Ma abban a megtiszteltetésben volt részünk, hogy meginterjúvolhattuk Angela Constance-t, a Skót Drogügyi Minisztert (a képen balról a második) az ENSZ Kábítószerügyi Bizottságának ülésén.
Bizony: Skóciának ilyen is van. Külön minisztert neveztek ki a drogügyek koordinálására két éve. Méghozzá nem üres kézzel: 50 millió fontos (!) költségvetéssel (21 milliárd forint). Nálunk még egészségügyi meg szociálisügyi miniszter sincsen. 40 ember dolgozik csak a skót drogkoorniáción, pedig Skócia nem is független ország, csak az Egyesült Királyság része.
A másik hölgy a miniszter mellett Alison Crocket, régi ismerős, aki ugyenebben a minisztériumban dolgozik az egyik részleg vezetőjeként, aminek a feladata: a holisztikus szemlélet és gyakorlat megteremtése. Magyarul azért felel, hogy a szerhasználattal összefüggő problémák, mint a lakhatás, a fertőzések, a függőségek, a nemi egyenlőtlenségek, a munkanélküliség stb., ne külön-külön, hanem együtt, közös szemléletben legyenek kezelve. Összeköti azokat a pontokat, amelyek a legtöbb ország töredezett ellátórendszerében elszigetelten működnek egymással. Szerintem zseniális megközelítés.
Hogy miért veszik ilyen komolyan a skótok a drogpolitikát? 2013 után meredeken emelkedni kezdett a drogtúladagolásos halálesetek aránya. A kormány felismerte, hogy ez főleg nem rendészeti kérdés, és szigorkodással csak rontani lehet a helyzeten. Ezért az elmúlt években elkezdtek komolyan befektetni az emberi életek javításába – az emberekbe. Az absztinenciát célzó programok mellett elkezdték fejleszteni az ártalomcsökkentést is, hamarosan valószínűleg megnyílhatnak az első felügyelt drogfogyasztói helyiségek (ha Westminster nem görget akadályokat).
Frissítő élmény egy olyan kormánypolitikussal beszélni, aki nem csak tisztában van a droghelyzettel az országában, és nem csak tudja, hogy mit kell tenni – de tényleg mindent elkövet azért, hogy a lehetséges keretek között meg is tegye, amit kell. És rendelkezik ehhez a megfelelő pénzkerettel és felhatalmazással. Sokat tanulhatnánk erről idehaza.