• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A Drogriporter levele a Weborvosnak

Szerző: Kardos Tamás | június 7, 2008

Tweet
Tisztelt Szerkesztőség!
 
Az Országgyűlés Eseti Bizottságának kihelyezett üléséről készített beszámolójukban pontatlanságok és hibák találhatók, amelyre szeretnénk felhívni a T. Szerkesztőség figyelmét.

“A marihuána helyett már kokaint fogyasztanak”

Ez a kijelentés több szempontból sem állja meg a helyét. Egyrészt azért, mivel a kokainfogyasztás előfordulása még mindig elenyésző a marihuána-fogyasztás előfordulásával szemben. A Nemzeti Drog Fókuszpont 2007-es éves jelentése szerint a kokain-fogyasztás életprevalenciája valóban növekedett a fiatalok körében, azonban a kannabisz-fogyasztás előfordulása még nagyobb arányban nőtt. Míg a marihuánát a 9-11. osztályos tanulóknak 22,5%-a próbálta már ki, addig a kokaint mindössze 1,1%-uk. Másrészről pedig nincsen szó helyettesítésről vagy valamiféle az enyhébbtől a súlyosabb hatású drogok fogyasztása felé való graduális előrehaladásról. Ez utóbbit a tudományosan nem igazolt ún. kapudrog-elmélet sugallja, amely szerint az ún. lágydrogok (kannabisz-származékok) kipróbálása szükségszerűen az ún. keménydrogok (pl. kokain) fogyasztásának valószínűségét növeli. A kokain nem “helyettesíti” a marihuánát, hiszen a kokainfogyasztók nagy része marihuánát is fogyaszt, mint ahogy a marihuána-használók jelentős része alkoholt is iszik – a marihuána-fogyasztás azonban nem okoz kokainhasználatot, mint ahogy az alkoholfogyasztás sem vezet szükségszerűen marihuána-fogyasztáshoz.

“a marihuána DHC-tartalma miatt függőség alakul ki, és ezt még nem tudatosítottuk kellőképp a fiatalokban”

A marihuána legfőbb pszichoaktív hatóanyaga a THC, nem pedig a DHC. A kender ezenkívül még számos pszichoaktív anyagot, kannabinoidot tartalmaz, amelyek szintén befolyásolják a drog hatásmechanizmusát. A függőség kialakulása nem pusztán biológiai folyamat, komplex pszicho-szociális jelenség, amelynek egyáltalán nem a fizikai elvonási tünetek a fő jellemzői. Valójában a fizikai függőség tünetei a kannabisz esetében a legtöbb egyéb, emberiség által használt droghoz, így például az alkoholhoz vagy dohányhoz képest enyhének minősülnek, a kávéhoz hasonló szinten vannak, a pszichés függés eleme jelentősebb. Amerikai felmérések szerint a kannabiszt kipróbálók egy kisebbsége (mintegy 10%-a) válik függővé a szertől.

“Súlyos probléma ezen túl, hogy a lakkiparban és a vegyipar egyéb ágazataiban használatos két kémiai anyag a szervezetbe jutva átalakul a folyékony ecstasyban is megtalálható GBH nevű anyaggá, amelyből 2-3 gramm már mély, 12 órás eszméletlenséget és teljes emlékezetkiesést okoz.”

A cikk által említett szer neve helyesen: GHB (gamma-hidroxi-vajsav), amelyet az 1960-as évektől használnak a gyógyászatban általános érzéstelenítésre. Egyes anyagok, például a GBL valóban GHB-vá alakulnak az emésztőrendszerbe jutva. Rekreációs használatának szokásos dózisa 500 – 3000 mg, 3500 mg feletti adagnál túladagolás jelentkezhet, 7000 mg felett ez légzésbénulást és halált okozhat. A legnagyobb veszélyt az alkohollal vagy más depresszánsokkal való kombináció jelenti.

Kérjük, hogy az említett tévedéseket szíveskedjenek helyreigazítani az olvasók tényszerű, pontos tájékoztatásának jegyében, amely nem csak az újságírói etika, hanem a hatékony drogprevenció egyik fő alapelve is. Amennyiben a további információkra van szükségük, forduljon bizalommal munkatársainkhoz. Szeretnénk felhívni a figyelmüket a Médiamonitor Programunkra, amely vállalja, hogy akár előzetesen is technikai segítséget nyújt a drogtémájú cikkeken dolgozó újságírók számára, ingyenes szolgáltatásunk személyes konzultációból, adatok és források felkutatásából, szakemberekkel való összeköttetésből illetve kérés szerint a cikkek megjelenés előtti átolvasásából áll.

Üdvözlettel:

Médiamonitor Program
Társaság a Szabadságjogokért

 

 

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter