• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A DEA betiltotta a szintetikus marihuánát

Szerző: Péter Sárosi | március 1, 2011

Tweet

Magyarországon a spice még nem kábítószer, azonban a hatóságok felléphetnek az azt árusító boltokkal szemben

A Spice és K2 néven árusított termékek a 2000-es évek elején jelentek meg a smart shopok polcain Európában és Észak-Amerikában – és bár nem emberi fogyasztásra, hanem füstőlöként hozták őket forgalomba, a drogfogyasztói folklórban a marihuána legális helyettesítőjeként váltak ismertté. Bár a forgalmazók szerint a Spice természetes gyógynövény-készítmény, a laboratóriumi vizsgálatok során fény derült arra, hogy valójában minden csak nem természetes. Olyan tudatmódosító szereket tartalmaz ugyanis, amelyek a marihuána illegális hatóanyagának, a THC-nak a pszichofarmakológiai hatásait utánozzák (Cannabicyclohexanol, JWH-018, JWH-073, vagy HU-210), és a természetben nem fordulnak elő – laboratóriumokban szintetizálják őket, majd befecskendezik velük a növényőrleményt. A természetes kannabisszal ellentétben a Spice hosszú távú fiziológiai vagy pszichológiai hatásairól nem készültek még tudományos vizsgálatok, a fogyasztás kockázatai nem ismertek.

Az Amerikai Egyesült Államok drogellenes hatósága, a DEA a héten bejelentette, hogy 5 szintetikus kannabinoidot a szövetségi kábítószer-törvény I. listájára helyezett (az ide sorolt szereknek nincs hivatalosan elismert gyógyászati tulajdonsága és különösen veszélyeseknek minősülnek). Az ügynökség a lépést azzal indokolta, hogy az elmúlt időszakban gyorsan terjedt a Spice használata a lakosság körében. Eredetileg már karácsonytól hatályba lépett volna a tiltás, azonban a kereskedők jogi lépéseket tettek annak elodázására. Az USA legtöbb tagállama azonban nem várt a szövetségi tiltásra, és közülük 18 már betiltotta a Spice forgalmazását. Az Európai Unió számos tagállama már szintén listára vett szintetikus kannabinoidokat: először Ausztria 2008-ban, majd 2009-ben Németország, Finnország, Franciaország, Írország, Lettország, Lengyelország, Szlovákia, Svédország és Nagy-Britannia, a legutóbb pedig Románia 2010-ben.

Magyarországon a szer még legális, azonban ez nem jelenti azt, hogy a hatóságok minden esetben tolerálják. A legutóbb Óbudán zártak be egy boltot, amely “emléktárgyként” hozott forgalomba szintetikus tudatmódosító szereket. Ebben az esetben a rendőrség a kerületi ÁNTSZ-el együtt vonult ki a bolthoz, és nem a kábítószerrel-kapcsolatos, hanem a fogyasztóvédelmi jogszabályokra hivatkozva záratták be azt. A Btk. 296/A. §-ának (1) bekezdése szerint a fogyasztók megtévesztésének vétségét az követi el, aki az áru kelendőségének fokozása érdekében nagy nyilvánosság előtt az áru lényeges tulajdonsága tekintetében valótlan tényt vagy valós tényt megtévesztésre alkalmas módon állít, illetve az áru lényeges tulajdonságáról megtévesztésre alkalmas tájékoztatást ad. Így hát minden olyan kereskedő, aki “növénytápszerként”, “fürdősóként” vagy éppen “füstőlőszerként” hoz forgalomba drogokat, büntetőeljárást kockáztat, hiába írja rá, hogy az áru emberi fogyasztásra nem alkalmas. Amennyiben bebizonyosodik, hogy a termékeket megtévesztően ruházta és címkézte fel olyan tulajdonságokkal, amelyekkel nem bírnak, akkor büntethető a hatályos jogszabályok alapján is – anélkül, hogy az adott szert listára vennék.

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis)

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter