• Ugrás a tartalomhoz
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Hírek
  • Filmek
  • Médiamonitor
  • en
  • ru

A drogellenes akciók eredményei

április 28, 2010 | Szerző: Kardos Tamás

FacebookGoogle+TweetLinkedInPinEmailPrint

Az ICSDP jelentése megvizsgálja, milyen hatással vannak a rendőri akciók az illegális drogpiacra

A vancouveri székhelyű Nemzetközi Központ a Tudományalapú Drogpolitikáért (ICSDP) non-profit szervezet megjelentette első tanulmányát, amely a rendészeti beavatkozások kábítószer-bűnözésre gyakorolt hatását elemzi.

Az ICSDP egy tudósokat és akadémikusokat magába tömörítő nemzetközi hálózat, amely azoknak a közösségeknek az egészségét és biztonságát hivatott javítani, amelyeket valamilyen módon érint az illegális drogok kérdése, legyen szó akár fogyasztókról vagy a drogellenes háború civil áldozatairól. Az ICSDP a drogokkal kapcsolatos ártalmak csökkentését tűzte ki céljául tudományos kutatások, módszeres áttekintések és tényalapú drogpolitikai irányvonalak terjesztése által, illetve a közösségekkel, a döntéshozókkal, a jogalkalmazókkal és más érintettekkel folytatott párbeszéden keresztül.
 

 

Most megjelent jelentésükben az ICSDP szerzői 306 tanulmány tapasztalatait összegezték, amelyeket 2009 októberéig bezárólag publikáltak és a kábítószer-bűnözéssel járó erőszakra adott rendőrségi válaszok hatásait vizsgálták. A rendelkezésre álló tudományos evidenciák alapján az ICSDP azt a következtetést vonta le, hogy a rendőri beavatkozások intenzitásának növelése nem eredményezi a drogbandák erőszakos akcióinak visszaszorulását. Ellenkezőleg, az eredmények arra engednek következtetni, hogy a kábítószerekhez köthető erőszak és az emberölések magas száma a drogtilalmi rendszer természetes velejárója, ráadásul a drogterjesztési láncolatok felszámolására kitalált, egyre kifinomultabb módszerek nem szándékolt módon növelhetik az erőszakot. Az illegális piac éléről elmozdított kulcsfigurákkal a rendőrség ellentétes hatást ér el, hiszen a megüresedett hely új embereket ösztönözhet, hogy az illegális drogpiac szereplőivé váljanak. Ezek a tapasztalatok nem csupán a jelenleg legintenzívebben dúló mexikói és afganisztáni drogháborúkra igazak, hiszen már az amerikai alkoholtilalom és a ’90-es évek kolumbiai drogkartell leszámolása is az erőszak növekedésével, a rivális csoportok megjelenésével és az illegális piac felaprózódásával járt. Ugyanakkor a drogkartellek hatalmas profitra tesznek szert adómentesen (ami óvatos becslések szerint csak az USA-ban évi 320 milliárd dollár), ez pedig az érintett országok stabilitását is veszélyezteti és olyan „narkó-államokat” hoz létre, mint például Bissau-Guinea.

Az alábbi ábra a kábítószerrel kapcsolatos vétségek miatt bebörtönzött amerikai állampolgárok becsült számának alakulását mutatja 1972-2002 között. A szám 30 év leforgása alatt 40 ezerről mintegy félmillióra növekedett, miközben sem a kínálat, sem a bűnszervezetek által elkövetett erőszakos cselekmények száma nem csökkent!

 

A szerzők véleménye szerint a drogtilalom nem érte el az elsődleges céljait, a kínálat és a kábítószer-bűnözéssel együtt járó erőszak csökkentését, ezért meg kellene fontolni a drogszabályozás új formáinak alkalmazását.
 

Kardos Tamás
Drogriporter
2010.04.28.

 

Kapcsolódó bejegyzések

FacebookGoogle+TweetLinkedInPinEmailPrint

Kategória: Hírek

Elsődleges oldalsáv

Search

Kérjük támogasd a munkánkat!
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Hírek Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Search

Drogriporter

Share this Article

Email sent!