• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Siker az amerikai tűcserés próbaperben

Szerző: Kardos Tamás | június 6, 2006

Tweet

A szövetségi bíróság a TASZ amerikai testvérszervezetével értett egyet: a rendőrök nem motozhatják meg ok nélkül a fecskendőket birtokló embereket.

A szövetségi bíróság a TASZ amerikai testvérszervezetével értett egyet: a rendőrök nem motozhatják meg ok nélkül a fecskendőket birtokló embereket.
 

2001-ben a connecticuti bíróság az ACLU panaszát követően már kimondta egyszer (Doe v. Bridgeport Police Department), hogy az alkotmány negyedik cikkelye (az ok nélküli motozás, lefoglalás tilalma) értelmében a bridgeporti rendőrségnek nincs joga „egy személyt megmotozni, megállítani, előállítani, megbüntetni vagy büntetőeljárás alá vonni … csak azért, mert az illető kevesebb mint harminc injekciós felszerelést tart magánál.” Judge Janet bírónő a csütörtöki tárgyalás során ezért megrótta a rendőrséget és arról panaszkodott, hogy korábbi határozatát „mintha láthatatlan tintával írta volna.” A mostani határozat kiterjesztette a törvény védelmét a droghasználathoz szükséges egyéb eszközökre is, mivel azok újrahasznosítása szintén fertőzésveszélyt jelent.

 

Birdgeport

 

A Connecticut állambeli Bridgeport tűcsere programja egyike annak a 200 programnak, amelyek az Egyesült Államokban steril fecskendővel látják el az injekciós droghasználókat, hogy elejét vegyék a vér útján fertőző betegségek terjedésének.  A Center for Disease Control (CDC) adatai szerint az Egyesült Államokban a 2003-ban regisztrált AIDS esetek 26%-át a fecskendők megosztására lehetett visszavezetni a 13 évesnél idősebb férfiak körében. A nők körében ez az arány 61%! Egy amerikai tudományos folyóirat, a Journal of Substance Abuse Treatment cikke szerint ezek a programok a Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) kutatása alapján mintegy 30%-al csökkentik a HIV fertőzések előfordulását az injekciós droghasználók körében, ezenkívül a tűcserében részt vevő droghasználó ötször nagyobb valószínűséggel fog a drogfüggőséget kezelő programra jelentkezni. A tűcsere programok mégis nehéz helyzetben vannak az USA-ban: nem elég, hogy egy törvény szerint semmiféle szövetségi támogatásban nem részesülhetnek, még a rendőrség is rendszeresen zaklatja munkatársaikat és klienseiket.

 

 

„A bíróság régóta várt döntésének üzenetét országszerte meg kell hallani,” jelentette ki Adam Wolf, az ACLU ügyvédje. „A közegészségügynek elsőbbséget kell élveznie büntetéspárti pózolással szemben. A jogalkalmazóknak főleg a közjót kell szolgálni, amelyet kifejezetten javít a tűcsere programot látogatók jogainak tisztelete és annak elismerése, hogy ezek a programok rendkívül fontosak a közbiztonság megőrzése szempontjából.” Dr. Robert Heimer, a Yale Orvosi Egyetemének professzora az ítéletet kommentálva elmondta, hogy „a rendőrség úgy járulhat hozzá leginkább a közegészség és közbiztonság javulásához, ha a droghasználóknak segítséget nyújt abban, hogy a fertőző betegségek megelőzésére szolgáló programokban részt vehessenek, ezek a programok pedig egyidejűleg lépcsőként szolgálnak a drogfüggőséget kezelő programok számára is. Hosszú távon ez az egyetlen megbízható módszer arra, hogy a közösség szintjén csökkentsük a drogfüggőséget.”

 

Sárosi Péter

 

Kapcsolódó cikk:

 

New Jersey: áttörés a tűcserében?

 

Tűcsere: alaposan gyanús? Önfeljelentés dosszié

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter