A szövetségi bíróság a TASZ amerikai testvérszervezetével értett egyet: a rendőrök nem motozhatják meg ok nélkül a fecskendőket birtokló embereket.
A szövetségi bíróság a TASZ amerikai testvérszervezetével értett egyet: a rendőrök nem motozhatják meg ok nélkül a fecskendőket birtokló embereket.
2001-ben a connecticuti bíróság az ACLU panaszát követően már kimondta egyszer (Doe v. Bridgeport Police Department), hogy az alkotmány negyedik cikkelye (az ok nélküli motozás, lefoglalás tilalma) értelmében a bridgeporti rendőrségnek nincs joga „egy személyt megmotozni, megállítani, előállítani, megbüntetni vagy büntetőeljárás alá vonni … csak azért, mert az illető kevesebb mint harminc injekciós felszerelést tart magánál.” Judge Janet bírónő a csütörtöki tárgyalás során ezért megrótta a rendőrséget és arról panaszkodott, hogy korábbi határozatát „mintha láthatatlan tintával írta volna.” A mostani határozat kiterjesztette a törvény védelmét a droghasználathoz szükséges egyéb eszközökre is, mivel azok újrahasznosítása szintén fertőzésveszélyt jelent.
Birdgeport
A Connecticut állambeli Bridgeport tűcsere programja egyike annak a 200 programnak, amelyek az Egyesült Államokban steril fecskendővel látják el az injekciós droghasználókat, hogy elejét vegyék a vér útján fertőző betegségek terjedésének. A Center for Disease Control (CDC) adatai szerint az Egyesült Államokban a 2003-ban regisztrált AIDS esetek 26%-át a fecskendők megosztására lehetett visszavezetni a 13 évesnél idősebb férfiak körében. A nők körében ez az arány 61%! Egy amerikai tudományos folyóirat, a Journal of Substance Abuse Treatment cikke szerint ezek a programok a Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) kutatása alapján mintegy 30%-al csökkentik a HIV fertőzések előfordulását az injekciós droghasználók körében, ezenkívül a tűcserében részt vevő droghasználó ötször nagyobb valószínűséggel fog a drogfüggőséget kezelő programra jelentkezni. A tűcsere programok mégis nehéz helyzetben vannak az USA-ban: nem elég, hogy egy törvény szerint semmiféle szövetségi támogatásban nem részesülhetnek, még a rendőrség is rendszeresen zaklatja munkatársaikat és klienseiket.
„A bíróság régóta várt döntésének üzenetét országszerte meg kell hallani,” jelentette ki Adam Wolf, az ACLU ügyvédje. „A közegészségügynek elsőbbséget kell élveznie büntetéspárti pózolással szemben. A jogalkalmazóknak főleg a közjót kell szolgálni, amelyet kifejezetten javít a tűcsere programot látogatók jogainak tisztelete és annak elismerése, hogy ezek a programok rendkívül fontosak a közbiztonság megőrzése szempontjából.” Dr. Robert Heimer, a Yale Orvosi Egyetemének professzora az ítéletet kommentálva elmondta, hogy „a rendőrség úgy járulhat hozzá leginkább a közegészség és közbiztonság javulásához, ha a droghasználóknak segítséget nyújt abban, hogy a fertőző betegségek megelőzésére szolgáló programokban részt vehessenek, ezek a programok pedig egyidejűleg lépcsőként szolgálnak a drogfüggőséget kezelő programok számára is. Hosszú távon ez az egyetlen megbízható módszer arra, hogy a közösség szintjén csökkentsük a drogfüggőséget.”
Sárosi Péter
Kapcsolódó cikk:
New Jersey: áttörés a tűcserében?