Az Independent cikke a globusz.neten a Drogriporter kiegészítéseivel
Alig fedeztük fel az Independent cikkét az amerikai drogháború alkonyáról, a globusz.net már előállt a cikk rövid összegzésével, amihez nekünk már csak a kiegészítéseinket kell hozzáfűznünk.
A brit napilap számos példán keresztül mutatja be, ahogyan az Egyesült Államok szép csendben visszavonulót fúj a 40 éve tartó értelmetlen, kudarcokban gazdag, emberéletek tízezreit követelő és dollármilliárdokat felemésztő drogellenes háborúnak, amely nem tudta visszaszorítani sem a drogfogyasztás mértékét és az ezzel járó ártalmakat, sem a kábítószer-bűnözést. A globusz.net beszámolója kiemeli, hogy az éveken át tartó prohibíció legfőbb eredményeként az USA kitermelte a világ elsőszámú börtönpopulációját 1,6 millió rabbal, miközben a drogkartellek csak tovább erősödtek. Ennek hatására Latin-Amerikában a legalizáció különböző formáit fontolgatják és helyenként megszakították az együttműködést az amerikai drogellenes ügynökökkel.
Az angol nyelv ismerőinek ajánljuk az eredeti cikk olvasását is, ugyanis az Independent szerzője több irányból is szemlélteti prohibicionista drogpolitika hanyatlását és a változásra utaló jeleket. Beszámol például arról, hogy a Nixon-féle megközelítés stratégái is kezdik belátni a háború eredménytelenségét és fokozatosan visszavonják ügynökeiket a kolumbiai (Kolumbia Terv) és az afganisztáni területekről. A háború megszüntetésének további oka, hogy az a határon kívül egyáltalán nem bizonyult sikeresnek. Ehhez elég megnézni Mexikó példáját, ahol Calderón elnöksége óta már több mint 16000 áldozata van a drogkartellek ellen folytatott véres háborúnak, komoly eredményeket azonban nem tud felmutatni. Hasonló eredménytelenséget mutatnak a dollármilliókkal támogatott kolumbiai próbálkozások, hiszen a rosszul megfizetett parancsnokokat könnyedén átállítják a drogkereskedők a maguk oldalára.
Az afganisztáni és az iraki kudarcot jól bizonyítja, hogy egy hónappal ezelőtt az amerikai képviselőház egyhangú döntést hozott egy független bizottság felállítására, amely újragondolja a helyi és nemzetközi drogpolitikát és használhatóbb megközelítést ajánl.
Árulkodó jel az is, hogy az új drogcár, Gil Kerlikowske kijelentette, hogy a maga részéről már nem használja a „drogellenes háború” kifejezést, hogy szakítson az elterjedt és távolról sem alaptalan értelmezéssel, mely szerint ez a harc az emberek ellen folyna. Ez idő tájt tette le három volt latin-amerikai elnök a voksát a dekriminalizáció mellett, melyek többségében azóta meg is valósultak.
Az Independent szerint 2010 lehet az év, amikor a józan ész győzelmet arathat a láthatatlan ellenséggel ellen folytatott megnyerhetetlen háborúban.
Kardos Tamás
Drogriporter
2010.01.19.