hatékonyabb lesz a segítő munka.” Mondta el nekünk José Queiros, annak az APDES nevű portugál szervezetnek a vezetője, amely az EU bizottság által támogatott Peer2Peer programot koordinálta.

Marianna Iwulska, a lengyel Prekursor szervezet sorstárs segítője is így gondolja: “Sorstárs segítőként dolgozom egy ártalomcsökkentő programban. A mi bevonásunk teszi lehetővé, hogy olyan emberekkel is fel tudjuk venni a kapcsolatot, akik a rendszeren kívülre kerültek. Jobban megbíznak bennünk, mint a többi segítőben, ezért ezekben az esetekben többet tudunk tenni sorstárs segítőként.“

A portugál, görög, litván, lengyel, holland és belga szolgáltatókból és sorstárs segítőkből álló csapat látogatásának első állomása az antwerpeni Free Clinic nevű szervezet volt.

A Free Clinic-nek különböző, főleg hajléktalan droghasználükra szabott szolgáltatásuk van: szállóik és nappali melegedőik (drop-in központjaik) 800 embert érnek el, ahol meg lehet pihenni és ártalocmsökkentő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni. A drop-in központban az ott dolgozók 55%-a sorstárs segítő. Ők végzik a bevásárlást, megfőzik a napi levest, ők termesztik a zöldségeket és gondozzák a kertet, ők mennek megkereső munkára és a “tű-őrjáratra,” vagyis az eldobált fecskendőket összeszedni. Kezdetben önkéntesen segítenek, később pedig fizetett munkatárssá válhatnak. Egy idő után az itt megszerzett tapasztalattal és önbizalommal felvértezve, ha szeretnének, egyéb fizetett munkát tudnak keresni. A programban számítógépes ismereteket lehet tanuéni és saját hajléktalan focicsapatuk is van.

A Free Clinic-nek az egyik legeredetibb programja a “C Buddy” vagy “C Haver” proprojekt, amit szinte teljes egészében sorstársak visznek. Alapvető feladatuk a HCV vírussal fertőzött droghasználók felkutatása és a kezelésük segítése. Az új típusú heptitisz C ellenes gyógyszerek ma már sokkal hatékonyabbak mint a régi típusú interferon és szinte nincsen mellékhatásuk. a peer-ek segítenek a HCV-vel kapcsolatos felvilágosításban, tesztelésben,ők viszik el az emberket az orvoshoz is, és végig asszisztálják a kezelést: meglátogatják őket a kórházban, segítenek bevásárolni, és eljérnak az adminisztratív ügyeikben is. A program minden sorstárs segítőjét kigyógyították már a Hepatitis fertőzésből, ők maguk opedig további 240 embernek segítettek teljesen meggyógyulni.

Amikor a látogatóink arről érdeklődtek, hogy mik a droghasználattal kapcsolatos szabályok, a Free Clinic munkatársainak válasza egyértlemű volt: A sorstérsaktól nem várják el az absztinenciát, csupán azt hogy jól végezzék a munkájukat. Ha jó munkát végzel a kliensekkel, a te dolgod, hogy hogyan töltöd el a szabadidődet.

A látogatás következő állomása amszterdam volt, ahol az ártalomcsökkentésnek és a sorsátrsak bevonásának gazdag történelme van. A De Regenboog Groep által üzemeltetett AMOC nevű belövőszobába kalauzoltak el minket, ez Hollandia egyik legrégibb droghasználói szobája. Azzal a céllal hozták létre, hogy visszaszorítsák a túladagolásokat, a HIV és HCV fertőzéseket, és a köztéri problémákat.

Cedric Charvet vezetett minket körbe, és elmesélte, hogy mind a három célkitőzést sikerült is elérni: ezekben az épületelben a droghasználat során soha nem történt halálos túladagolás, a HIV előfordulása is jelentősen lecsökkent a droghasználók között az országban. A 80-as évek végén 30 ezer injektált drogot az úgynevezett nyílt drogszcénán, de mára a nyílt színi droghasználat szinte teljesen megszűnt.

A droghasználói szobában lehetőség van még étkezni, zuhanyozni, internetezni, tnácsadást kérni, éjszaka pedig aludni. A számos szolgáltatásban a sorstársak is kiveszik a részüket. Ők dolgoznak az éjszakai szálláson, a ruhaosztó részlegen, ők veszik meg és készítik el az ételt, takarítanak és mindenféle más munkában is kiveszik a részüket. Magébvan a droghasználó szobában is dolgoznak és fizetést kapnak érte.

A sorstársak droghasználatához itt is hansonlóan állnak, mint Belgiumban:

“Ha egy sorstárs például metadont szed, nekem ahhoz semmi közöm. Az a magánügye, ez pedig a munkahely. Magánügy, hogy otthon mit csinál, amíg itt a munkája legjobbját nyújtja.”

Mindenki akivel beszéltünk kiemelte: lehetőség szerint kapjanak fizetést a sorstársak a munlájukért, mert egyszerűen így tisztességes és a szolgáltatások is akkor lesznek igazán hatékonyak, ha ilyen módon is megbecsüljük azt aki végzi a munkát. Ahogy Christos Anastasiou fogalmazott a Görög Droghasználók Hálózatától: “ha bevonják a sorstársakat, akkor ők is megváltoznak. Ez egy lehetőség nekik, hogy javítsanak a saját életükön is, hogy jobban legyenek és ezáltal másoknak is segíteni tudjanak.”

A projektet az Európai Unió Jogérvényesülés (Justice) programja támogatta.

Szöveg és videó: Takács István Gábor
Riporter: Sárosi Péter
A film magyar nyelvű felirata: Ézsiás Anikó

Kategória: Hírek, Videók Drogok: Heroin (opiátok)Archívum: Ártalomcsökkentés, Belövőszobák, Függőség, Hozzatartozoknak, Segítség, Szubsztitúció, Tanároknak, Tűcsere

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Demetrovics Zsolt: Trendek és eredmények az addiktológiai kutatás elmúlt 30 évében

január 20, 2023 - Péter Sárosi

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter